22 Ocak 2018 19:09

Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Bekir Bozdağ, 'Afrin harekatı, bölge tamamen temizlenene kadar sürecektir' dedi.

Paylaş

Çankaya Köşkü'nde saat 16.35'te başlayan Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Başbakan Binali Yıldırım, Bakanlar Kurulu toplatısı öncesinde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Afrin operasyonunu görüşmüştü. Toplantı sonrası Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ basına açıklamalarda bulunuyor.

Bozdağ'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

'MECLİSTE GURUBU PARTİLERİN DESTEĞİNİ TAKDİR EDİYORUZ'

"Afrin bölgesindeki terörün mevcudiyeti hem Türkiye'yi hem de Suriye'yi tehdit ediyor. Terörü temizlemek, bölgede yaşayan Kürtler, Araplar ve Türkleri baskı ve zulümden kurtarmak için Zeytin Dalı Harekatı başlamıştır. Zeytin Dalı Harekatı başarıyla devam etmektedir, plandaki hedefler bir bir gerçekleştirlimektedir.

Harekat meşrudur. Her devletin, halkını ve sınırlarını koruması doğal ve meşru hakkıdır. Türkiye de bu hakkını kullanmaktadır. Hedef terör örgütlerinin barınakları, silahları, üstleridir. Sivillerin zarar görmemesi için azami itina gösterilmektedir. TSK Fırat Kalkanı Harekatı'nda olduğu gibi sivillere zarar gelmemesi için büyük bir itina ile harekatı sürdürecektir.

Zeytin Dalı Harekatı'na Türk milletinin desteği tamdır. Bu harekat vesilesi ile aziz milletimiz bir olmuştur. Mecliste grubu bulunan siyasi partilerin, STK'ların ve medyamızın harekata verdiği desteği taktir ettiğimizi bir kez daha ifade etmek isterim. Bölge terörden arındırıldıktan sonra harekat hedefine ulaşmış olacaktır.

RUSYA'NIN TEPKİSİ

Zeytin Dalı Harekatı'nın hedefi Afrin bölgesini terörden temizleyerek güvenli bir bölge haline getirmektir. Biz bunu açıkladık. Bunun için bir söz vermeye, pazarlık yapmaya gerek yok. Türkiye’nin Rusya’ya veya başka bir ülkeye verdiği herhangi bir garanti yoktur. Amaç Afrin bölgesini teröristlerden temizlemektir. Türkiye bunu başlamadan önce de, harekat başlayınca da açıkladı.

FRANSA'NIN BMGK ÇAĞRISI

Fransa, BMGK'yı özel olarak bir toplantıya çağırmamıştır. Bu konuya ilişkin bir takım açıklamalar medyada yer alınca Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bir telefon görüşmesi yapmıştır. Fransa Dışişleri Bakanı Twitter hesabından toplantının nedeninin Suriye'deki insani konularla ilgili olduğunu açıklamıştır.

ABD'NİN AÇIKLAMALARI

Terör örgütlerinden biriyle mücadele ederken, başka terör örgütleriyle geçici de olda birlikte hareket etmek büyük yanlıştır. Terör örgütlerine silah verilmemesi konusunda da defalarca uyardık . Terör örgütlerine verilen silahların geri toplanacağı defalarca Türkiye'ye yetkililer tarafından ifade edildi. Dost ve müttefik olarak gördüğümüz bir ülkenin diğer ülkeden beklediği en doğal en meşru şeylerdir Türkiye'den beklediği. Bir işbirliğiyse, biz bu işbirliğine hazırız...

HDP'Lİ VEKİLLERİN AÇIKLAMALARI

Terör örgütlerine destek anlamına gelen çalışmalar yapıyorlar. Terörle aynı hedefe koşanlara hangi şekilde muamele yapılıyorsa, onlar da aynı şekilde muamele görecektir. 

OPERASYONA İLİŞKİN GELİŞMELER

Harekat planlandığı gibi devam ediyor. TSK karadan da harekat bölgesine girmiş durumda. İlk 3 günde planlanan mesafe ve alan kontrolü sağlandı. Şehit olan yoktur. Yaralı askerimiz de yoktur. Terör örgütlerinin attığı roketler nedeniyle yaralanan ve hayatını kaybedenler var

Harekatın masa üzerinde planlanması ayrı, arazide netice vermesi ayrı bir şeydir. Harekatın ne kadar süreceğini defalarca açıkladık. Bu harekat terör örgütleri ve bu terör örgütlerine mensup olanların bölgeden tamamıyla temizlenene kadar sürecektir. Bu kaç gün olur, bunu kestiremeyiz. (HABER MERKEZİ)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Adnan Özyalçıner'le Cevdet Kudret söyleşisi

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "Roman açılımı" genelgesi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa