Kadroya alınmayan taşeron işçiler Erdoğan'a seslendi

Zonguldak'ta kamu hastanelerinde çalışan ve kadroya alınmayan taşeron işçiler, kadrolu çalışmak istediklerini belirterek bir basın açıklaması yaptı.

09 Ocak 2018 17:51
Paylaş

Zonguldak'ta kamu hastanelerinde çalışan ve ihalelerinde yer alan bir madde sebebiyle kadroya alınmayan 105 taşeron işçi, basın açıklaması düzenleyerek kadro taleplerini dile getirdi.

Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi ve Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinin sterilizasyon, ameliyathane, dekontaminasyon, dezenfeksiyon gibi bölümlerinde çalışan 105 taşeron işçi, ihalelerindeki bir madde nedeniyle kadroya alınmadı. Konuyla ilgili basın açıklaması yapan işçiler, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslenerek destek istedi.

'PAKET USULÜ İHALE MAĞDURUYUZ'

İşçilerden Emine Özgün, paket usulü ihale mağduru olduklarını ifade ederek 696 sayılı KHK'de yer alan personele dayalı hizmet alımıyla çalışan tüm arkadaşlarının kadro aldığını fakat kendilerinin kapsam dışı bırakıldığını söyledi. Özgün, "Kapsam dışı bırakılmamızın tek sebebi bizim paket usulü çalışmamızdır. Yüzde 70 personel gideri koşulu paket usulü, ihalede önümüzü kapatmıştır. Malzeme ve paket birim fiyatlarının personel giderlerinin önüne geçtiği ve ihale dokümanı olan birim fiyat cetvelinde personel birim fiyatı görülmediği, ihalenin sadece bir paket olduğunun bir göstergesidir" dedi.

'TAŞERON ÇALIŞMAKTAN KURTULMAK İSTİYORUZ'

2014 yılına kadar personele dayalı hizmet ihalesine göre çalıştıklarını ifade eden Emine Özgün, 2014 yılından itibaren paket usulünde çalıştırıldıklarını ifade etti. İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Çorum Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi ile yaptıkları işin aynı olduğunu fakat kendilerinin kadroya geçirilmediğini söyleyen Özgün "İhale usullerimizin farklı oluşu bizi kadro dışında bırakmıştır. 2 ihale arasındaki tek fark, ihale dokümanıdır ve yapılan asıl işte hiçbir fark yoktur. Bizler kadrolu olmak ve taşeron olarak çalışmaktan kurtulmak istiyoruz. Buradan Cumhurbaşkanımıza sesleniyoruz ve destek istiyoruz" dedi. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

HDP İstanbul davasında 3 tahliye

SONRAKİ HABER

CHP ve HDP'li kadın milletvekillerinden Mecliste "Las Tesis" eylemi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa