28 Aralık 2017 13:02

63 İsrailli gençten Netanyahu'ya vicdani ret mektubu

İsrailli 63 genç, 'İşgalin bir parçası olmayacağız' başlıklı bir mektupla Başbakan Benyamin Netanyahu’ya orduya katılmayacaklarını yazdı.

Paylaş

“Ordu, hükümetin temel insan haklarını ihlal eden ırkçı politikalarını uyguluyor” diyen vicdani retçi 63 gencin ortak imzaladığı mektup Yedioth Ahronoth gazetesinde yayımlandı.

Filistin’in işgal edildiğini ve bu işgalde yer almak istemediklerini vurgulayan gençlerin Başbakan Benyamin Netanyahu ve Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot’a hitaben yazdıkları mektupa şu ifadelere yer verildi: “Filistin halkının işgal ve zulmünün bir parçası olmamaya karar verdik. ‘Geçici’ denilen durum 50 yıldır devam ediyor ve buna destek olmayacağız. Ordu hükümetin en temel insan haklarını ihlal ettiği ırkçı politikaları izliyor ve aynı bölgede İsrailliler için farklı, Filistinliler için farklı yasalar uyguluyor.”

Mektubu imzalayanlar arasında askere gitmeyi reddettiği için hapis yatmakta olan 20 yaşındaki Matan Helman da bulunuyor.

Aralık ayında eğitim bakanlığı ve ordu askere başvuru sayılarını artırmak için bir plan üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı. Şu anda askerlik başvurusu hızla düşen İsrail’de her yıl yedi bin erkek ve kadın askerin görevi bıraktığı belirtiliyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Roboski Katliamı'nın 6. yılı: Roboski siyaha büründü

SONRAKİ HABER

Mersin’de fotoğraflı mezar taşlarına saldırı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa