27 Aralık 2017 22:27

İzmir emek ve demokrasi güçleri: Demokrasi kazanacak

Düzenlemek istedikleri 'OHAL Değil Acil Demokrasi' mitingi OHAL gerekçesiyle yasaklanan emek ve demokrasi güçleri, basın açıklaması yaptı.

Paylaş

23 Aralık'ta Gündoğdu Meydanı'nda düzenlemek istedikleri 'OHAL Değil Acil Demokrasi' mitingi İzmir Valiliği tarafından OHAL'i gerekçe göstererek yasaklanan emek ve demokrasi güçleri, basın açıklaması düzenledi. Karşıyaka iskele karşısında bir araya gelen kurum temsilcileri, "OHAL hukuksuz yasaklardır. KHK'larla demokrasinin linç edilmesine izin vermeyeceğiz" yazılı pankar açarak "Ne darbe ne OHAL demokrasi derhal" , "Karanlığa teslim olmayacağız" , "Zafer direnen emekçinin olacak" sloganları attı.

Kurumlar adına basın metnini okuyan Eğitim Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Hasan Ali Kılıç, 17 aydır sürdürülen OHAL hukuksuzluğunun ülkede demokrasi, adalet, eşitlik, özgürlük, insanca bir yaşam isteyen milyonları hedef aldığını söyleyerek, "Pazar günü yayınlanan iki KHK, OHAL olmadan ülkeyi yönetemeyecek hale gelen siyasi iktidarın yaşadığı korkunun ürünüdür" dedi.

695 sayılı KHK ile toplam 2 bin 756 kamu çalışanın daha ihraç edildiğini ve yaşanan ihraçlarda yine KESK’e bağlı sendikaların yönetici ve üyelerinin hedef seçildiğini belirten Kılıç, "TSK, Jandarma ve sahil güvenlikten ihraç edilenler çıkarıldığında geriye kalan 1694 kamu görevlisinin 138’i KESK'e bağlı sendikalarımız üyesidir. Türkiye genelinde 169 belediye çalışanı ihraç edilirken bunlardan 109’unun tüm belediyelerine kayyım atanan Van’da yaşanması, Van belediyelerinden ihraç edilen 109 kişiden ise 73’nün sendikamız Tüm Bel Sen üyesi olması, siyasal iktidarın emek ve demokrasi düşmanlığını bir kez daha gözler önüne sermiştir" şeklinde konuştu.

Yeni KHK’ler ile sadece ihraçlar yaşanmadığını söyleye Kılıç, AKP'nin 696 sayılı KHK ile iktidarına biat etmeyen tüm kesimleri hedef alan politikasına faşist rejimleri aratmayacak düzenlemeler eklediğini söyledi.

Kılıç, "6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi kanununda yaptığı değişiklik gibi, yüz binlerce işçi ve emekçiyi yakından ilgilendiren kadro düzenlemesini dahi parlamentodan, her tür denetimden kaçırarak yapmayı tercih etmiştir. En önemlisi eşitlik ilkesinin ihlal edildiği düzenleme yasa ile değil, KHK ile yapıldığı için mağdur olan taşeron işçilerinin yargıya, Anayasa Mahkemesine başvurmasının yolu da kapatılmıştır" dedi.

Çıkarılan KHK’ler ile ülkenin üzerine karanlığın çöktüğünü söyleyen Kılıç, "Emek kazanacak, demokrasi kazanacak, laiklik kazanacak,  barış ve kardeşlik kazanacak. OHAL ve KHK rejimi ile örülen açık faşizme karşı emek, demokrasi ve barış mücadelesinde tek ses, tek yürek olmaya çağırıyoruz" dedi. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

KESK Manisa: OHAL olmadan ülkeyi yönetemiyorlar

SONRAKİ HABER

Fransa'da genel greve devam çağrısı yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa