10 Aralık 2017 18:53

İSG uzmanlarından ‘Günah keçisi değiliz’ eylemi

İş sağlığı ve güvenliği uzmanları, iş kazası ve cinayetlerinin sorumlusu olarak görülmelerine karşı çıktı: Günah keçisi değiliz.

İSG uzmanlarından ‘Günah keçisi değiliz’ eylemi

Paylaş

İş sağlığı ve güvenliği uzmanları, işyerlerinde yaşanan kaza ve cinayetlerinin sorumlusu olarak görülmelerine karşı çıkarak, “Günah keçisi değiliz. Haksız yere suçlanmak istemiyoruz” dedi.
 
Taksim Tünel’de bir araya gelen yüzlerce İSG uzmanı adına konuşan İSG Uzmanı Gürol Özpalanlar, “Bizler işverenin bulundurmak zorunda olduğu ve fakat sözünü dinlemek zorunda olmadığı danışmanlarız, rehberleriz, eğitimcileriz, yol göstericileriz. Bizim tespitlerimizden, önerilerimizden ne derecede faydalanacakları işverenlerin kendi takdiridir. Asıl sorumluluk
devredilemez şekilde işverende ve işyerinde yetki sahibi olan yöneticilerdedir” dedi.
Özpalanlar, “Bir iş kazası olduğunda sanki 6331 sayılı kanun yokmuş, sadece Türk Ceza Kanunu varmış gibi hareket edilmesinden ve sırf adımız iş güvenliği uzmanı diye hiçbir yetkimiz olmamasına rağmen cezai sorumluluk yüklenmeye çalışılmasından rahatsızız” diye konuştu.
 
İSG Platform Başkanı Numan Yedikardeş ise “İş kazalarında da İSG uzmanları deliller toplanmadan şüpheli gösteriliyor. Kanunen İSG uzmanlarının görevi işverene danışmanlık yapıp yol göstermektir. İSG uzmanlarının işverene bilgi vermek dışında yetkisi yoktur. Savcılarımız İSG uzmanlarını günah keçisi olarak göstermediktirler. Bu algı düzeltilmelidir” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Kocasının şiddetinden kurtulmak için ölü numarası yaptı

SONRAKİ HABER

Konya'da PTT’ye ait kargo binasında patlama yaşandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa