Nesli 66 milyon yıl önce tükenen hayvana ait 215 yumurta

Nesli 66 milyon yıl önce tükenen hayvana ait 215 yumurta

Çin'de bilim insanları, 66 milyon yıl önce nesli tükenen bir hayvana ait olan 215 yumurta keşfetti. (İllüstrasyon: Zhao Chuang)

Çin'de bir paleontolog grubu, 66 milyon yıl önce nesli tükenen teruzor (pterosaur) isimli bir tür uçabilen sürüngene ait, sağlam 215 yumurta buldu. Bulunan yumurtaların bazısında halen embriyo kalıntıları bulunduğunu belirten bilim insanları, bu keşfin "olağanüstü" olduğunu söyledi.

Teruzorların nesli 66 milyon yıl önce tükenirken, daha önce yalnızca bir düzine teruzor yumurtası bulunmuştu. Bilim insanları, eski fosil kalıntılarının yıllar geçtikçe düzleştiğini ve incelenmelerinin zorlaştığını fakat Çin'de ortaya çıkarılan yumurtaların tamamen ezilmediğini ve 16'sının içinde halen embriyo kalıntısı bulunduğunu söyledi.

Leicester Üniversitesi palebiyologu David Unwin bu tarz keşiflerde genellik çok az madde elde edildiği için fosillerin üzerinde araştırma yapmanın çok zor olduğunu söylerken, "Gerçekten çok değerli bir fosil bulduğunuzda, üzerinde çalışma yapmak çok zor çünkü bulduğunuz fosil eşsiz oluyor. Şu an elimizde üzerinde çalışma yapabileceğimiz birçok yumurta bulunuyor" dedi.

Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde bulunan Federal Üniversitesi Ulusal Müzesi'nde araştırma lideri ve paleontolog olarak görev yapan Alexander Kellner, 30 yıldan uzun bir süredir teruzorların üzerinde çalışıyor. Kellner ve meslektaşları tarafından 2014 yılında keşfedilen bir tür olan teruzorlar, H.tianshanensis isimli cins sınıfında yer alıyor. Kellner'a göre, aynı bölgede bu kadar fazla yumurta bulunmasının sebebi de, birden fazla dişi H.tianshanensis'in aynı yerde yumurtlamaları olabilir.

teruzor

Fosilleri inceleyen bilim insanları, yumurtalarda bulunan embriyoların yetişkin teruzor özelliklerini göstermediğini ve 2014'te ismi konulan cinsin bilindiği gibi olmayabileceğini açıkladı. Teruzorların uçmayı öğrenmeden önce yerde avlanıp büyümüş olabileceklerini söyleyen Güney Kaliforniya Üniversitesi paleontologu Michael Habib, "Kanatlardaki kemik gelişimi, bacaklardaki kemik gelişimine oranla az olsa da kanatlardaki kemikler vücudun çoğu kısmına göre oldukça kuvvetli" dedi.

Araştırmanın daha yeni başladığı teruzor yumurtaları hakkında Los Angeles Doğal Tarih Müzesi paleontologu Luis Chiappe, "Bu keşfin yalnızca buzdağının görünen kısmı olduğunu ve yapılacak çalışmalarla 66 milyon yıl önce nesli tükenen uçan sürüngenler hakkında birçok bilginin yüzeye çıkacağını" söyledi. (İstanbul/DHA)

www.evrensel.net
ETİKETLER Çin