01 Aralık 2017 19:55

Reza Zarrab ve yakınlarının mal varlıklarına el koyma kararı

'Yabancı devlet lehine siyasal ve askeri casusluk yapmak' gerekçesiyle Reza Zarrab ve yakınlarının mal varlıklarına el konulması kararı verildi.

Reza Zarrab ve yakınlarının mal varlıklarına el koyma kararı

Paylaş

ABD’nin New York kentinde tutuklu bulunan Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın yargılandığı 'ABD, Atilla'ya karşı' davasında itirafçı olan Reza Zarrab'ın mal varlıklarına el konulması kararı verildi.

soL'dan Cem Boz'un haberine göre İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hasan Yılmaz'ın talimatıyla Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne gönderilen yazıda, "Türkiye Cumhuriyeti'nin güvenliği, iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri yabancı devlet lehine siyasal ve askeri casusluk maksadıyla temin ettiği" gerekçesiyle Reza Zarrab'ın mal varlıklarına el koyma kararı verildiği belirtildi.

El koyma kararındaki listede Reza Zarrab ve Ebru Gündeş'in kızı Alara Zarrab'ın da ismi yer alıyor. Zarrab'ın yakın çevresi ve akrabaları da listede bulunuyor.

ABD'deki davada itirafçı olup sanıklıktan tanıklığa geçen Reza Zarrab, davanın dünkü oturumunda, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile dönemin Hazineden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan'ın, Ziraat Bankası ile Vakıfbank'a altın ticaretine girme talimatı verdiğini söylemişti. Zarrab bir önceki duruşmada ise Zafer Çağlayan'a en az 45-50 milyon avro rüşvet verdiğini, Egemen Bağış'ın da kendisine yardım ettiğini söylemişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu'ndan Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne gönderilen yazı şöyle:

(HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

AYM Altan kardeşlerin başvurusunu inceleyecek

SONRAKİ HABER

12 tutukluya cezaya gerekçe: Kardan insana zafer işareti yaptırdılar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa