27 Kasım 2017 07:57
Son Düzenlenme Tarihi: 27 Kasım 2017 16:44

Gözaltına alınan Doç. Dr. Fikret Başkaya serbest bırakıldı

Akademisyen Yazar Doç. Dr. Fikret Başkaya, sabah 06.30'da Ankara'daki evinden gözaltına alındı. Başkaya, öğle saatlerine doğru serbest bırakıldı.

Gözaltına alınan Doç. Dr. Fikret Başkaya serbest bırakıldı

Paylaş

Cansu PİŞKİN
İstanbul 

Akademisyen Yazar Doç. Dr. Fikret Başkaya, sabah 06.30'da Ankara'daki evinden gözaltına alındı. Başkaya'nın ifadesinin alındığı ve sağlık kontrolünün ardından serbest bırakıldığı bildirildi.

77 yaşındaki Fikret Başkaya’nın gözaltına alındığını Twitter hesabından duyuran CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, Başkaya ile ilgili dava dosyasında gizlilik kararı olduğu gerekçesiyle bilgi verilmediğini açıkladı.

Avukat Levent Kanat, Başkaya’nın 8 Kasım 2016 tarihinde kurucusu olduğu Özgür Üniversitenin sitesinde yayınlanan “Asıl terör devlet terörüdür” başlıklı yazısı kapsamında yapılan ihbar sonucunda gözaltına alındığını aktardı.  

Akademisyen Yazar Doç. Dr. Fikret Başkaya, sabah 06.30’da Ankara Batıkent’teki evine yapılan polis baskınıyla gözaltına alındı. Başkaya’nın evine yapılan polis baskınında, 1991 yılında kaleme aldığı ‘Paradigmanın İflası’ kitabıyla bilgisayar ve telefonuna da el konuldu. 

Başkaya’nın avukatı Levent Kanat, emniyette alınan ifadesinin ardından serbest bırakılan Başkaya’nın sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi. Evrensel gazetesine konuşan Kanat, “Fikret hocamın Özgür Üniversite sitesinde yayınlanan ‘Asıl terör devlet terörüdür’ başlıklı yazısından yola çıkan bir vatandaş, ‘Devlete hakaret etti’ diye ihbarda bulunmuş. Ankara Savcılığı da soruşturma başlatmış, soruşturma kapsamında ifadesi alındı. Bir yazıdan yola çıkarak ‘Silahlı terör örgütüne üye olduğu’ suçlamasıyla ifadesini aldılar” dedi. 

Kanat, şubat 2017’de BİMER üzerinden yapılan ihbara ilişkin TEM’in mart ayında rapor tuttuğunu ve soruşturmanın bu kapsamda başlatıldığını kaydetti. Kanat, Başkaya’yla birlikte gözaltına alınan ‘Paradigmanın İflası’ kitabının da kendilerine iade edildiğini söyledi. 

Başkaya, 1991 yılında Abant İzzet Baysal Üniversitesi iktisat bölümü öğretim üyesiyken ‘Paradigmanın İflası’ adlı kitabından ötürü Terörle Mücadele Yasası'na muhalefetten 20 ay hapis cezasına çarptırılarak Haymana Kapalı Cezaevinde yatmıştı.

AA GİZLİLİK KARARINI AŞTI

Başkaya’nın gözaltına alındığı bilgisini CHP Milletvekili Barış Yarkadaş sosyal medya hesabı üzerinden duyurdu. Yarkadaş, Başkaya’nın gözaltına alınmasına sebep olan dosya kapsamında 20 kişi hakkında daha gözaltı kararı olduğunu belirtip dosyada gizlilik kararı olduğu gerekçesiyle bilgi verilmediğini aktardı. 

Ancak “gizlilik kararını” aşan Anadolu Ajansı (AA), aralarında Başkaya’nın da bulunduğu 10 kişinin “PKK’ye maddi yardım ve yataklık, sosyal medyada örgüt propagandası yapmak” suçlamalarıyla gözaltına alındığını iddia etti. Başkaya’nın Ankara Batıkent’teki evine 3 gün önce bir polisin geldiğini, ancak Başkaya’yı evde bulamayınca komşusuna not bıraktığını, durumu öğrenen Başkaya’nın avukatı aracılığıyla savcılıktan bilgi almaya çalıştığını, fakat savcılık tarafından herhangi bir bilgilendirme yapılmadığını aktaran Yarkadaş sosyal medya paylaşımda, “Dr. Başkaya'yı davet etseydiniz savcılığa gelirdi. Bilgi verilmediği için Başkaya üç gündür evinde bekliyordu. Sabah ise gözaltına alındı” dedi. 

BAŞKAYA'NIN GÖZALTINA ALINMASINA TEPKİ

Fikret Başkaya'nın gözaltına alınması sosyal medyada tepki uyandırdı. Siyasetçiler, gazeteciler, akademisyenler, Başkaya'nın öğrencileri ve takipçilerinden yapılan kimi yorumlar şöyle:

FİKRET BAŞKAYA KİMDİR?

1940 Denizli doğumlu Fikret Başkaya, lise eğitimini İzmir Atatürk Lisesi'nde aldı. Daha sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi iktisat ve maliye bölümlerini bitirdi. Paris ve Poitiers üniversitelerinde doktora öğrenimini tamamladı. Yurt dışında bulunduğu süre boyunca; azgelişmişlik, emperyalizm ve kapitalizmden sosyalizme geçiş sorunları üzerine birçok araştırma yaptı.

Türkiye'ye döndükten sonra askerliğini yaptığı Yedek Subay Okulu'nda 'sakıncalı er' sayılarak Erzurum'un Oltu ilçesine sürgün edildi. Askerlik sonrası değişik kuruluşlarda araştırmacı olarak çalıştı. Bir süre Sosyal Hizmetler Akademisi'nde iktisat dersleri verdi. Abant Izzet Baysal Üniversitesi iktisat bölümü öğretim üyesi iken Paradigmanın İflası adlı kitabından ötürü Terörle Mücadele Yasası'na muhalefetten 20 ay hapis cezasına çarptırıldı. Haymana Kapalı Cezaevi'nde yattı. 2004'te, 1994 yılında Gündem gazetesinde yayımlanan ve hiçbir adli işleme konu olmayan makalelerine "Akıntıya Karşı Yazılar" adlı kitabında yer veren Doç. Dr. Fikret Başkaya'nın, "devletin manevi şahsiyetine hakaret ettiği" gerekçesiyle 3 yıl hapsi istendi. Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davada Başkaya'nın 'eleştiri sınırları içinde kaldığı'na hükmedilerek hakkında beraat kararı verildi (2005). 2006 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Başkaya'nın 'Paradigmanın İflası' adlı kitabına sesli kitap projesinde yer verdi.

Başkaya, 2007'den bu yana kurucusu olduğu Özgür Üniversite'de ders veriyor. (HABER MERKEZİ)


SEYDİ FIRAT DA GÖZALTINA ALINDI

Ankara'da bu sabah yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan isimler arasında Kürt Siyasetçi Seydi Fırat’ın da olduğu öğrenildi.

Ankara’da gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınan isimler arasında Abdullah Öcalan’ın çağrısı üzerine 1999’da Türkiye’ye gelen Birinci Barış Grubu Üyesi Seydi Fırat’ın da olduğu öğrenildi.  Fırat ile birlikte 10 kişinin gözaltında olduğu belirtilirken, gözaltında olan ve ismi öğrenilenler şöyle: Seydi Fırat, Medeni Karadağ, Sadık Yıldız, Sinan Çiftçi, Nezir Karaman, Fatma Kınalı, Hande Kaya, Celal Demir. (Ankara/MA)

ÖNCEKİ HABER

Karekin Bekçiyan: Kaybedeni olmayan bir barış mümkün

SONRAKİ HABER

İZBAN'da sözleşme 'Yüksek Hakem' tehdidi ile imzalandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa