13 Kasım 2017 16:02
Son Düzenlenme Tarihi: 13 Kasım 2017 16:07

İstanbul Barosu Başkanı: Avukat Kaya göz göre göre öldürüldü

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, Avukat Kudbettin Kaya’nın öldürüleceğini bildiğini, buna rağmen savunulamadığını söyledi.

İstanbul Barosu Başkanı: Avukat Kaya göz göre göre öldürüldü

Paylaş

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, silahlı saldırıya uğrayarak hayatını kaybeden Avukat Kudbettin Kaya’nın öldürüleceğini bildiğini, hatta girdiği bir duruşmada bunu zapta dahi geçirdiğini söyledi.

İstanbul Adalet Sarayı önünde yapılan basın açıklamasında konuşan Durakoğlu “Bu ülkede avukatların yaptıkları işi müvekkilleriyle özdeşleştiren, yargılama sırasında yaptıkları işi bir türlü kavrayamayan, avukatları kendi sorunları temelinde bulunuyormuş gibi gören bir anlayış, işi giderek cinayete kadar götürebiliyor. Üstelik bu cinayet ‘geliyorum’ diye yapılan bir iş. Avukat Kudbettin Kaya sadece bir sanığı savunduğu için öldürüldü” dedi.

ERGENEKON DAVASINDA BERAAT ETTİ

Avukat Kudbettin Kaya, 2010 yılında Ergenekon Davası yargılama sürecini etkilediği iddiasıyla düzenlenen operasyonda dönemin savcısı Zekeriya Öz'ün talimatıyla 8 kişiyle birlikte gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı. Kaya hakkında Adalet eski Bakanı Seyfi Oktay'ın da aralarında bulunduğu 10 kişi ile birlikte ''Ergenekon davası ve soruşturmasını etkilemeye teşebbüs ettikleri'' iddiasıyla dava açılmıştı. Yargılama sonunda Kudbettin Kaya'nın da aralarında bulunduğu sanıklar beraat etmişti.

Habertürk gazetesinden Mustafa Şekeroğlu ve Veli Sarıboğa'nın haberine göre, o dönem uyuşturucu davasında cezaevinde bulunan İranlı Naci Şerifi Zindaşti, 'Terazi' adıyla gizli tanıklık yapmış ve verdiği ifadesinde Kaya'nın uyuşturucu baronlarını cezaevinden kurtarmak için yargıyı etkilediğini söylemişti.

MAFYA ÜNĞAN'IN AVUKATLIĞINI YAPTI

Kaya, Zindaşti'nin verdiği ifadeyle tutuklanmıştı. Kaya, son olarak 2014'te Yunanistan'da ele geçirilen 2 ton 100 kilogram uyuşturucu hesaplaşması sonucu Zindaşti'nin kızı ve yeğeninin öldürülmesi talimatını verdiği iddia edilen Orhan Ünğan'ın avukatlığını yapıyordu. ABD ve Yunanistan polisinin ortak gerçekleştirdiği operasyonda, Orhan Ünğan'ın 2 adamı tutuklandı. Uyuşturucunun sahiplerinden olduğu iddia edilen Unğan'ın, uyuşturucunun yakalanmasından sorumlu tuttuğu İranlı Zindaşti'nin ölüm emrini verdiği iddia edilmişti.

Bu bilgiler ışığında Kaya'nın cinayetinde mafya bağlantısı olduğu ileri sürülüyor. (İstanbul/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Kırmızı et üretiminde acil önlem çağrısı

SONRAKİ HABER

Makina Mühendisleri Odası'ndan Fatih Altaylı’ya açık mektup

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa