12 Kasım 2017 04:19

‘Asgari ücretle nasıl geçinelim?’

Elazığ Salı Pazarı da enflasyonun yükselmesinden şikayetçi... Yurttaşlar; 'Bu böyle gitmez.' diyerek tepkisini dile getirdi. 

Paylaş

Şener ELAGÖZ
Özkan ZÜLFİKAR
Elazığ

Son 9 yılın en yüksek enflasyon oranı, Elazığ Salı Pazarını da etkilemiş durumda. Bir pazar esnafı, yaşadıkları zorlukları şöyle anlatıyor: “On yıldır esnafım, en kötü yılı yaşıyorum. Ay sonuna aç çıkıyoruz. Bir tane kamyonetim var. İki bin, üç bin lira vergi ödüyorum. Ama büyük şirketlerde koca koca kamyonlardan vergi bile alınmıyor. Onlar şirket arabalarıymış. Onlara mazot bir liradan veriliyor biz beş liraya alıyoruz. Ya kardeşim onlar zaten koca şirketler, zenginler! Her şeyin parasını yoksul insanlardan mı alacaksınız? Köprü yapıyor parası bizden, yol yapıyor parası bizden! Bu böyle gitmez.” diyerek tepkisini dile getiriyor. 

‘FİYATLARIN YÜKSELMESİNDE KIŞ ŞARTLARI DA ETKİLİ’

20 yıllık Pazarcı Esnafı Emrah Aslanoğlu ise her semtte aynı satışı yapamadıklarını belirterek şunları söylüyor: “Zengin semtlerinde daha farklı oluyor. Fakir mahallelerde daha farklı. Fiyatlar da fark ediyor. Büyük marketler işlerimizin düşmesine sebep oluyor. Kredi kartıyla alışveriş yapan insanlar genelde pazara uğramazlar. Pazara gelen insanlar daha çok alım gücü düşük olan insanlar. Elazığ pazarının fiyatları yazın düşük olur ama kış olunca fiyatlar yükselir. Kışın işlerimiz çok düşer. Ürün almak zor oluyor. Sebze almak zor oluyor.”

Konuyla ilgili Pazarcılar Derneği Başkanı İnan Karakaş’dan da görüş alıyoruz. Karakaş satışlardaki durgunluğu daha çok mevsimsel durgunluğa bağlıyor: “Pazarda kışın meyve ağırlıklı olur ama piyasaya göre pazar fiyatı daha uygun olur. Muz dört lira. Mandalina bir buçuk lira. Üzüm iki lira. Manava, markete göre çok ucuz. İnsanlar geziyor görüyor neresi ucuz ise oradan alıyor. Yazın da Elazığ sebze üretir. Muş, Van, Bingöl diğer doğu illerine sebze gönderir. O nedenle yazın sebze daha ucuz olur Elazığ’da.”   

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yüksek enflasyon pazarı da vurdu

SONRAKİ HABER

Antep’te, sosyal medyadaki deprem paylaşımları gerekçe gösterilen 2 kişi gözaltında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa