10 Kasım 2017 11:28

‘Müracaatlarınızı çekmezseniz sizinle uğraşırız’ tehdidi!

Uludağ Üniversitesinde öğretim üyesi kadrolarına başvuran adayların ‘Müracaatları çekin, yoksa sizinle uğraşacağız' diye tahdit edildiği öne sürüldü.

Paylaş

Eğitim Sen Bursa Şubesi Başkanı Atakan Erdağı, Uludağ Üniversitesi Rektörü Yusuf Ulcay’ın atamalarda keyfi davrandığını dile getirirken, kadrolara başvuran adaylara da ‘Müracaatları çekin, yoksa sizinle uğraşacağız' denildiğini iddia etti.

Prof. Yusuf Ulcay’ın rektör olarak atanmasının ardından, Uludağ Üniversitesinde öğretim üyesi kadro ilanları ile ortaya çıkan sorunlar devam ediyor. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Eğitim Sen Bursa Şubesi Başkanı Atakan Erdağı, üniversite içinde kadro bekleyen ya da görevde yükselme/unvan değişliği sınavı bekleyen akademik ve idari personelin göz ardı edilerek dışarıdan boş kadrolara keyfi atamalar yapıldığını söyledi. 

Yapılanların kadro bekleyen akademisyenleri tedirgin ettiğini, iş barışını bozduğunu ve bilimsel üretimin önünü tıkadığını söyleyen Erdağı, “Bilim insanlığında aranan evrensel değerler bellidir. Liyakat, beceri, görevin gereği, kamu yararı düşünülür, oysa rektör bu çalışmayı keyfi, yasal olmayan, geçmiş uygulamalarda ve geleneklere benzemeyen tehdit, şantaj vb. yöntemlerle yürütmektedir. Üniversite bünyesinde fakültelerin, fakülteye bağlı bölümlerin hatta ana bilim dallarının talebi olmadan keyfi olarak akademik kadroların açılması ya da açılan kadrolarda özel şartların aranması kabul edilemez.” dedi. İlan edilen kadrolara müracaat eden akademisyenlerin fakülte dekanları ya da atanacak kişiler tarafından vazgeçirilmeye çalışıldığını belirten Erdağı, “Kadrolara başvuran adaylara müracaatlarını geri çekmemeleri halinde kendileri ile uğraşılacağı söylenmiştir” ifadelerini kullandı.

Erdağı son olarak şunları söyledi: “Kamu yönetiminde yetkinlik ve liyakat olmaksızın yapılan görevlendirmeler olumsuz sonuçlanmaya mahkumdur. Bu gidişat ile kentimizin göz bebeği Uludağ Üniversitesi çökertilecektir” (Bursa/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Demirtaş'a hakaret eden AKP'li vekil tazminat ödeyecek

SONRAKİ HABER

WWF Türkiye'den "Kanal İstanbul" uyarısı: Marmara ölü bir denize dönüşebilir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa