08 Kasım 2017 14:45

Suudi Arabistan'da ikinci dalga gözaltı operasyonu

Suudi Arabistan'da cumartesi günü başlayan gözaltılara bugün yenileri eklendi.

Paylaş

Suudi Arabistan’da prensler, bakanlar ve eski bakanların gözaltına alındığı operasyonda 2. dalga gerçekleştirildi. Suudi yetkililer bir dizi gözaltının daha gerçekleştiğini duyurdu.

Hafta sonu onlarca prens, bakan ve eski bakan  ‘kara para aklamak’, ‘rüşvet’, ‘resmi görevi kişisel çıkar amaçlı kullanmak’ ve ‘dolandırıcılık’ gibi suçlamalarla gözaltına alınmıştı. Ancak operasyonun asıl amacının Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın iktidarını güçlendirmek olduğu biliniyor. 

Kaynaklar yeni gözaltına alınanlar arasında Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile 2011’de ölen Savunma Bakanı Prens Sultan bin Abdülaziz’in ailesinden isimler olduğunu söyledi.

Gözaltına alınan diğerlerinin ise alt düzey yönetici ve yetkililerden oluştuğu belirtildi.

BİN NAYİF’İN HESAPLARI DONDURULDU

Veliaht Prens ise ilk gün gözaltına alınan isimlerin kişisel banka hesaplarının dondurulduğunu ancak  gözaltındaki kişilere ait veya gözaltındaki kişilerin hisselerinin bulunduğu şirket hesaplarına yönelik bu aşamada herhangi bir dondurma işleminin uygulanmadığını açıklamıştı. Kaynaklar, soruşturma kapsamında Suud ailesinin en üst düzey isimlerinden biri olan Prens Muhammed bin Nayif’in de banka hesaplarının dondurulduğunu söyledi.

Suudi bankacılık kaynaklarına göre dondurlan hesap sayısı 1700’ü aştı. Bu sayının halen yükseldiği de ifade edildi.

‘ŞİRKETLERE  DOKUNULMAYACAK’

Suudi Arabistan Veliaht Prensi, Başbakan Yardımcısı, Savunma Bakanı ve Ekonomik İşler ve Kalkınma Konseyi Başkanı Muhammed bin Selman, yolsuzlukla ilgili yapılan üst düzey tutuklamaların ardından, yerel ve çok uluslu şirketlerin banka hesaplarının dondurulmayacağını açıkladı.

Veliaht Prensi bin Salman ilgili bakanlara krallıkta faaliyet gösteren ulusal ve çok uluslu şirketlerin –bu şirketlerde tutuklanan bireylerin hissesi olsa dahi– soruşturma sürecinde “faaliyetlerinin zarar görmemesi” talimatı verdi.  

‘PRENS KAÇARKEN ÖLDÜ’ İDDİASI

Bu arada Middle East Eye haber sitesi, geçen günlerde Yemen sınırında Suudi Prens ve yedi devlet yetkilisinin yaşamını yitirdiği helikopter kazasının, Prens Mansur bin Mukrin ve kendisine yakın yetkililerin ülkeden kaçarken gerçekleştiğini ileri sürdü.

DHA’nın aktardığı habere göre Mukrin, Suudi Arabistan Veliahdı Muhammed bin Selman’ın rakibiydi. İsrail gazetesi Yediot Aharonot da, helikopterin bir Suudi füzesi tarafından hedef alınarak düşürüldüğünü iddia etti.

Kaza haberi, Suudi Arabistan’da gerçekleşen yolsuzluk operasyonları sırasında birçok devlet yetkilisinin tutuklanması ardından gelmişti.

TUTUKLULAR 'ALTIN KAFES'TE

ABD Başkanı Donald Trump’ı ağırlamasından sadece birkaç ay sonra, Ritz-Carlton Riyad oteli, gözaltına alınan 11 Suudi prensinin tutulduğu yer haline geldi ve otele ‘Dünyanın en lüks hapishanesi’ lakabı takıldı.

BBC’nin haberine göre hafta sonu düzenlenen ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın iktidarını sağlamlaştırma operasyonu olarak değerlendirilen operasyonlarda gözaltına alınan 11 prens, dört bakan ve çok sayıda Suudi Arabistanlı iş adamı burada tutuluyor. Gözaltına alınanlar arasında Forbes dergisinin ‘Dünyanın en zengin 100 kişisi’ listesinde yer alan Prens el Velid bin talal da bulunuyor.

Nezarathaneye dönüştürülen otel, 200 bin metrekarelik bir alana yayılıyor ve içinde 492 odası var. New York Times gazetesi, Ritz-Carlton Riyad otelinin son halini gösteren bir video yayımladı. Videoda güvenlik gücü olduğu sanılan kişiler, yere serilmiş battaniyelerle yatıyor. İngiltere’de yayınlanan Guardian’a konuşan üst düzey bir Suudi Arabistan yetkilisi, yetkililerin gözaltına alınan prensleri hapse atamayacağını, Ritz-Carlton’a yerleştirilmelerinin ‘en itibarlı çözüm’ olduğunu ileri sürdü. 

RUHANİ: SUUDİLERİN STRATEJİK HATASI ABD VE İSRAİL’İ DOST SANMAK

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Yemen’den Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a atılan füzenin Suudi Arabistan’ın ‘saldırganlığına’ tepki olduğunu söyledi. Ruhani, “ABD ve İsrail’i dost belleyip, İran’ın düşman bellemek Suudilerin stratejik hatasıydı” ifadelerini kullandı.
Ruhani’nin açıklamalarını İran’ın Tasnim haber ajansı duyurdu.

Ruhani Yemen’de Suudilerin öncülüğündeki koalisyonla ve hükümet güçleriyle savaşan Şii Husi milislerinin Riyad’a yönelik füze saldırısının ‘Suudi saldırganlığına’ tepki olduğunu söyledi.

‘ÖNCE SİZ BOMBARDIMANI DURDURUN’

İran Cumhurbaşkanı “Yemenliler ülkelerinin bombalanmasına nasıl tepki vermeli? Kendi silahlarını kullanmalarına izin yok mu? Önce siz bombardımanı durdurun ve Yemenlilerin aynısını yapıp yapmadığına bakın” dedi. Suudi Arabistan’ın İran’ın gücünü tehdit ederek hiçbir yere varamayacağını belirten Ruhani, “İslam Cumhuriyeti’nin (İran) gücünü ve yerini biliyorsunuz.İran halkı sizin onlara bir şey yapamayacağınız kadar güçlü. ABD ve müttefikleri bize karşı tüm kabiliyetlerini kullandı ama hiçbir yere varamadı” ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan Riyad’a atılan füzeden dolayı Tahran’ı sorumlu tutmuş ve ‘cevap hakkını saklı tuttuğunu’ açıklamıştı. İran ise Husilere silah sağlamadıklarını, füzenin Husiler’e ait olduğunu savunmuştu. (DIŞ HABERLER) 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

CHP Sözcüsü Tezcan: Başbakanın yapması gereken istifa etmek

SONRAKİ HABER

DHA muhabirine canlı yayın sırasında tokatlı saldırı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa