03 Kasım 2017 20:28

İYİ Parti kurucu üyesi, Abdullah Çatlı'yı saygıyla andı!

İYİ Parti Kurucular Kurulu ve Genel İdare Kurulu Üyesi Umutcan Günerkaya, Susurluk kazasında ölen Abdullah Çatlıyı saygı ve rahmetle aldı.

Paylaş

İYİ Parti Kurucular Kurulu ve Genel İdare Kurulu Üyesi Umutcan Günerkaya, Twitter adresinden yaptığı paylaşımla Susurluk kazasında ölen Abdullah Çatlı'yı saygı ve rahmetle andı.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyesi 7 kişinin öldürüldüğü Bahçelievler Katliamı, Abdi İpekçi suikasti Bedrettin Çömert suikasti başta olmak üzere devrimcilere yönelik silahlı ve bombalı saldırılar ile suikastlerin sorumlusu olarak anılan ve Mehmet Ali Ağca ile ilişkisi bilinen Çatlı için Günerkaya, “Özellikle ASALA terörü ile mücadelede devlete önemli hizmetler eden merhum Abdullah Çatlı'yı ölüm yıldönümünde rahmet ve saygıyla anıyorum” ifadelerini paylaştı.

SUSURLUK KAZASI VE ABDULLAH ÇATLI

Abdullah Çatlı, 3 Kasım 1996'da Balıkesir-Bursa karayolunda Susurluk ilçesi Çatalceviz mevkiinde meydana gelen trafik kazasında üzerinden Melahat Özbay adına sahte kimlik çıkan Gonca Us ve İstanbul eski Emniyet Müdür Yardımcısı olan Hüseyin Kocadağ ile birlikte ölmüştü. Çatlının cesedinden Mehmet Özbay adı ile düzenlenmiş sahte kimlik çıkmıştı. Kazadan o dönem şimdiki İYİ Parti'nin lideri Meral Akşener'in de üyesi olduğu Doğru Yol Partisi (DYP) Şanlıurfa Milletvekili Sedat Bucak ise yaralı olarak kurtulmuştu.

Kaza, uyuşturucu bulundurduğu gerekçesiyle İsviçre'de 7, Fransa'da 4,5 yıl hapis cezasına çarptırılan ve Türkiye'deki uyuşturucu ticaretinde de önemli bir rolü bulunduğu öne sürülen Abdullah Çatlı'nın bir DYP Milletvekili ve eski bir üst düzey polis ile ilişkisini ortaya çıkarmış, kamuoyundan büyük bir tepkiye neden olmuştu.

Susurluk kazası sonrası tüm Türkiye'de 'sürekli aydınlık için bir dakika karanlık' eylemleri düzenlenmişti. 

Meral Akşener ise kazadan yalnızca 5 gün sonra 8 Kasım 1996'da İçişleri Bakanı olmuş ve kazanın üstünü örtmeye çalışmakla suçlanmıştı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Meral Danış Beştaş'a 2 yıl 3 ay hapis cezası

SONRAKİ HABER

"Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu’nun gazeteciliğine tanığız"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa