21 Ekim 2017 13:03

Erdoğan: 40 kat, 100 kat bina yapmak sizi medeni yapmıyor

Uluslararası Medeniyet Şurası'nda konuşan Erdoğan, '40 kat, 100 kat bina yapmak sizi medeni yapmıyor ama biz de bu tuzağın içine düştük' dedi.

Paylaş

Uluslararası Medeniyet Şurası'nda konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "40 kat, 100 kat bu tür binaları yapmak sizi medeni yapmıyor ama biz de bu tuzağın içine düştük, onu da söyleyeyim. Sayın Trump, bana göre medeniyet olayını şekil olarak değerlendiren bir tipolojidir. Bizim anlayışımızda biz farklı düşünce insanlarına kapıları kapatmadık ama şu anda eğer Amerika’da Müslümanlar oradan kovulmanın hesapları içerisine mahkum edilmişse Amerika’da bir sıkıntı var demektir." sözleriyle ABD Başkanı Donald Trump’ın Müslümanlara yönelik bakış açısını eleştirdi. Erdoğan ayrıca ""Ne için Arakanlı Müslümanların sorunları çözülmüyor? İslamofobi sürekli tahkir ediyor. Trump, bakıyorsunuz Müslümanlara 'terörist' ifadesini kullanıyor. Myanmar'da Budistler, Müslümanları öldürdüler. Onlar için terörist dediler mi? Yok! Niye? Onlar yoga yapıyor. Böyle bir saçmalık olabilir mi?" dedi.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

'HOCA OLMAK, AHKAM KESMEK YETKİSİ VERMİYOR'

“Bugün aziz dinimizi terör örgütleri üzerinden öylesine bir yere konumlandırmaya çalışıyorlar ki böyle olmadığını anlatmaya çalışmaktan çoğu zaman hakikati ifade etmeye fırsat bulamıyoruz. Şu anda birçok insanlar çıktı, türedi. Bu türedi tipler sünneti ciddi manada tartışır hale geldiler. Bu tartışmaların özellikle ülkemizde yapılması bizler için ciddi manada bir üzüntü sebebidir. Şunu açık, net söylemek zorundayım. Hoca olmak, ahkam kesmek yetkisini kimseye vermiyor ve dolayısıyla Sevgili Peygamberimizin sünnetini tartışma yetkisini de onlara vermiyor. Bu tartışmaları açmak aslında bir neslin ifsadı anlamınadır. Ve bu nesli ifsat etme hakkını da kimse onlara vermemiştir. Kendileri de böyle bir tarzla siyasetin içerisine giremezler, girerlerse bedelini onlar da ağır öderler.”

‘AMERİKA’DA BİR SIKINTI VAR’

"Bir şehrin Batı ölçüsüne göre medeni sayılması için yollarda aydınlatma olması, sokaklarda çamur bulunmaması gibi görünür özelliklere bakılır, halbuki İslam’ın ölçüsüne göre bir şehrin medeniliğinin işareti, mesela kapı kilitlemeden dışarı çıkılabilmesi, ihtiyaç sahibi herkese el uzatılması, sokak hayvanlarına dahi şefkatle davranılması demektir. Bizim medeniyetimizde medenilik budur. Fakat bu tuzağın içine biz farklı şekilde düştük. 40 kat, 100 kat bu tür binaları yapmak sizi medeni yapmıyor ama biz de bu tuzağın içine düştük, onu da söyleyeyim. Sayın Trump, bana göre medeniyet olayını şekil olarak değerlendiren bir tipolojidir. Bizim anlayışımızda biz farklı düşünce insanlarına kapıları kapatmadık ama şu anda eğer Amerika’da Müslümanlar oradan kovulmanın hesapları içerisine mahkum edilmişse Amerika’da bir sıkıntı var demektir. Önce Trump’ın bunu masaya yatırması lazım. Bizim hedefimizde insan, yaratılmışların en şereflisidir. Fakat görüyorum ki Amerika’da durum böyle değil ve şu andaki gidiş orada sıkıntıdadır."

BÖYLE ADALET OLUR MU?

"Benim 13 korumam daha Amerika’da tanımadan, görmeden gıyaplarında gözaltına alma kararı çıkıyorsa kusura bakmasınlar ben bu ülkeye medeni demem. Beni davet edeceksin, yanımda korumalarım… Teröristlere orada adeta bizi dövdürme tehdidi ile karşı karşıya bırakacaksın, korumalarım tedbir alacak… Bunlarla ilgili savcı gözaltı kararı verecek. Böyle adalet olur mu?”

'5 ÜLKE DÜNYANIN KADERİNİ BELİRLİYOR'

"Medeniyetimizi ihya etmenin yolunu doğrudan kendimizde aramalıyız. Nasıl aklı olmayan insan dinen mazur görüldüğü için mükellefiyetlerinden muaf tutuluyorsa, aklını başkasına teslim edenin de ne dini ne medeniyeti kalır. Ülkemizin mağdurlara el uzatması da kadim medeniyetimizdendir. 5 ülke dünyanın kaderini belirliyor. Böyle bir şey olamaz. İkinci dünya savaşı geride kaldı. Bütün hadiseler güncellenirken siyasetin de güncellenmesi gerekir. 5 ülkenin kimlerden oluştuğuna baktığınızda niye orada Müslüman ülke yok?"

'BUDİSTLER, MÜSLÜMANLARI ÖLDÜRDÜ, ONLARA TERÖRİST DEDİLER Mİ? YOK, ONLAR YOGA YAPIYOR'

"Ne için Arakanlı Müslümanların sorunları çözülmüyor? İslamofobi sürekli tahkir ediyor. Trump, bakıyorsunuz Müslümanlara 'terörist' ifadesini kullanıyor. Myanmar'da Budistler, Müslümanları öldürdüler. Onlar için terörist dediler mi? Yok! Niye? Onlar yoga yapıyor. Böyle bir saçmalık olabilir mi? Varsa yoksa 'İslami terör' diyorlar. Defaatle anlatıyoruz."

'BEN DE ADALETİ ARIYORUM, YOK'

"DEAŞ'a karşı en büyük mücadeleyi veren ülke biziz. Ve bu mücadelemizi verirken de DEAŞ'ın İslam'la alakası olmadığını söylüyoruz. Bunu çok açık, net tüm uluslararası toplantılarda, İslam ülkeleriyle yaptığımız görüşmelerde DEAŞ'ın İslam'la alakası olmadığını söylüyoruz. Ama bunlara bunu anlatamıyorsunuz ve ne yazık ki Müslümanı Müslümana bunlar kırdırıyor. Ücretsiz silahları da veriyorlar. Biz savunmak için paramızla silah istiyoruz, bize silah vermiyorlar. Böyle garip bir dünyanın içerisindeyiz. Adalet… Ben de adaleti arıyorum, yok." (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Edward Snowden'dan hak savunucuları için mücadele çağrısı

SONRAKİ HABER

Hava eksi 10 derece: İskelede inşaat işçisi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa