18 Ekim 2017 15:45

Savcı Musa Anter'i örgüt mensubu saydı, kod adına ‘Ape’ dedi

Tekirdağ Çerkezköy’de savcı Musa Anter’i ‘örgüt mensubu’ yaptı, Kürtçede amca anlamına gelen Apê sözcüğünü de kod adı dedi 

Paylaş

Tekirdağ – Çerkezköy’de tutuklanan 8 HDP yöneticisine yönelik aylar sonra iddianame hazırlayan savcı, Kürtlerin Apê Musa dediği gazeteci yazar Musa Anter’i “örgüt mensubu” yaptı. Savcı, Kürtçede amca anlamına gelen Apê sözcüğünü de 72 yaşında öldürülen Anter’in kod ismi olarak kayıtlara geçirdi. 

Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde 30 Kasım 2016 tarihinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi (HDP) üye ve yöneticisi olan 8 kişinin dün akşam Çerkezköy Ağır Ceza Mahkemesinde duruşması görüldü. “Silahlı terör örgütüne üye olmak” iddiasıyla yargılanacak HDP’lilerin iddianamesini hazırlayan Çerkezköy Başsavcısı, 72 yaşında suikastla öldürülen Kürt yazar ve aydını Musa Anter’i “Örgüt üyesi” yaptı. Savcı, Kürtlerin Apê Musa dediği Musa Anter’in Kürtçede amca anlamına gelen "Apê" sözcüğünü de kod isim olarak kayıtlara geçirdi. Soruşturmayı 14 Mart 2016 tarihinden bu yana kayıp olduğu iddia edilen Yakup Yüce isimli bir şahsın suç duyurusuna dayandıran savcı, HDP Çerkezköy İlçe Eşbaşkanı Tuncer Rençber hakkında ileri sürdüğü suçlamalar arasında trajikomik ifadelere yer verdi. 

APÊ MUSA’YI ÖRGÜT MENSUBU YAPTI

Diyarbakır’da 20 Eylül 1992’de suikast ile öldürülen Kürt bilgesi Apê Musa’yı örgüt üyesi yapıp kod adını da “Ape” olarak kayıtlara geçen savcı, Yakup Yüce’ye dayandırdığı iddianamesinde şu ifadelerde bulundu: “ (…) ilçe parti binasında A.ÖCALAN’a ait poster, yine terör örgütünün sözde ideoloji haline gelmiş olan örgüt mensuplarından MAZLUM DOĞAN-MAHSUN KORKMAZ-KEMAL PİR-APE KOD MUSA ANTER ve PKK terör örgütü yöneticilerine ait resimler bulunduğunu beyan ederek ifadesinde isimleri geçen şahısları fotoğraflarından teşhis etmiştir.” 

4 KİŞİ SERBEST BIRAKILDI

Dün gece görülen duruşmada Tuncer Reşber, Mustafa Yörüklü, Kadir Erkan, Muhammet Ek’in tutukluluk halinin devamına Nazmi Aktaş, Adil Taş, Özlem Sancak, Eser Han’ın ise tahliyesine karar verildi. Mahkeme bir sonraki duruşmayı 25 Ocak 2018'e ertelendi. (Tekirdağ/MA)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yunanistan’daki grev nedeniyle sınır kapıları kapalı olacak

SONRAKİ HABER

DHA muhabirine canlı yayın sırasında tokatlı saldırı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa