17 Ekim 2017 01:54

Trump: ABD, Kürtler ile Bağdat arasında taraf tutmuyor

ABD Başkanı Donald Trump, Erbil-Bağdat hattında yaşanan gerginlik için ülkesinin taraf tutmadığını söyledi

Trump: ABD, Kürtler ile Bağdat arasında taraf tutmuyor

Paylaş

ABD Başkanı Donald Trump, Erbil-Bağdat hattında yaşanan gerginlik için ülkesinin taraf tutmadığını söyledi ve ortadaki anlaşmazlıktan memnun olmadıklarını dile getirdi.

Sputnik’in haberine göre, Trump, Beyaz Saray'da gazetecilere yaptığı açıklamada "ABD, Kürtlerle Bağdat'ın anlaşamamasından memnun değil. Ülkemiz, Kürtlerle Bağdat yönetimi arasında taraf tutmuyoruz" ifadelerini kullandı.

"Bilindiği gibi Kürtlerle yıllardır iyi ilişkilerimiz oldu" diyen Trump, 'bu savaşta taraf tutmadıklarını' söyledi.

HEATHER NAUERT: TARAFLARA SÜKUNETİ SAĞLAMALARI YÖNÜNDE ÇAĞRI YAPIYORUZ

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Kerkük ve çevresinde yaşanan olaylara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, bölgedeki bütün taraflara askeri aktiviteleri koordineli bir şekilde yapmaları ve sükuneti sağlamaları yönünde çağrıda bulunuldu.

Nauert açıklamasında, "ABD Irak, Kerkük civarında şiddet olayları yaşandığına dair haberlerden kaygı duymaktadır. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz ve bütün taraflara askeri aktiviteleri koordineli bir şekilde yapmaları ve sükuneti sağlamaları yönünde çağrı yapıyoruz" ifadelerine yer verdi.

“Tartışmalı bölgelerde Irak Anayasası ile uyumlu olarak merkezi ve bölgesel hükümetlerin ortak barış çabalarını desteklediklerini” aktaran Nauert, bu hükümetlerin yönetimlerinden yetkililerle beraber tansiyonun düşürülmesi, çatışmaların önlenmesi ve diyaloğun gelişimi için çalıştıklarını duyurdu.

Nauert, şunları kaydetti:

"Bütün tarafların, etnik ve dini çatışma çıkmasını isteyen Irak düşmanlarının provokasyonlarına gelmemesini şiddetle öneriyoruz. Özellikle ise IŞİD'in ortadan kaldırılması için yapacak çok şey var, Irak ve Kürt güçleri arasındaki gerginlik bu önemli görevi etkiliyor. ABD, Iraklı partnerleriyle IŞİD'in yenilmesi.  (DIŞ HABERLER)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

8 bin lira alacağı için iki yeğenini öldürdü

SONRAKİ HABER

Boşanma aşamasındaki kadın "işyeri tapusu" bahanesiyle öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa