16 Ekim 2017 15:54

Beştaş, Palandöken cinayetini Meclis gündemine taşıdı

HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, 17 yaşındaki Helin Palandöken'in Mustafa Yetgin tarafından katledilmesine dair soru önergesi verdi.

Beştaş, Palandöken cinayetini Meclis gündemine taşıdı

Paylaş

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, 17 yaşındaki lise öğrencisi Helin Palandöken’in okuldan çıkarken Mustafa Yetgin tarafından öldürülmesini meclis gündemine taşıdı. Beştaş, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Betül Sayan Kaya’ya “Neredeyse her gün bir kadının erkek şiddetine maruz kaldığı ve ne yazık ki yaşamını yitirdiği bir ülke gerçekliğinde Helin’in yaşamını yitirmesinde gerekli önlemleri almadığınız için sorumluluğunuz olduğunu düşünüyor musunuz? Bu konuda bir açıklama yapacak mısınız?” diye sordu.

Beştaş’ın soru önergesi şöyle: “Cinayetin ardından Helin Palandöken’in sosyal medya hesabından yaşadıklarını anlatıp Murat Yetgin’in tehditlerinden ötürü ‘Gizli bir platonik sapığım var. Sokağa çıkmaya korkuyorum’ şeklinde paylaşımlarda bulunduğu bilgisi de ortaya çıkmıştır. Murat Yetgin’in Helin Palandöken’i rahatsız ettiği ve bu nedenle Helin’in sokağa çıkmaya dahi korktuğu bilinmektedir. Ne yazık ki Helin’in yaşadığı dram daha evvel de yaşanmış başka kadınlar da bu cinayet ve saldırıların mağduru olmuştur. Helin Palandöken’i pompalı tüfekle öldüren, 2 arkadaşını da yaralayan Mustafa Yetgin çelik yelekle götürüldüğü mahkemece, “Tasarlayarak insan öldürme” suçundan tutuklanmıştır. Helin'i katleden Yetgin’in olay günü teslim aldığı tüfeğin, yurtdışından internet üzerinden sipariş verilerek getirildiği ve ruhsatsız olduğu edinilen bilgiler arasındadır. Yetgin’in işyeri sahibi "Bize gelip istediği tüfeği söyledi. Bizde bulunmadığını ve internet üzerinden siparişle getirebileceğimizi söyledik. Kabul edince internet üzerinden tüfeği getirdik” şeklinde izahatta bulunmuştur.”

BEŞTAŞ’IN YÖNELTTİĞİ SORULAR

1-Neredeyse her gün bir kadının erkek şiddetine maruz kaldığı ve ne yazıkki yaşamını yitirdiği bir ülke gerçekliğinde Helin’in yaşamını yitirmesinde gerekli önlemleri almadığınız için sorumluluğunuz olduğunu düşünüyor musunuz? Bu konuda bir açıklama yapacak mısınız?
2-Bakanlık olarak kadın cinayetlerinin engellenmesini sağlamak için sizce daha kaç kadın cinayeti yaşanmalıdır? Kadın cinayetlerini engellemek adına çalışmalar yürütmek göreviniz değil midir?
3-Helin Palandöken’in sokağa dahi çıkmaya korktuğu bir ortam nasıl oluşmuştur? Kadınların erkek şiddeti nedeniyle yaşamını yitirmesi, erkeklerin kadına karşı şiddetinin yeterli cezai yaptırıma maruz kalmıyor olmasından kaynaklandığını düşünüyor musunuz?
4-Kadın cinayetleri ile ilgili Özgecan Aslan cinayeti bir simgeye dönüşmüş olup aradan geçen zaman zarfında neden gerekli yasal düzenlemeler yapılmamıştır?
5-Yargı mensuplarının ve kolluk birimlerinin kadın cinayetlerinin engellenmesine yönelik eğitim çalışmalarına tabi tutulması yönünde bir çalışma yapılması gündeminizde olacak mıdır?
6-Halihazırda kadın kazanımlarını yok sayan ve müftülere nikah kıyma yetkisi verilmesine yönelik düzenlemelerin erkeklerin kadına yönelik şiddete başvurmayı meşru görmelerine neden olduğunu düşünüyor musunuz?
7-Kadınların maruz kaldığı şiddetin önlenmesi ve gerekli çözüm yollarının araştırılması ülkenin en önemli gündemlerinden biri iken neden kadın kazanımlarının aleyhine düzenlemeler öngörülmektedir?
8-Henüz lise öğrencisi 17 yaşındaki Helin Palandöken cinayetinde Helin’in sosyal medya paylaşımlarına rağmen neden önlem alınmadığı araştırılmış mıdır?
9-Helin Palandöken cinayetine ilişkin neden hala açıklama yapmadınız?
10-Helin Palandöken davasına Bakanlık olarak müdahil olacak mısınız?
11-Bakanlık olarak neden hala kadın cinayetlerine karşı suskunluğunuzu koruyorsunuz?
12-Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı ve kadın kimliğiniz ile neden kadın cinayetlerini engelleyecek politikalar üretmek yerine kadınları yok sayan düzenleme ve gelişmelere cevaz vermektesiniz?
13-Yargı ve kolluk güçlerinin kadınların yardım taleplerine sessiz kalmaları karşısında sizce kadınlar kendilerini erkek şiddetine karşı nasıl korumalıdır?
Pompalı tüfeğin bu kadar kolay edinilmesini nasıl değerlendiriyorsunuz? (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Minik Alperen'in ölümüne neden olanlar hakkında dava açıldı

SONRAKİ HABER

Avcılar'daki bir dondurma fabrikasında yangın çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa