12 Ekim 2017 10:33

İdlib operasyonunda hedef Afrin ve Menbic

İdlib operasyonunun nasıl süreceğine ilişkin plan, yandaş medya üzerinden servis edildi. Buna göre nihai hedef SDG kontrolünde Afrin ve Menbic.

Paylaş

TSK'nin İdlib operasyonu devam ederken Sabah gazetesi harekatın İdlib'in dışında Kürt kantonu Afrin ve Suriye Demokratik Güçleri'nin kontrolündeki Menbic'i hedeflediğini yazdı.

Sabah'ın "Terör koridoruna 4 operasyon" başlıklı haberine göre operasyonda TSK ve vekaletindeki cihatçı grupların ilk amacı İdlib'in kuzeyindeki Darü İzza. El Kaide bağlantılı Tahrir Şam Heyeti'nin kontrolündeki İdlib'deki "terörist unsurların burada kurulacak üs üzerinden temizleneceği" belirtiliyor.

Ancak habere göre İdlib-Darü İzza hattı, İdlib'in batısındaki YPG/SDG hedefleri için oluşturulması planlanan geçiş koridorunun ilk etabı olacak.

Harekatın ikinci aşamasında hedefin 'Fırat Kalkanı' bölgesine ulaşmak ve bunun için de SDG'nin kontrolündeki Tel Rifat'ı ele geçirmek olduğu aktarılıyor.

Üçüncü aşamada ise Kürt kantonu Afrin'in "kuşatma altına alınması, savunmasız bırakılması ve doğrudan 'Güney Fırat Operasyonu' düzenlenmesi" hedefleniyor.

Dördüncü aşamada ise 'Batı Fırat Operasyonu' ile Menbic'e ilerlenmesi ve SDG'nin Fırat'ın doğusuna itilmesi hedefleniyor.

RUSYA İZİN VERECEK Mİ?

TSK'nin, İdlib operasyonuna 'olur' veren Rusya'nın iznini almadan böyle bir operasyonun gerçekleştirilmesi ise mümkün görünmüyor. Rusya ve Suriye, daha önce TSK'nin Menbic'i tehdit etmesi sonrası 'Fırat Kalkanı' ile Menbic'in batısında sınır oluşturan hatta asker yerleştirerek TSK'nin ilerleyişini önlemişti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Türkiye basketbolda 5 basamak birden geriledi

SONRAKİ HABER

4 ay geçti, hasarlı binlar yıkılmadı: Elazığ'da yaşanan Avcılar'da yaşanmasın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa