TSK ile Tahrir Şam Heyeti arasında ‘Afrin anlaşması’ iddiası

TSK'nin İdlib operasyonu 3. gününe girerken vilayeti kontrol eden Tahrir Şam ile Afrin'i hedefleyen bir anlaşmaya varıldığı öne sürüldü.

09 Ekim 2017 18:42
Paylaş

Suriye’nin el Kaide bağlantılı Tahrir Şam Heyeti(HTŞ) örgütü tarafından yönetilen kuzey vilayeti İdlib’e yönelik Astana kapsamındaki askeri harekatla ilgili önemli iddialar gündemde. TSK, birliklerin ‘keşif görevi’ için İdlib’e girdiğini açıklarken, çeşitli kaynaklar bir TSK heyeti ile el Kaide’nin Atme kasabasında görüşme yaptığını, aynı heyetin Afrin yakınlarında da ‘keşif’te bulunduğunu dile getiriyor.

‘TÜRKİYE İLE HTŞ ÇATIŞMAK İSTEMİYOR’

Middle East Eye haber sitesi, Pazar günü sınırda yaşanan karşılıklı ateşe rağmen gözlemcilerin, “Ne Türkiye ne HTŞ böyle bir savaşla ilgileniyor. İki taraf da olası bir çatışmadan kaçınmanın yolunu arıyor” yorumu yaptığını ve Türkiye’nin İdlib’deki varlığının ‘sınırlı’ olacağını belirttiklerini aktardı.

Haberde, HTŞ’nin eski sözcüsü Mustafa Muhammed’in, Türkiye ile HTŞ arasında görüşmeler yapıldığını söylediği de belirtildi. Muhammed, sosyal medya hesabından, “Türkiye sınırlarında savaş istemiyor. HTŞ de Türkiye ile savaşmak istemiyor. İki taraf da görüşmeye istekli. Gerçekler bunlar” diye yazdı.

‘TÜRKİYE VE HTŞ, ATME’DE GÖRÜŞTÜ’

iuvmonline.com haber sitesi de “Türk istihbaratçılar ve el Kaide teröristleri Suriye sınır kasabası Atme’de görüştü” iddiasında bulundu. Haberde, “Özgür Suriye Ordusu’na yakın medya kaynaklarına göre, HTŞ ve Türk ordu birlikleri arasında Suriye’nin kuzey vilayeti İdlib’de karşılıklı kısa süreli çatışmaları takiben, iki taraf müzakere ve Türk birliklerinin Atme kasabası yakınlarında konuşlandırılması konusunda anlaştı” denildi.

Habere göre, anlaşma dün HTŞ’nin üst düzey komutanlarından birinin ölümünün ardından geldi. “HTŞ liderliği Türk ordusunun, güçlerini Atme kasabası yakınlarında küçük bir köy olan el Karasi’de konuşlandırması konusunda anlaştı” denildi.

ASIL KEŞİF AFRİN İÇİN YAPILIYOR

Haberde şu ifadeler kullanıldı: “Yerel medyaya göre, Pazar günü Türk ordusundan bir heyet Atma sınır geçişinden Suriye topraklarına girdi ve El Kaide bağlantılı Heyet Tahrir el Şam konvoyu eskortluğunda Suriye’nin İdlib vilayetine geçti. Bu arada, ismini açıklamayan bir ÖSO kaynağı, Türk ordusu heyetinin Kürt kenti Afrin yakınlarında keşif yaptığını söyledi.”

‘TÜRKİYE, İDLİB’İN DERİNLİKLERİNE İNMEME SÖZÜ VERDİ’

Kuzey Suriye’deki Kürt kantonu Afrin’in doğusunda bulunan ve geçtiğimiz ağustos ayında ‘kanton’ ilan edilen Şehba’da, Suriye Demokratik Güçlerine (SDG) bağlı Devrimci Güçler Komutanı Hacı Ehmed de, İdlib konusunda Türkiye’nin el Kaide ile bir toplantı yaptığını ve bu toplantıda Nusra’ya İdlib’in derinliklerine girmeme sözü verildiğini belirtti. Ehmed, “Hedef Afrin’i kuşatarak 3 üs kurmaktır” dedi.

Fırat Haber Ajansı (ANF) muhabirine konuşan Hacı Ehmed, “Astana’nın genel amaçlarından bir tanesi buydu. Yani Ruslar kendileri İdlib’e karadan girmeyeceklerdi, karadan girecek olanlar Türklerdi. Zaten Ruslar da bunu açıklamışlardı. Türkler de bu biçimde, adeta bir tiyatro biçiminde bunu Ruslara sunacaklar. Şimdilik böyle fazla kan dökmeden Cephet El Nusra’yla (el Kaide bağlantılı HTŞ’nin eski adı) böyle bir anlaşmaya gittiler. Artık ileride Astana doğrultusunda nasıl bir tepki olur, bunu zamanla göreceğiz” ifadelerini kullandı.

‘AFRİN YAKINLARINDA ÜS KURMAK İSTİYORLAR’

Türkiye ile HTŞ arasındaki toplantıya değinen Ehmed’in iddiaları şöyle: “Türklerin İdlib’in kuzeyine girmesi kararı alındı. Bu Afrin’in yakını ve güneyi oluyor. Yine Halep’in batısına girmeleri, bu da yine Afrin’in yakını oluyor. Atme, Dar İze, Cindires tarafları. Burada Türklerin istemi, oralara girerek 3 üs kurma talebidir. Türklerin, Şeyh Bereket ve Afrin’i denetim altına alan Cebel Adi adındaki tepecik, yine Afrin Cindires’in üstü olan Dar İze ve Atme’ye yerleşme talepleri var.”

Ehmed, varılan anlaşmadan hedefin İdlib’in derinliklerine girmek değil Afrin’i kuşatmak olduğunun görüldüğünü belirtti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Almanya’da sığınmaya üst sınır kotası

SONRAKİ HABER

Foça’da veliler okul servislerini geri istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...