10 Ekim 2017 08:37

Gazeteler, 10 Ekim Ankara Katliamı’nı görmedi!

Türkiye tarihinin en kanlı kitle saldırısı olan 10 Ekim Ankara Katliamı, 2. yıl dönümünde 5 gazete dışında görmezden gelindi.

Paylaş

Türkiye tarihinin en büyük kitle katliamı olan, 102 kişinin yaşamını yitirdiği 10 Ekim Ankara Katliamı, ikinci yılında gazetelerin birçoğunda kendine yer bulamadı.

Evrensel, “Acımız ve hasretimiz kadar öfkemiz de taze” sürmanşetiyle çıkarken, IŞİD katliamında yaşamını yitirenlerin ailelerinin ve yaralı kurtulanların görüşlerini yansıttı.

‘YARGI SINIFTA KALDI’

“Ne unuturuz ne de affederiz” diyen Özgürlükçü Demokrasi ise katliamı gerçekleştirenlerin halen ceza almadığına dikkat çekti.

BirGün, “Yargı sınıfta kaldı, yaralar sarılamadı” başlıklı haberinde katliamın tüm sorumlularının yargı önüne çıkarılmadığına vurgu yaptı.

‘TERÖR MAĞDURU’ SAYILMADILAR

Cumhuriyet, “Katliam yarası hâlâ kanıyor” haberinde açık istihbara rağmen neden emniyetin önlem almadığının halen belirsiz olduğunu ifade etti. Haberde yaralıların “terör mağduru” sayılmadığı ve 30’unun halen tedavi gördüğü, SGK’li olmayanların borçlandırıldığı belirtildi.

Toplumsal meselelere hassasiyetleriyle bilinen bu dört gazetenin dışında 10 Ekim Katliamı yalnızca Hürriyet’in 1. sayfasına girebildi. “Patlamadan kurtuldu hayata sarıldı” başlığıyla görülen haberde saldırıda bacağını kaybeden Cafer Altun’un hikayesi anlatıldı.

GÖRMEZDEN GELDİLER

Sermaye medyasının diğer tüm sözcüleri, yargı aşamasında yaptıkları gibi katliamı görmemeyi, adalet çağrısını duymamayı, mağdurların taleplerini dillendirmemeyi tercih etti.

#10EkimKatliamınıUnutmadık

Sosyal medyada ise #10EkimKatliamınıUnutmadık etiketi Türkiye gündeminin zirvesine yerleşti. Paylaşılan kimi mesajlar şöyle:

NE OLMUŞTU?

Türkiye'nin 1 Kasım seçimlerine gittiği atmosferde yükselen savaşa karşı DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'nin öncülüğünde barış mitingi düzenleme kararı alındı. 10 Ekim 2015'te emek, demokrasi ve barış çağrısıyla Ankara'da düzenlenecek mitinge Türkiye'nin her yerinden binlerce kişi akın etti. 10 Ekim günü IŞİD'li 2 canlı bomba, Tren Garı önünde kendilerini patlatmış, katliamda 102 kişi hayatını kaybetmişti. (MEDYA SERVİSİ)

10 EKİM ANKARA KATLİAMI'NDA YİTİRİLENLER

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

FT: Vize krizi Türkiye'nin sürüklenişine dair bir işaret

SONRAKİ HABER

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçlerinin "insanca yaşam" talebiyle toplanıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa