06 Ekim 2017 16:42

Antep Katliamı duruşması: Silah kullanmadığı halde öldürüldü

40'ı çocuk 56 kişinin yaşamını yitirdiği Antep Katliamı'nın ikinci duruşması Kayseri'de görülüyor.

Paylaş

Veli ŞAHİN
Kayseri

 

IŞİD’in Antep’teki bir kına gecesine düzenlediği ve 40’ı çocuk 56 kişinin hayatını kaybettiği katliamın 2. duruşması Kayseri’de görülüyor. Katliam sonrası IŞİD’lilerin yakalanmasına yönelik operasyonların yapıldığı Antep’te operasyonun ardından Vali Ali Yerlikaya açıklama yaparak, Mehmet Kadir Cebael için “Evde bulundurduğu bombayı patlattı. Cebael etkisiz hale getirildi” demişti. Cebael’in eşi Fadile Cebael ise, “Polisler dışarıdan bir cisim attı, duvar yıkıldı, polisler eşimin ‘herhangi bir silah veya cisim kullanmadan buradayım, yaralıyım’ demesine rağmen onu ateş etmek suretiyle öldürdüler” ifadesini kullandı. Davayı izleyen HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, Cebael'in Ankara ve Sur Katliamlarının planlayıcısı olarak bilindiğini hatırlatarak "İnfaz olduğunu düşünüyoruz. Vereceği bilgilerle bu katliamlar aydınlanabilirdi" dedi.


20 Ağustos 2016 tarihinde Antep’in Şahinbey ilçesine bağlı Beybahçe Mahallesi’nde Kürt bir ailenin kına gecesine yönelik IŞİD’in düzenlediği saldırının ikinci duruşması Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesinde başladı. “Güvenlik” gerekçesi öne sürülerek Kayseri’ye taşınan davanın ilk duruşmasında tutuklu 11 sanıktan sadece 3’ünün getirilmesine avukatların tepki göstermesi üzerine ikinci duruşmada diğer 8 sanık hazır edildi.

 

40’ı çocuk olmak üzere 56 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırının ikinci duruşmasına aile yakınlarının yanı sıra HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul da katıldı.

 

‘POLİS BİR CİSİM ATTI, DUVAR YIKILDI’

 

Ankara Gar katliamının da planlayıcısı olduğu iddia edilen Mehmet Kadir Cebael’in eşi sanık Fadile Cebael  “Ben kimseyi öldürmedim. Eşim uyuşturucu bağımlısı, esrarkeşti sürekli beni döverdi. Benim hiçbir ilgim yok” dedi. Evlerine yapılan operasyona dair de konuşan Fadile Cebael, “Eşim balkona çıkarak hava almak istediğini söyledi. Dışarıdan silah sesleri geldi, içeri girdiğinde ‘ne oldu’ diye sorduğumda ‘vuruldum’ dedi ve içeri girdi bunu bizzat gördüm, akabinde evimiz taranmaya başlandı, bize ‘çıkın, teslim olun’ gibi anonslar edilmedi. Sonrasında evimize bir cisim atıldı. Atılan cismin patlamasıyla odanın duvarı yıkıldı.


Banyoya girdik, eşim havlu ile  kolunu sarmaya başladı. Kendisini patlatmaya çalışmadı, dışarıdan bir cisim daha atıldı bir anda banyonun tavanı tepemize düştü, ben çocuklarımla dışarı çıktım. Polisler kocamın nerede olduğunu sordular, kendisi içeriden ‘herhangi bir silah veya cisim kullanmadan buradayım, yaralıyım’ diye söylemesine rağmen onu ateş etmek suretiyle öldürdüler” dedi. Diğer sanık Mehmet Çalıkuşu savunmasına, kendini asker olarak tanıtan kişiler tarafından kaçırıldığını iddia ederek başladı. Resmi gözaltıdan önce on beş gün gözaltında tutulduğunu iddia eden Çalıkuşu, suçlamaları reddetti.


‘CEBAEL’İN İNFAZ EDİLDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ’


Evrensel'e konuşan HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul ise, “Davanın buraya ‘güvenlik gerekçesiyle’ getirilmesi skandaldır. Ailelerin hepsinin yoksul aileler olduğu bilinmesine rağmen buraya getirilmesinin asıl nedeni ailelerin davayı takip etmesini engelleme girişiminden başka bir şey değildir. Devlet bu cihadist IŞİD saldırılarını bir türlü açığa çıkarmak istemiyor. Mümkün olan en zorlu koşullarda bu davaları ilerletmeye çalışıyor. Aslında bu davaların peşine düşmüş olsaydı, Suruç'u araştırmış olsaydı, Ankara olmayacaktı. Ankara'daki ifade ve delillere baksaydı belki bu patlamayı yaşamayacaktık” dedi. Sanık ifadelerine de değinen Mahmut Toğrul, “Sanık ifadesinde çok ilginç bir şey var. Mehmet Kadir Cebael isimli kişinin infaz edilip edilmediğiyle alakalı. Bu isim Ankara Gar Katliamının planlayıcısı olarak biliniyor. Bu isim sağ ele geçirilseydi olayların aydınlatılması çok kolay olabilirdi. Maalesef biz de bunun bir infaz olduğunu düşünüyoruz. Çünkü bu ismin açıklayacağı bilgilerle Suruç ve Ankara katliamları aydınlanacaktı. Bu davanın aydınlatılması için de son derece önemli bir adım olurdu” dedi.


VALİ ‘CEBAEL BOMBA PATLATTI’ DEMİŞTİ


Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Antep'te 10 Ekim Ankara Katliamının planlayıcısı Mehmet Kadir Cebael’in yakalanmasına yönelik gerçekleştirilen operasyon sonrası Cebael için “Evde bulundurduğu bombayı patlattı” diyerek, “Mehmet Kadir Cebael etkisiz hale getirildi” demişti.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İstanbul’daki ILO toplantısına boykot damga vurdu

SONRAKİ HABER

Rahşan Ecevit'in Devlet Mezarlığı’na defnedilmesini olanak sağlayan teklif kabul edil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa