03 Ekim 2017 16:16

Celal Talabani hayatını kaybetti

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Genel Sekreteri, Irak eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani hayatını kaybetti.

Paylaş

Rudaw'ın haberine göre Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Genel Sekreteri Celal Talabani hayatını kaybetti.

Irak eski Cumhurbaşkanı Talabani, Almanya'da tedavi görüyordu.

KYB Sözcüsü Sadî Ehmed Pîrê haberleri doğruladı.

2012 yılında Bağdat’ta beyin kanaması geçiren, Irak’ta iki dönem cumhurbaşkanlığı görevinde bulunmuş olan Talabani, Almanya’da 579 gün tedavi gördükten sonra Süleymaniye’ye dönmüştü.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN TALABANİ'NİN AİLESİNE TAZİYE TELEFONU 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Eski Irak Cumhurbaşkanı ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Genel Sekreteri Celal Talabani'nin ailesine taziye dileğinde bulundu. 

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, Talabani'nin vefat haberinin ardından merhumun eşi Hero Talabani'yi ve oğlu Kubat'ı telefonla aradı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Talabani'ye Allah'tan rahmet, geride kalan aile bireylerine ve yakınlarına ise sabır ve başsağlığı dilediği kaydedildi. 

AHMET TÜRK’TEN BAŞSAĞLIĞI MESAJI: MAM CELAL’İN HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRMELİYİZ

Yaşamını yitiren Celal Talabani için baş sağlında bulunan Kürt siyasetçi Ahmet Türk, “Mam Celal Kürt halkının birliği için çok çaba gösterdi. Bu onun hayaliydi. Birlikteliğimizi sağlamalıyız” dedi.  

Kürt siyasetçi Ahmet Türk, Almanya’da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Celal Talabani için başsağlığında bulundu. Talabani ile 35 yıllık bir tanışıklığının olduğunu söyleyen Ahmet Türk,  "Kürt halkı için acı bir gün" dedi. Talabani’nin değerli bir siyasetçi olduğunu ifade eden Türk, “Kürdistan tarihinde Talabani’nin yeri başkaydı. Demokrasiye olan inancı ile onurlu bir kişiydi. Kürt halkının geleceği için çok hizmet etti” şeklinde konuştu. 

'KÜRT HALKI TALABANİ’Yİ MİNNETLE ANACAK'

Kürt halkının Talabani’yi minnetle anacağını söyleyen Türk, “Çok defa misafiri olduk. Her şekilde halkına hizmet etti. 1993 yılında barış için Başkan Abdullah Öcalan’ın yanına gitmiştik. Ateşkesi sağladık o dönem.  Hasta olduğu zaman da yanına gittim. Fakat şimdi cenaze törenine, hakkımda yurt dışı yasağı bulunduğu için katılamıyorum. Değerli kardeşim ve arkadaşımın cenaze merasimine katılamıyorum” diye konuştu. 

‘MAM CELAL’İN HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRMELİYİZ’

Talabani’nin birçok defa, “Sadece Güney Kürt halkını özgürleştirmez” dediğini aktaran Türk, Talabani’nin Kürtler arası birlik için de çok çaba gösterdiğini dile getirdi. Talabani’nin yaşadığı sağlık sorunlarına rağmen bu çabadan hiç vazgeçmediğini hatırlatan Türk, “Ortadoğu’da kötü bir durum söz konusu. Kürtler eğer birlikteliğini yakalayamazlarsa daha kötü bir duruma doğru sürüklenecekler. Mam Celal bunun için uğraşıyordu. Kendisi katılamazsa bile partisi bu çalışmalara katılıyordu. Güney Kürdistan’ın dostu olduğunu söyleyenlerin bugün yapılan referanduma nasıl yaklaştığını görüyoruz. Kürt siyasetçiler de bunu gözden geçirmeli. Birliğimizi sağlamalıyız. Birliktelik Mam Celal’in hayaliydi” ifadelerini kullandı.

HDP VE DBP: MAM CELAL'İ SAYGIYLA HATIRLAYACAĞIZ

Halkaların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin Kurucusu, Genel Sekreteri ve 6’ncı Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin hayatını kaybetmesinden dolayı başsağlığı mesajı yayınladı.
 
HDP'nin mesajı şöyle: 
 
"Bir süredir yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle Berlin’de tedavi gören Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin Kurucusu, Genel Sekreteri ve 6’ncı Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabanî’nin hayatını kaybetmesinden dolayı büyük bir üzüntü içindeyiz. Kürt halkının içinden geçtiği tarihsel süreçte, ortaya koyduğu emek ve azimle halklara miras olarak değerli bir mücadele deneyimi bırakan Mam Celal’in yokluğu bölge halkları için büyük bir eksiklik olacaktır.
 
Onun bizlere devrettiği mücadele deneyiminin bilinciyle, Kürt halkının yaşadığı coğrafyalarda temel haklarına ulaşıncaya kadar demokratik mücadeleyi sürdürecek, Mam Celal’i bu mücadelenin unutulmaz kahramanlarından biri olarak yad edeceğiz. Bütün hayatını Kürt halkının özgürlük mücadelesine adayarak tarihteki onurlu yerini alan Mam Celal’e Allah’tan rahmet diliyor, ailesine, Kürt halkına ve tüm bölge halklarına başsağlığı diliyoruz. 
 
Mam Celal, dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan Kürt halkı başta olmak üzere eşitlik ve özgürlük mücadelesini sürdüren bütün halkların kalbinde yaşayacaktır. 
 
Halkların Demokratik Partisi 
Merkez Yürütme Kurulu "

'EN BÜYÜK HAYALİ KÜRDİSTAN HALKININ ULUSAL BİRLİĞİYDİ'

Talabani'nin en büyük hayalinin Kürdistan halkının ulusal birliği olduğunu söyleyen DBP de mesajında şu ifadelere yer verdi: 
 
"Kürdistan Yurtsever Birliği (KYB) Lideri Celal Talabani’nin aramızdan ayrılışını derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Mam Celal Dört parça Kürdistan’ın özgürlük mücadelesinde büyük bir çabanın sahibi aynı zamanda sürdürücüsüydü. En büyük hayali Kürdistan halkının ulusal birliğiydi. Mam Celal bugün hayata gözlerini yummuş olsa da vermiş olduğu özgürlük mücadelesiyle Kürdistan halkının yüreğini bir güneş gibi ısıtmaya, yollarını aydınlatmaya ve umutlarını beslemeye devam edecektir. Ailesine, yakınlarına ve Kürdistan halkına başsağlığı diliyoruz. Anısı mücadelemizde her daim yaşayacaktır.
 
DBP Genel Merkez"

CHP’Lİ TANRIKULU’NDAN İKİ DİLDE TALABANİ MESAJI

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, hayatını kaybeden Celal Talabani’yi Türkçe ve Kürtçe twetlerle andı.

CHP’li Tanrıkulu, Irak eski Cumhurbaşkanı Talabani’nin vefatı üzerinde Twitter’dan başsağlığı paylaşımlarında bulundu. Talabani’nin ruhunun şad olmasını dileyen Tanrıkulu, “Faşist Saddam rejimine karşı özgürlük mücadelesinin sembollerinden Mam Celal'i, Celal Talabani'yi saygıyla anıyorum” dedi.

KÜRTÇE BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Twitter paylaşımlarını Kürtçe ve Türkçe olmak üzere iki dilde yapan Tanrıkulu, “Özgürlük mücadelesinin sembolü Sayın Celal Talabani, rahmete kavuştu. Ruhu şad olsun” anlamına gelen, Kürtçe, “Sembola têkoşina azadiyê brêz Celal Telebanî çû li ser rehmetê. Giyana wî şad be” ifadelerini kullandı. Tanrıkulu ayrıca paylaşımında “MamCelal”, “CelalTalabani” etiketlerini de kullandı.

ERBİL'DE TALABANİ İÇİN ANMA TÖREN

Irak eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani için, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin merkezi Erbil'de bulunan Kürdistan Yurtseverler Birliği binası önünde anma töreni düzenlendi. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani de bir video mesajı yayımlayarak, 1 haftalık yas ilan edildiğini açıkladı.

Bugün öğlen saatlerinde tedavi gördüğü Almanya'nın Berlin kentinde hayatını kaybeden Irak eski Cumhurbaşkanı ve Kürdistan Yurtseverler Birliği Genel Sekreteri Celal Talabani için Erbil'de bir anma töreni düzenlendi. Talabani için düzenlenen anma töreni nedeniyle Erbil-Kerkük karayolu üzerinde bulunan Kürdistan Yurtseverler Birliği binası önünde büyük kalabalık toplandı. Parti binası önünde bulunan Talabani'nin büyük fotoğrafı önünde toplanan kalabalık, mum yakarak, kurulan masaya çiçek bıraktı. Anma töreninde bazı kişilerin gözyaşlarına hakim olamadığı görülürken, Erbil Polisi KYB binası önünde geniş güvenlik önlemleri aldı. Celal Talabani'nin cenaze töreni ile ilgili hazırlıkların devam ettiği belirtilirken, konu ile ilgili KYB yönetiminden önümüzdeki saatlerde bir açıklama yapılması bekleniyor.

BARZANİ BİR HAFTALIK YAS İLAN ETTİ

Talabani'nin vefat haberi üzerine bir video mesajı yayımlayan Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, çok üzgün olduğunu belirterek, Talabani Ailesine başsağlığı diledi. Barzani, Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde Talabani'nin vefatı nedeniyle bir haftalık yas ilan edildiğini de duyurdu. Erbil'de yas süresinca bayrakların da yarıya indirileceği belirtildi. 

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani de Celal Talabani'nin vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı. Başbakan Neçirvan Barzani, Celal Talabani’nin Kürdistan devrimleri ve demokrasi mücadelesinde unutulmaz bir role sahip olduğunu belirterek, "Kürdistan ve Irak halkı, bugün özgürlükçü ve Kürdistan’ın büyük özgürlük mücadelesinin savunucusu olan Mam Celal’in kaybını yaşıyor. Bu üzücü kayıptan dolayı kendim ve hükümetim adına tüm Kürdistan ve Irak halkına, Hero Xan’a, Sayın Kubad Talabani’ye, Sayın Pavel Talabani ve partililere başsağlığı dileklerinde bulunuyorum" ifadelerini kullandı. 
 

CELAL TALABANİ KİMDİR?

12 Kasım 1933 Kelkan doğumlu Talabani, Bağdat Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde okudu. Siyasete KDP'nin öğrenci kanadının kurucusu olarak başladı. Mustafa Barzani'yle yaşadığı anlaşmazlıklar sonucunda KYB'yi kurdu.

'70'lerden itibaren Bağdat yönetimine karşı silahlı mücadeleye başladı. Barzani'yle de çatışmalar yaşadı. 1998'de Barzani'yle ateşkes imzaladı ve Kürdistan bölgesinde ortak yönetim kuruldu.

ABD işgali sonrası oluşturulan Irak yönetiminde cumhurbaşkanlığı yaptı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Küçük esnaf, zincir markete yeniliyor

SONRAKİ HABER

Avcılar Belediye Başkanı'ndan depreme karşı imar düzenlemesi için İBB Meclisine çağrı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...