30 Eylül 2017 12:52

Mehmet Tüm: Hükümet MTV vergileriyle yetinmeyecek

CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, hükümetin yeni vergi zamlarıyla yetinmeyeceğini söyleyerek yeni zamların yolda olduğunu belirtti.

Mehmet Tüm: Hükümet MTV vergileriyle yetinmeyecek

Paylaş

Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından açıklanan yeni vergi zamlarına tepki gösteren CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, hükûmetin Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne(MTV) getirdiği yüzde 40’lık zamla yetinmeyeceğini internetten telefona, kiralardan kredi faizlerine zamların devam edeceğini belirtti. Türkiye’de vergi adaletsizliğinin rekor kırdığını ifade eden CHP’li Mehmet Tüm, konuya ilişkin şunları söyledi: “Ülkemizde dolaylı vergilerin tüm vergi gelirlerine oranı yüzde 70 ve bu rakamla, vergi adaletsizliği sıralamasında OECD ülkelerinin ortalamasının çok üstündeyiz. AKP bütçeyi gelire bağlı olmayan dolaylı vergilerle finanse ediyor ve bütçe açığını yine yoksul ve emekçi kesimin üzerindeki vergi yükünü artırarak kapatmaya çalışıyor. Bir yandan rantçı yandaş müteahhidin, havuz medyasının, ihaleci ve komisyoncunun vergi borcu ‘sıfırlanırken’ diğer taraftan asgari ücretlinin maaşından alınan vergiden, KDV’sine, ÖTV’sine, hatta ödediği verginin bile vergisine zam yapılarak emekçiler iyice soyulmaya çalışılıyor.”

TORBA YASAYLA YENİ ZAMLAR YAPILACAK

Meclise sunulan torba yasayla yeni zamların yapılacağını belirten Tüm, “Herkes şu an MTV’ye yapılan %40’lık zammı konuşuyor ama Meclise sunulan torba yasayla birlikte internet ve telefon iletişiminden kiralara, kredi faizlerinden sigortaya kadar birçok hizmetin de fiyatı yükselecek. Ayrıca belediyelerin yol, su, aydınlatma gibi hizmetleri sunarken tesis bakımı, düzenleme gibi gerekçelerle yurttaştan alacağı ücretler de artacak. Hükümet kendine finans arıyorsa yeni 'kandırılma vergisi' oluştursun. Kandıran ve kandırılanların mal varlığının %1'i bile vergi olarak alınsa bütçe açığı tümüyle kapanır” dedi.

HÜKÜMETİN LÜKS HARCAMALARINDA OLAĞANÜSTÜ ARTIŞ

Hükümetin lüks harcamalarında olağanüstü artışın olduğunu ifade eden CHP’li Mehmet Tüm, konuya ilişkin “Maliye Bakanlığı ‘Malı-ye Bakanlığı’ gibi çalışıyor. En son yapılan açıklamalarda kamu harcamalarında tasarrufa gideceği söyleniyor ama baktığımızda ne Saraya örtülü ödenek yetişiyor, ne Diyanet İşleri Başkanlığına bütçe yetiyor, ne lüks makam araçlarının sayısı azalıyor, ne de kamuda lüks binaların kiralanması engelleniyor. Kendi yandaşlarının vergilerini sıfırlayıp kendi lüksünden de bir adım geri atmayan bir bakanlık, bütçe açığını yurttaştan aldığı fahiş vergilerle kapatmaya çalışıyor. Bu zamlarla hükümetin yoksul ve emekçi halkın düşmanı olduğu ortaya çıkmıştır. AKP Genel Başkanı alenen Anayasayı tanımadığını söylediği için de Anayasamızın 73. Maddesindeki ‘Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, malî gücüne göre, vergi ödemekle yükümlüdür. Vergi yükünün adaletli ve dengeli dağılımı, maliye politikasının sosyal amacıdır.’ hükmü de dikkate alınmıyor. Yurttaşlarımız ne yazık ki Saray’ında lüks içinde yaşayan bir partili başkan, onun 75’i ikiye bölemeyen bir Maliye Bakanı ve sermaye yanlısı emek düşmanı bir hükümetle yönetiliyor. Bu durum 2019’da mutlak suretle değişecek” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Nâzım Hikmet Resimleri sergisi Ankara’da

SONRAKİ HABER

Çin'de kağıt fabrikasında gaz sızıntısı: 7 işçi öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa