Bakan Ağbal: Vatandaşın zamma tepkisine hak veriyorum

Maliye Bakanı Naci Ağbal, motorlu taşıtlar vergisine getirilen yüzde 40 oranındaki artışa ilişkin konuştu.

28 Eylül 2017 12:08
Paylaş

Maliye Bakanı Naci Ağbal,  8. İstanbul Finans Zirvesi'nde konuştu. Bakan Ağbal,  açılış konuşmasının ardından program moderatörünün sorularını yanıtladı.

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)'ne 2018 yılından geçerli olmak üzere yüzde 40 zam yapılmasına yönelik bir soru üzerine, Naci Ağbal, "MTV her sene artıyor. Enflasyon ne kadarsa otomatik olarak artıyor. Eğer biz bu  düzenlemeyi yapmasaydık MTV, 2018 yılında yüzde 15 oranında artacaktı. Örneğin bu sene 500 lira MTV  ödemiş bir vatandaş, gelecek sene hiçbir müdahale yapmamış olsaydık 575 lira ödeyecekti. İki taksite böldüğümüzde yaklaşık olarak 32,5 lira fazla ödeyecekti. Şimdi biz yasal bir düzenleme yaptık. MTV'de yeni bir tarife ürettik. Bu tarifeye göre rakamlar bunlardır. Bu rakamlarla önceki rakamları kıyasladığımızda bir artış olarak karşımıza çıkıyor. Bu sene 500 ödedi, gelecek sene 575 ödeyecekti. Şimdi vatandaşımıza diyoruz ki 700 lira öde. Herkes aynı arabayı kullanmıyor. Herkesin aynı yaşta arabası yok. Vatandaşın bu konudaki tepkisine hak veriyorum. Vatandaşlarımız bu konuda her zaman duyarlı olsunlar, başımızın üstüne. Burada bir sorun yok" diye konuştu.

Ağbal, konuşmasının devamında ise  "Samimiyetle bunu yaptık ancak bir şey daha yaptık. Yıllardır konuşulan bir şey vardı; ben araç alıyorum 50 bin liraya komşum da alıyor 200 bin liraya. İkimizin de MTV'si aynı. İkimiz de aynı parayı ödüyoruz. Buna adalete uygun denir mi? Burada önemli bir değişikliğe daha gidiyoruz. MTV'de vergi ödeme gücü ilkesine uygun olmalı. 2018'den itibaren bir kişi araç almak istediğinde 50 bin liralık aracı alanın vergisi daha düşük olacak, daha pahalı alanın vergisi de daha yüksek olacak. Bu hakkaniyete, adalete uygun. Geçen sene ÖTV'de bu düzenlemeyi yaptık, bu sene de MTV'de yaptık. 2017 yılı sonuna kadar eski sistem geçerli. Araba almak isteyenler için bu yıl sonuna kadar araba almak, gelecek yıllara dönük ödenecek vergiler bakımından avantaj getiriyor" ifadelerini kullandı. (İstanbul/DHA)


ATSO: VERGİYİ DEĞİL İSTİHDAMI ARTIRIN

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, dolaylı vergilerin düşürülmesi, istihdam ve üretim üzerindeki yüklerin azaltılmasını istedi. Çetin, “Ancak maalesef son düzenleme ile motorlu taşıtlar vergisi ve bazı kalemlerdeki artış, belirtilen hedefler ile çelişmektedir. Orta gelir grubuna ek vergilerle daha fazla yüklenilmemeli” dedi.

BELİRSİZLİKLER VAR

ATSO Başkanı Davut Çetin, hükümetin açıkladığı orta vadeli program (OVP) için şunları kaydetti: “Ekonomik göstergelerdeki tahminler konusunda biraz daha çalışılması gerektiğini düşünüyorum. Büyüme hedefleri 4 yıl üst üste 5.5 gibi potansiyelin üzerinde olan sabit bir rakamla ifade edilmiş. Böyle bir öngörünün gerçekleşmesi zor gibi görünmektedir. Hedeflerin kur, ihracat, özel yatırımlar ve turizm tahminlerinin gerçekleşmesine bağlı olduğu açıktır. Büyüme rakamlarına göre açıklanan enflasyon hedeflerinin nasıl tutturulabileceği, işsizliğin neden açıklanan büyüme hedeflerine paralel bir düşüş göstermeyeceği konusunda belirsizlikler olduğunu görüyoruz.”

ORTA GELİR GRUBUNA YÜKLENİLMEMELİ

Vergilerin düşürülmesi, istihdam ve üretim üzerindeki yüklerin azaltılmasının son derece önemli olduğunu sözlerine ekleyen Davut Çetin, “Ancak maalesef son düzenleme ile motorlu taşıtlar vergisi ve bazı kalemlerdeki artış, belirtilen hedefler ile çelişmektedir. Orta gelir grubuna ek vergilerle daha fazla yüklenilmemeli. Rant adil şekilde vergilendirildiği bir sistem kurgulanmalıdır. Kayıt dışı ile mücadelenin yeterince vurgulanmadığını görüyoruz. Özellikle vergi konusunda ortaya konan hedeflerin daha net ifade edilmesi gerekmekteydi” dedi. (Antalya/DHA)


TOYOTA CEO’SUNDAN VERGİ ZAMMINA DESTEK

Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, motorlu taşıtlar vergisine (MTV) getirileceği açıklanan yüzde 40’lık artışı değerlendirirken, “Büyük artışların olduğu dönemler oldu. İstiyoruz ki enflasyon olmasın, zam olmasın ancak hayatın dinamikleri, ekonominin gerekleri var. Kimse durduk yere vergi artışı açıklamıyor. Mevcut durumu doğru okuyacağız, bu geminin yürümesi gerekiyor” dedi. Türkiye pazarına 2016’da giren Lexus’un Adanada’ki tanıtım toplantısında konuşan  Bozkurt, vergi artışlarına ekonominin zaman içinde ayak uydurduğunu savundu. (EKONOMİ SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Sivas sanıklarının avukatı Mevlüt Uysal İBB başkanı oldu

SONRAKİ HABER

Patronların ‘ekonomik büyüme’ endişesi arttı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa