Yeni Şafak, 15.30'daki bombardımanı gece yarısına taşıdı!

Yeni Şafak, 15.30'daki bombardımanı gece yarısına taşıdı!

Yeni Şafak, Hakkari'de SİHA tarafından bombalanan sivillerin 'gece yarısı' vurulduğuna dair yanlış ifadeyle 'algı operasyonu'na girişti.

Hakkari'nin Tale köyünde 4 sivilin silahlı insansız hava aracıyla vurulması ve birinin yaşamını yitirmesi sonrası sivil ölümünü kamuoyunun gündemine taşıyanlara yönelik hedef gösterme operasyonu sürüyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bakanlar ve yandaş medyanın devam ettirdiği kampanyada bugün Yeni Şafak, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'yu hedef gösterdiği haberde gerçekleri açıkça tahrif etti.

İNCE 'ALGI OPERASYONU'

Hakkari Valiliği ve vurulan sivil yakınlarının SİHA'ların bombardıman saatini 15.30 olarak açıklamasına rağmen Kemal Kılıçdaroğlu'nun kullandığı ifadeler için "Teröristlerin dağda gece yarısı piknik yaptığını ve silahsız olduğunu savunan Kılıçdaroğlu" ifadesini kullanan Yeni Şafak, iktidar çevresinin sevdiği tabirle "algı operasyonu" yaptı.

Evrensel Web TV'nin sabah gazete okuma programı Ne Var Ne Yok'ta haberi değerlendiren Mithat Fabian Sözmen, "Eğer çok büyük bir editoryal hata yoksa 'gece yarısı vurulma' ifadesiyle, 'gece yarısı piknik mi olur' algısı yaratılmaya çalışıyor. Bu meseleleri çok yakından takip etmeyen birisi Yeni Şafak'ın haberiyle Kılıçdaroğlu'nun hakikaten haksız olduğunu düşünebilir. Ama Hakkari Valiliği'nin de açıklamasında görüyoruz ki bombardıman saat 15.30'da gerçekleştirildi." dedi.

  • Hakkari Valiliği'nin basın açıklaması

KILIÇDAROĞLU NE DEMİŞTİ?

Kemal Kılıçdaroğlu dün FOX TV'de yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullanmıştı: “Ne diyor Sezgin Tanrıkulu? Bu insanlar öldürüldü. Gerçekten terörist mi değil mi araştırılsın diyor. Bu 4 kişi oraya gitmeden önce güvenlik kontrolünden geçiyorlar. Eğer bunlar terörist ise neden tutuklanmıyor. Sezgin Bey üzerinden giderek ‘CHP, PKK’ya destek veriyor’ diyorlar. Sezgin Bey üzerinden bize saldırıyorlar. Sezgin Bey ile konuştum. Olay yerinin yakınındaki bir muhtar bilgi verdi. Öldürülenlerden bazıları iş adamı zaten. Gizli kapaklı insanlar değil, piknik yapıyorlar orada. Terör örgütüne destek olabilirler, terörist olabilirler ama orada silah olması lazım. O da yok.”

Kılıçdaroğlu da konuşmasında bombardımana dair "gece yarısı" zamanlamasını hiç kullanmıyor.

AKŞAM VE STAR DA BOŞ DURMADI

Bu açıklamalar için Akşam gazetesi "Silahsız teröristi savundu", Star ise "Teröre destek nöbeti CHP'de" başlıklarını attı. (MEDYA SERVİSİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 13 Eylül 2017 11:15
www.evrensel.net