03 Eylül 2017 05:05
Son Düzenlenme Tarihi: 04 Eylül 2017 09:46

Kuzgunlar, Game of Thrones’taki kadar hızlı mı?

Game of Thrones’ta kuzgunların hızı hayat kurtarmakla birlikte izleyenleri de şüpheye düşürdü. Bu şüphenin ne kadar haklı olduğuna yanıt arandı.

Kuzgunlar, Game of Thrones’taki kadar hızlı mı?

Paylaş

Ella DAVIES

İş hız rekorlarına geldiğinde, bir hayvan diğer tüm hayvanları hem kara hem de Google aramalarında geride bırakır. Ancak çitanın tahtı son günlerde o kadar da mütevazı olmayan kuzgun tarafından gasbedildi. Kuzgun, yeni unvanını Game of Thrones’un 7. sezonunun 6. bölümüne borçlu. ‘Spoiler’ vermiyorum. Tek söylemek istediğim, karga ailesinin babasının uçuş hızının izleyenleri hayret içinde bıraktığı(Favori ‘meme’m kanatlarının altına jet motorları takmış bir kuzgundu).

EN HIZLI KUŞLAR HANGİSİ?

Eğer benim gibi rekortmen hayvanları yakından takip eden biriyseniz kaydedilmiş en hızlı uçuşun saatte 200 mille gökdoğana ait olduğunu bilirsiniz. Tabii gökdoğan bu hıza, avına doğru dikey uçuş yaparken erişmiştir. Yani yer çekimiyle iş birliği halindedir. Yatay şekilde uçmaksa daha fazla efor gerektirir bu yüzden hızın daha düşük olmasını bekleyebiliriz.

Göçmen ‘Pufla kazı’nın güçlü kanat kaslarından aerodinamik biçimli avcı şahine çeşitli adaptasyonlar farklı kuş türlerinin hızını artırmasına yardımcı olmuştur. Guinness Rekorlar Kitabı, gri başlı albatrosu yatay uçuşta saatte 78.9 mille en hızlı kuş olarak ilan etmiştir. Albatroslar, kendilerini ufak bir çabayla havada tutan etkileyici bir süzülme adaptasyonuna sahip olmakla birlikte bu hıza muhtemelen Antarktika’nın güçlü fırtına rüzgarları da katkı sağlamıştır.

PEKİ YA KUZGUNLAR?

Kuzgunlar (Corvus corax), karga, alakarga saksağan gibi türleri barındıran zekasıyla meşhur kargagillerin en büyük üyesidir. Zekalarına dair çok şey yazılsa da nasıl uçtuklarına dair yapılan çalışma sayısı daha azdır. Yetenekli hava cambazlarıdırlar, sert rüzgarlarda havada olmayı severler. Uzun, sivri kanatları çevik manevralar yapmalarına olanak sağlar ve bir metreyi aşan kanat açıklıklarıyla süzülerek yükselebilirler de. Kartallar ve diğer büyük avcı kuşlar gibi ısılarını kullanıp daha az enerji harcayarak daha uzun mesafe kat edebilirler.

Avusturya’daki Viyana Üniversitesi’nden Matthias-Claudio Loretto, küresel konum-belirleme sistemi(GPS) kullanılarak kuzgunların hareketlerinin belirlenmesine dair çalışmalarının ilkini gerçekleştirdi. Bana, “Kesinlikle iyi uçucular ancak şampiyon değiller. Diğer türler hızlı uzun mesafe göçlerine mükemmel şekilde adapte olmuştur ama kuzgunlar için bu geçerli değil. Kuzgunlar, Kutup bölgeleri dışında göçmen değildir ve daha çok fırsatçı şekilde hareket ederler” dedi.

İNSANLA İŞ BİRLİĞİ KAPASİTESİNİ ARTIRABİLİR

Matthias ve ekibinin bulgularına göre Doğu Alpler’deki kuzgunlar nispeten kısa mesafelerde uçuyor. Bir gün içinde kat ettikleri maksimum mesafe 164 km ancak bunu “istisna” olarak niteliyor. Çalışmadaki en hızlı kuşun saatte yaklaşık 25 mil hızla uçtuğu belirtiliyor.

Kısacası vahşi kuzgunların genelde pek acelesi yok. Elbette Westeros posta sistemindeki kuzgunların tamamı üstatlar(maester) tarafından eğitildi dolayısıyla bu, adil bir karşılaştırma için göz önünde bulundurulmalı.

Kuş eğiticisi Lloyd Buck’ın en sevdiği şey tüylü dostlarının yeteneklerini neşeli videolarla yansıtmak. Bu, Lloyd’un gökdoğanla birlikte uçurduğu kuzgununa dair BBC Earth için yapılan bir Youtube videousunu da kapsıyor.

Videoda ‘Bran’ adlı kuzgun (Stark Hanedanı’yla bir bağlantısı yok ama kelime Galce kuzgun anlamına geldiğinden bir tesadüf olduğu söylenemez) saatte 48 mil hızla hareket eden Lloyd’a yetişmeyi başarıyor. Bran’ın ortalama hızı saatte 40 mildi. İlginçtir, kuzgun bu hıza sonunda yemekle ödüllendirileceği için değil –gökdoğan için öyleydi- Lloyd’a yakın olabilmek için çıkıyor. Kuzgun, eğiticisini hayat arkadaşı olarak görüyor.

Westeros’un suratsız kahininin aksine Bran son derece sosyal –ve iki gözlü- bir kuş. Lloyd bana yılın bu döneminde en sevdiği aktivitelerden birinin yiyecek aramaya çıkmak olduğunu söylüyor: “Benimle birlikte böğürtlen aramaya çıkmayı çok seviyor ve çalılıkların arasında uçup bekliyor. Sonra onu kolumun erişebildiği yere kadar kaldırıyorum ve olgun böğürtlenleri seçiyor. Benim de onun için seçmemi istiyor. Galiba bunu çiftin birbirine yakınlaşması için bir yol olarak görüyor.”

Özetle, vahşi bir kuzgun, ortalama saatte 25 mil hızla günde 100 millik mesafe kat ediyor. Ama insanla iş birliği içerisinde olursa performansı artabilir. Eğitilmiş bir kuzgunun hız rekoru saatte 48 mil civarında. Halen inandırıcı gelmiyor mu?

Kuzgunların, soğuk savaş sırasında casusluk faaliyeti için kullanıldığı iddialarını ve mitolojideki ‘ulak’ efsanelerini de hatırlatalım. Belki de Game of Thrones ekibi o kadar da uçmamıştır!

Bir ejderhanın ne kadar hızlı uçacağının yanıtı çok daha uzun bir açıklama gerektirecektir.

The Guardian’ın ‘Google’a sordunuz, işte yanıtı’ bölümünden çeviren Mithat Fabian Sözmen

Ara başlıklar Evrensel Pazar’a aittir

Yazının orijinali için tıklayın.

ÖNCEKİ HABER

Mağdur Hakları Yasa Tasarısı, kadınları ‘mağdur’ edecek

SONRAKİ HABER

Aladağ Belediyesi, facianın yaşandığı yurt için "Ruhsatı yoktur" demiş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa