24 Ağustos 2017 14:26

Sağlıkta kârlara kısıtlama İsveçli tekelleri rahatsız etti

İsveç'te hükümetin sağlıkta şirketlerin kârlarını sınırlandırma girişimine karşı Sanayi ve Ticaret Odası harekete geçti.

Sağlıkta kârlara kısıtlama İsveçli tekelleri rahatsız etti

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

İsveç hükümetinin sağlık sektöründe şirketlerin kârlarını sınırlama girişimi tekellerin temsilcilerinin direnişiyle karşılaşıyor. Sanayi ve Ticaret Odası, hükümet ve ona destek olan Sol Parti’yi mülkiyet hakkına müdahale etmekle suçluyor.

HÜKÜMETİN SEÇİM SÖZÜ

2014 yılında  yapılan seçimler öncesi Sol Parti ve Sosyal Demokrat İşçi Partisi, seçmenlere sağlık sektöründe faaliyet yürüten ve aşırı kârlar elde eden şirketlerin kârlarını sınırlama sözü vermişti.

Seçimlerden sonra sosyal demokratlar ve Yeşiller’in oluşturduğu azınlık hükümeti, sorunun araştırılması ve şirketlerin kârlarının sınırlanması için alınacak önlemleri belirlemesi için bir komisyon oluşturdu.

Sağlık sektöründeki işverenlerin örgütü “Sağlık Şirketleri”, kârların sınırlandırılmasını engellemek için ülke çapında kampanya başlattı. Şirketler, politikacılar ve kamuoyuna kârlarına dokunulmaması, aksi takdirde sağlık sektöründe kaosun yaşanacağı tehdidinde bulundu.

YÜZDE 7 İLE SINIRLANDIRILACAK

Komisyonun sağlık sektöründe şirketlerin kârlarının sermayelerinin yüzde 7'si ile sınırlandırılması önerisi sağlık sektöründeki şirketlerin yanı sıra tekellerin örgütü Sanayi ve Ticaret Odası’nın da tepkisiyle karşılaştı.

Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Carola Lemne, “Özel şirketlerin ne kadar kâr edeceklerini yasalarla belirlemek mülkiyet hakkına yönelik güçlü bir saldırıdır” açıklamasını yaptı.

Ekonomist ve Gazeteci Kent Werne ise odayı tartışmalara mülkiyet hakkını katarak yanıltıcı bir propaganda yürütmekle suçladı. Lemne’nin argümanlarını “gülünç” bulduğunu söyleyen Werne, “Bu daha sosyalizm karşıtı bir propagandaya benziyor. Kârların sınırlanması telaffuz edilir edilmez büyük davulu çalmaya başlıyorlar” dedi.

SAĞLIK HAKKI ÜZERİNDEN MİLYARLAR KAZANDILAR

Şirketlerin ve Ticaret ve Sanayi Odaları’nın kârların sınırlanması girişimine güçlü tepkiler göstermeleri nedensiz değil. İstatistikler sağlık sektöründeki 10 özel şirketin aşırı kârlar elde ettiklerini gösteriyor. 2015 yılında 3.6 milyar kron kâr elde eden sağlık şirketleri geçtiğimiz yıl kârlarını 4.3 milyar krona yükseltti. Aynı dönemde ciroları da yüzde 8 oranında artarak 68 milyar krona çıktı.

İsveç’teki sağlık ocaklarının yüzde 40’ı, Stockholm’de her üç sağlık ocağından ikisi özel şirketler tarafından işletiliyor.

ÖNCEKİ HABER

'Hükümet çiftçiyi kaderine terk ediyor'

SONRAKİ HABER

Celal Şengör: Elin dangalağına organ verip onu yaşatmanın anlamı yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa