Kur’an Kursu yangını: Müftülük ve Diyanete kusur bulunmadı

Kur’an Kursu yangını: Müftülük ve Diyanete kusur bulunmadı

6 çocuğun öldüğü Diyarbakır Kulp’taki Kur’a kursu yangınında, ruhsatsız ve kaçak elektirkli binaya izin veren Müftülük ve Diyanet’e kusur bulunmadı.

Kulp'ta 6 çocuğun yanarak can verdiği Kuran kursuyla ilgili iddianame çıktı. İddianamede, binanın ruhsatsız ve elektriğinin kaçak olduğu belirtilmesine rağmen eğitim-öğretim yapılması için izin veren ilçe müftüsü ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kusuru bulunmadı. 

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Kulp ilçesine bağlı Karaağaç (Benin) köyünde Kulp Müftülüğü’ne bağlı Kuran Kursu’nda 1 Aralık 2015 tarihinde çıkan ve 6 çocuğun yaşamını yitirdiği, 6’sının yaralandığı yangın faciasına ilişkin yürüttüğü soruşturmayı tamamladı. Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen 6 sayfalık iddianamede, Kur'an Kursu öğreticisi Faruk Işık ve Köy Muhtarı Özcan Ceylan hakkında “Görevi kötüye kullanma” ve “Taksirle birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçlarından 3’er yıldan 18’er yıl 6 aya kadar hapis istemiyle dava açıldı. Kuran Kursu binasını inşa eden Köy Muhtarlığı İhtiyar Heyeti'nde yer alan Abdullah Cengiz, Hanifi Dizmen, Hiyasettin Bartar ve Sebahattin Çankaya’nın ise “Taksirle birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçundan 2’şer yıldan 15’er yıla kadar hapis ile cezalandırılmaları istendi.

ASIL SORUMLULAR HAKKINDA SUÇLAMA YOK 

Savcının, İmar Kanuna aykırı bir şekilde kaçak yapılan, elektrik tesisatı kaçak olan ve sayacı olmayan kurs binası için olur veren, binada eğitim ve öğretim verilmesine izin veren, kursun yatılı olması için Diyanet İşleri Başkanlığı’na başvuran Kulp Müftülüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri ve diğer sorumlar hakkında herhangi bir suçlamada bulunmaması dikkat çekti. 

Davanın yargılamasına önümüzdeki aylarda Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlanacak. (Diyarbakır/DİHABER)

Son Düzenlenme Tarihi: 18 Ağustos 2017 14:57
www.evrensel.net
ETİKETLER Kur'a kursuKulp

1 yorum yapılmış

  1. Ali Alican 2 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    Anlaşılan galiba suçlu benim. Kaçak binaya sayacı olmadan elektrik bağlanmış, yatılı olması için izin istenmiş, Eğitime - öğretime izin verilmiş bu ortamda yangın çıkıyor ve suçlu yok. En başta o bina da eğitime ve öğretime izin verenlerden başlamalı. Kürtçe Kurslar için kapının 5 cm büyük küçük olmasını sorun eden yöneticiler kaçak yapılan binaya, hem elektrik bağlat üstelik sayaç ta yok,eğitim öğretim için izin ver suçlu yok........suçlu yok değil suçlu çok...

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.