18 Ağustos 2017 12:16

11 Beşiktaş taraftarının tutuklanması Meclis gündeminde

CHP İstanbul Milletvekili Dr. Ali Şeker, 'Nuriye-Semih yaşasın' pankartı açtığı için tutuklanan Beşiktaşlı taraftarları Başbakan Yıldırım'a sordu.

11 Beşiktaş taraftarının tutuklanması Meclis gündeminde

Paylaş

CHP İstanbul Milletvekili Dr. Ali Şeker, Beşiktaş-Konyaspor maçında “Nuriye-Semih yaşasın” pankartı açtığı için tutuklanan 11 Beşiktaş taraftarını Başbakan Binali Yıldırım’a sordu.

“Yaşasın yazan pankart, bıçaktan keskin mi?” diye soran Şeker, Süper Kupa maçında sahaya bıçak atılmasına ve taraftarların sahaya inmesine değindi.

Şeker, önergeyle ilgili yaptığı açıklamada “Maçtaki olaylarla ilgili soruşturma sürüyor; ancak KHK’lar ile atıldıkları işlerine geri dönmek için 162 gündür açlık grevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın sesini kamuoyuna duyurabilmek için maçta pankart açan 17 taraftardan 11 tanesi tutuklandı, ikisi adli kontrolle serbest bırakıldı, 4’ü ise aranıyor. Emniyet güçlerinin önceliği değişti. Artık tek öncelikleri, iktidarın, iktidarını sürdürebilmesi için ellerinden geleni yapmak. Öncelikler değişince, emniyet binasında IŞİD militanının üstünün aranmamasının bedelini 23 yaşında bir polis kardeşimiz hayatıyla ödedi.” dedi.

Söz konusu Beşiktaş taraftarlarının terörle mücadele yasasının terör örgütü propagandası suçunu düzenleyen 7/2 maddesi uyarınca tutuklandığını ifade eden Dr. Ali Şeker soru önergesinde “İnsanların yaşamasını istemek nasıl terör örgütü propagandası sayılabilir, terör örgütleri bizim bildiğimizin aksine insanların ölümünü korku ve dehşete kapılmasını değil de yaşamasını mı istiyor?” diye sordu.

‘NURİYE-SEMİH İSİMLERİNİ YASAKLADINIZ MI?’

Şeker, Yıldırım’dan şu soruların yanıtını istedi:
*Sahaya patlayıcı atmak mı ağır suçtur, pankart açmak mı?
*Adam yaralamak, futbol sahasını işgal etmek mi ağır suçtur, pankart açmak mı?
*Üzerinde “yaşasın” yazan pankart, yaşama son veren bıçaktan keskin midir?
*Samsun Cumhuriyet savcısının açtığı soruşturma kapsamında sahayı işgal eden, kamu malına zarar veren, sahaya bıçak ve patlayıcı madde atanlar hakkında herhangi bir yakalama, gözaltı veya tutuklama kararı var mı?
*Konya’da bir maç esnasında “Nuriye ve Semih ölsün” diye bir pankart açılırsa ne gibi bir işlem yapılır?
*Nuriye ve Semih isimlerini yasakladınız mı?
*”İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” diyen Edebali’nin eserlerini de toplatmayı düşünüyor musunuz?
*Tüm yurttaşlarının can güvenliğini sağlamak devleti yönetenlerin yükümlülüğü, duyarlı yurttaşların sorumluluğu değil midir? (SPOR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır Sur tam 1 yıl 8 ay 21 gündür 'yasak'

SONRAKİ HABER

Tunus'ta öğretmenler çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa