12 Ağustos 2017 08:58

Donald Trump'tan Venezuela'ya 'askeri seçenek' tehdidi

Kuzey Kore ile karşılıklı savaş tehdidine devam eden ABD Başkanı Donald Trump, Venezuela için 'askeri seçenek mevcut' ifadesini kullandı.

Donald Trump'tan Venezuela'ya 'askeri seçenek' tehdidi

Paylaş

ABD Başkanı Donald Trump, hükümet karşıtı protestolar, devlet kurumlarının internet sitelerine yönelik saldırılar ve darbe girişimine sahne olan Venezuela için 'askeri seçenek' tehdidinde bulundu. Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu "diktatör" olarak nitelendiren Trump, ülkedeki durum için "çok tehlikeli bir kargaşa" ifadesini kullandı.

Trump, "Dünyanın dört bir yanında çok uzak bölgelerde bile askerimiz var. Venezuela çok uzak değil ve insanlar acı çekiyorlar, ölüyorlar. Venezuela için gerekirse askeri seçeneği de içeren çok sayıda seçeneğimiz mevcut" dedi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Eric Pahon ise  Trump'ın ifadelerine dair bir youm yapmadı ve "Şu an için, Pentagona gelmiş bir emir bulunmamaktadır" dedi.

VENEZUELA: ÇILGINLIK EYLEMİ

Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada Trump'ın tehdidi için "Bir çılgınlık eylemi, aşırılık eylemi" ifadelerini kullandı. Padrino şöyle devam etti: "Bu aşırı elitler ABD'de yönetimdeyken dünyanın başına ne geleceğini kim bilir?"

Nisan ayından bu yana, ABD destekli sağ muhalefetin öncülüğünde gerçekleştirilen eylemlerde 120'den fazla kişi hayatını kaybetti, binlerce kişi yaralandı. Ayrıca, ülkenin kuzeybatısındaki bir kışlayı ele geçirmeyi hedefleyen ve Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya yönelik darbe girişimi başlatmak isteyen askerler gözaltına alındı. (DIŞ HABERLER)

Sinan Alçın: Venezuela'da hangi yolun sonu?

ÖNCEKİ HABER

Hizan’da sokağa çıkma yasağı

SONRAKİ HABER

Google'ın doodle yaptığı "Timsah avcısı" Steve Irwin kimdir?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa