09 Ağustos 2017 12:12

Bakan Eroğlu Yeşil Yol’un geçtiği bölgede ‘orman yok’ dedi

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Yeşil Yol Projesi için sadece 50 ağaç kesildiğini savundu.

Bakan Eroğlu Yeşil Yol’un geçtiği bölgede ‘orman yok’ dedi

Paylaş

Orman ve Su İşleri Bakını Veysel Eroğlu Karademniz konusu açılınca yine Yeşil Yol’a karşı çıkanlara çattı ve yolu şu sözlerle savundu: Orada hiçbir orman yok. 13 metreküp 50 civarında ağaç kesmişler. Birileri kıyamet koparıyor ‘Burası yapılmasın.’ Yeşil yol dediğimiz hiçbir ağaç olmayan yerden geçiyor. Biz talimat verdik yeşil yol olsun diye boydan boya aşağı yukarı 6.5 metre genişliğinde olan bu yola etrafına yemyeşil ağaçlandırma yapacağız.  
 
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu çeşitli ziyaret ve toplu temel atma törenine katılmak üzere Samsun’a geldi. Gazetecinin sorusu üzerine Erdoğan’ın yaylalarla ilgili açıklamasına değindi. Eroğlu, “Yaylalar bakanlığımıza ait değil. Bunlar genellikle mera. Bakanlığımız sadece ormanlardan sorumlu. Ormanları da koruyoruz. Şu ana kadar oradaki ormanlarla ilgili bilgi vereyim, ormanları şu anda hiç kimse işgal edemiyor. Çünkü biz ormanların tapusunu aldık. Sınırları belli. Uydudan kontrol ediyoruz. Bir kere bunu özellikle söyleyeyim. Yayla ile ormanı karıştırmayalım. Ama yaylalarda maalesef burada bir denetim eksikliği var. Cumhurbaşkanımız gayet doğru söylemiş. Vatandaş gidiyor işgal ediyor. Son derece yakışmayanı yapıyor. Bu yüzden Cumhurbaşkanımızın bu tespiti gerçekten çok doğru. Artık yaylaların sıkı denetime alınması lazım. Bu noktada bir mevzuat düzenlemesi mutlaka gerekir, kontrol gerekir. Yani bize de bir vazife düşerse çünkü bizim bakanlığın her yerde ekibi olan bir bakanlıktır. Ama yaylalara biz müdahale edemiyoruz. Biz arazide en çok olan bir bakanlığız. Yaylaların korunması gerektiği kanaatindeyim. Tabii buralarda kaçak yapılardan sorumlu olan gerek belediyeler gerekse ilin mülki amirleri kaymakamlar bunları kontrol etmesi gerekir diye düşünüyorum ben. Yaylaları işgal ettiremeyiz. Bu konuda ben de serzenişte bulunuyorum” dedi.

 

'YEŞİL YOL' AÇIKLAMASI

 

Karadeniz'de yaylaları birleştiren Yeşil Yol projesine de değinen Bakan Veysel Eroğlu, "Bakın çok enteresan anlatayım. Mevcut yolu genişletiyoruz. Üstelik orada hiçbir orman yok. 13 metreküp 50 civarında ağaç kesmişler. Birileri kıyamet koparıyor ‘Burası yapılmasın.’ Baktığım zaman gazetelerde boy boy falanca teyze diye reklam çıkıyor. ‘Bunu araştırın’ dediğim zaman. O teyze bir kendisine kaçak ev yapmış, bir tane oğluna, bir tane kızına yapmış. Tam bir inşaat halindeyken yakalamışız. Ondan sonra bas bas bağırıyor. Gazetelerde boy gösteriyor. ‘Yeşil yol yapılmasın.’ Yeşil yol yapılınca denetimlerde artacak. Yeşil yol dediğimiz hiçbir ağaç olmayan yerden geçiyor. Biz talimat verdik yeşil yol olsun diye boydan boya aşağı yukarı 6.5 metre genişliğinde olan bu yola etrafına yemyeşil ağaçlandırma yapacağız. Kaçkar Dağları Milli Parkı içerisinde Ayder var. Sayın Cumhurbaşkanımız haber aldığıma göre oraya da gitmiş veya örnek olarak konuşmasını da dinledim. Bu yayla muhteşem bir yayla. Şimdi TOKİ, valilik, Doğa Koruma ve Milli Parklar bir çalışma yaparak orada, oranını mimarisine uygun bir şekilde bir dönüşüm yapacaklar. Derme çatma olamaz. Dönüşüm projesi yapılmaya başlandı hatta. Çevre şehircilik Bakanlığı, Orman Su İşleri Bakanlığı, valilik güzel bir çalışma yaptı. Bunu örnek hazırlamamız lazım. Dolayısıyla Cumhurbaşkanımız gerçekten isabet buyurdu. Orada ciddi bir kontrol yapılması gerekir. Yaylalardan sorumlu değiliz ama bize de bir vazife verilirse biz de bunun gereğini yaparız. Ben bu tür şeylerde yük alan bir kişiyim.” (Samsun/DHA)

 

 

 

 

 

 


 

ÖNCEKİ HABER

Akıncı Üssü sanığı: Akar'ın zorla tutulduğunu görmedim

SONRAKİ HABER

Avcılar'da "Arkadaşıma destek olur musun?" etkinliği

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa