Gülmen ve Özakça'ya para cezasının gerekçesi çevre kirliliği

Gülmen ve Özakça'ya para cezasının gerekçesi çevre kirliliği

Açlık grevindeki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'ya kesilen para cezasının gerekçesi görüntü ve çevre kirliliğiymiş.

Ankara Valiliği, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya Yüksel Caddesindeki eylemleri sırasında kesilen para cezaları ve gözaltıları savundu: Amaçları basın açıklaması değil, görüntü ve çevre kirliliği oluşturarak hayatın normal akışını bozmak ve kamu otoritesini aksatmak...

Açlık grevinde olan tutuklu eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın Ankara, Yüksel Caddesi’nde eylem yaptıkları sürede kesilen para cezalarıyla ilgili itirazları işleme konmadı.

Ankara Valiliği, idari para cezasına yapılan itirazlar ve kamu görevlileri hakkındaki soruşturma izni talebini işleme koymayacağını Gülmen ve Özakça’nın avukatlarına yazılı olarak bildirdi.

Valiliğin ret gerekçesinde, “Gülmen ve Semih Özakça’nın amacının, toplantı ve gösteriyi yürüyüşü veya basın açıklaması yapmak olmadığı, aksine Yüksel Caddesi üzerinde görüntü ve çevre kirliliği oluşturarak hayatın normal akışını bozdukları, kaos ortamı yaratmak suretiyle kamu düzeni, otoritesini aksattıkları, zarar verdikleri” ileri sürüldü.

Halkın Hukuk Bürosu’ndan avukat Engin Gökoğlu ise Valiliğin bu yorumlarıyla ilgili bianet’e yaptığı açıklamada, “23 Mayıs’tan beri İnsan Hakları Anıtı ve çevresi, Ankara Valiliğinin emriyle polis ablukası altında” dedi. Gökoğlu, “Bu zamana kadar yaptığımız tüm başvurular ya takipsizlikle ya da işleme konulmamakla sonuçlandı. Ankara Valiliği elinde güç ve iktidar olduğu için suç işlemeye devam ediyor.” dedi. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net