03 Ağustos 2017 14:24

TMMOB: OHAL koşullarında toplu sözleşme yapılamaz

TMMOB, kamu emekçilerinin 2018- 2019 yılı toplu sözleşmesinin OHAL koşulları altında yapılamayacağını belirtti.

TMMOB: OHAL koşullarında toplu sözleşme yapılamaz

Paylaş

TMMOB yaptığı basın açıklamasıyla, OHAL koşullarında gidilen toplu sözleşmenin kabul edilemez bir durum olduğunu ifade ederek, KESK heyetinin toplu sözleşme masasına alınmamasına tepki gösterdi.

Açıklamada, kamuda yaşanan ihraçlar hatırlatılarak, “OHAL sürecinde grevler ertelenmiş, yüz otuz bine yakın kamu emekçisi ihraç edilmiş, emekçilerin hak arayışları engellenmiş, iş güvencesi fiilen ortadan kaldırılmıştır. Barıştan, özgürlükten demokrasiden yana kamu emekçileri baskı altına alınmaktadır. Kamudaki boşalan kadrolar, yandaşlara ve tarikatlara peşkeş çekilmektedir. OHAL ile birlikte kamuda tam bir hukuksuzluk ve keyfiyet rejimi hâkim olmuştur” denildi.

KHK'lerle 3 bine yakın mühendis, mimar ve şehir plancısının ihraç edildiğinin altı çizilen açıklamada, “Mevcut haliyle toplanan toplu sözleşme masasından emekçilerin yararına karar çıkması mümkün değildir. Gerçek bir toplu sözleşme için her şeyden önce OHAL derhal kaldırılmalı, Kanun Hükmünde Kararnamelerle keyfi ve hukuksuz biçimde ihraç edilen emekçiler görevlerine geri dönmesi sağlanmalı, hak kayıpları telafi edilmelidir” vurguları yapıldı.

Açıklamada, “Grevli toplu sözleşme hakkı mücadelesini kararlılıkla sürdüren KESK’in taleplerinin arkasındayız. Bugüne kadar sürdürdüğümüz mücadele birlikteliğini daha da büyüterek, emek ve demokrasi mücadelesinde yan yana olmaya devam edeceğiz” ifadeleri kullanıldı. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Hrant Dink davasında 4 sanık için tahliye kararı!

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Trump IŞİD’e karşı zafer ilan edebilir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa