24 Temmuz 2017 16:25

Microsoft, Paint'i kaldırıyor

Microsoft, yeni Windows 10 güncellemesiyle efsanevi grafik programı Paint'i kaldırmayı planlıyor.

Paylaş

Microsoft, bu yıl içinde yapılacak güncellemeyle ilgili listesinde, 32 yıldır kullanılan Paint'i, Outlook Express'le birlikte "demode" uygulamalar kategorisine aldı.

BBC Türkçe'nin yansıttığı habere göre Paint, Kasım 1985'te Windows 1.0 sıfır sürümüyle birlikte kullanıma sunulmuştu. Paint, ZSoft tarafından geliştirilen PC Paintbrush'un lisanslı versiyonu. Program, Windows 98'le birlikte görselleri JPEG olarak kaydedebilme özelliğine kavuştu.

Microsoft geçen yıl, klasik yazılımın yeni versiyonu olarak Paint 3D'yi çıkardı. Daha gelişmiş özelliklere sahip olan Paint 3D ile kullanıcılar, üç boyutlu görseller yaratabiliyor.

The Guardian'a göre, basit kullanımıyla popüler olan Paint, Adobe Photoshop gibi programlara kıyasla sınırlı özelliğe sahip olmasına karşın, Windows kullanıcıları için nostaljik bir uygulama. The Guardian, "Paint kaldırıldığında, evimizden sanki artık kullanılmayan bir eşya gitmiş gibi hissedeceğiz" diyor.

MICROSOFT TEPKİLERE DAYANAMADI!

Öte yandan Microsoft, bu kararı açıkladıktan bir gün sonra sosyal medyadaki tepkiler üzerine plan değişikliğine gitti. Buna göre Paint, Windows 10'da olmayacak ancak Microsoft mağazası üzerinden ücretsiz olarak indirilebilecek. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gıda-İş: Hükümet, İsrail ile iş birliğinden vazgeçmelidir

SONRAKİ HABER

"Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu’nun gazeteciliğine tanığız"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa