19 Temmuz 2017 08:56

İdlib'de cihatçıların ateşkesi kısa sürdü

Cihatçıların kontrolü altındaki İdlib'de Heyet Tahrir Şam ile Ahrar Şam arasındaki ateşkes kısa sürdü.

Paylaş

Suriye'nin kuzeyindeki İdlib vilayetini kontrol eden cihatçıların ateşkes kararı kısa sürdü. Heyet Tahrir Şam ve Ahrar Şam arasındaki çatışmalar yeniden başladı.

48 saatlik ateşkesin ardından Ahrar Şam'dan yapılan açıklamada Heyet Tahrir Şam'ın ateşkes şartlarına uymadığı belirtildi.

Bu açıklama sonrası dün vilayette yer yer çatışmalar yaşandı. Hazarin'de Heyet Tahrir Şam'ın Ahrar Şam'ın kontrol noktasına saldırdığı ve burayı ele geçirdiği bildirildi. Ahrar Şam'ın da Eblin'deki Heyet Tahrir Şam kontrol noktalarında üstünlük sağladığı aktarıldı.

Ateşkes kararı öncesi Heyet Tahrir Şam, 250 militanını Cebel Zaviye'ye göndermişti. Bu gelişme, "Cihatçılar arasında büyük savaş hazırlığı" olarak yorumlanmış ancak saatler sonra ateşkes imzalandığı duyurulmuştu.

İDLİB’İ DIŞ DESTEKLE ALMIŞLARDI

Mart 2015'te Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar'ın organizasyonuyla oluşturulan el Kaide'nin öncülüğündeki 'Fetih Ordusu' İdlib vilayetinin tamamını ele geçirmişti. Cihatçılar arasında o tarihten bu yana çok sayıda çatışma ve bölünme yaşandı. Vilayette şu anda en büyük güç, el Kaide'nin şemsiye örgütü Heyet Tahrir Şam. Bir bölümü Tahrir Şam'a geçen Ahrar Şam da etkin gruplar arasında yer alıyor. (DIŞ HABERLER)

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

NATO Konya krizinde arabulucu rolde kalacağını bildirdi

SONRAKİ HABER

SDG, Rakka operasyonunu durdurduğu iddiasını yalanladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa