12 Temmuz 2017 10:37

Kavun ve karpuz hayvanlara yem oldu

Adana ve Antalya'da aşırı sıcaklarda kavun ve karpuz tarlada çürüdü, hayvanlara yem oldu. Çiftçi, kara kara borçlarını nasıl ödeyeceklerini düşünüyor.

Paylaş

Adana ve Antalya'da kavun ve karpuz üreticileri, bu yıl istenen hasadı alamadı. Son günlerde hava sıcaklığının 40 derecenin üzerine çıkması nedeniyle ürün sararıp tarlada çürümeye başladı. 

Adana'daki çiftçiler erken hasat döneminde kilosu 80 kuruştan satışı başlayan daha sonra 40 kuruşa ve 15 - 20 kuruşa kadar düşen karpuzun ellerinde kaldığını söyledi. Çiftçiler, ürünün bu yıl hayvanlara yem olduğunu belirtti. Antalyalı çiftçiler de, kavunlarının tarlada çürüdüğünü belirterek, uğradıkları zarardan yakındı. 

Bazı çiftçiler, karpuzlarını güneşten korumak için gazetelerle sararak önlem almaya çalışsa da, çürümeyi engelleyemiyor. Karpuz üreticilerinden Reşit Ertaş, aşırı sıcaklar nedeniyle karpuzların tarlada kaldığını kaydetti. 130 dönüm karpuz ektiklerini ve şu anda o karpuzların tarlada çürüdüğünü aktaran Ertaş, kendisi gibi birçok çiftçinin zarar ettiğini dile getirdi. Ertaş, "Bu karpuzlar yenilmez. Öylece bıraktık. Halk gelip ya hayvanlarına alıp götürüyor ya da birkaç tane iyi karpuz bulursa yiyor. 130 dönümde bir tane karpuz bile satamadık" dedi.

'BU KARPUZLARI KİMSE YEMEZ'

Karpuzun girdi maliyetinin yüksek oluşundan da yakınan Ertaş, borçla alınan gider maliyetini nasıl ödeyecekleri konusunda kara kara düşündüklerini vurguladı. Karpuz ekiminin fazla oluşu nedeniyle fiyatlarının düştüğünü ifade eden Ertaş, şu anda tarlada kilosu 15 ile 20 kuruşa satıldığını söyledi. Ertaş, "Karpuzu kurtaramadık. Zarar ettik. Şimdi nasıl borçlarımızı ödeyeceğiz, derdindeyiz" sözleriyle durumlarını özetledi. Çürüyen karpuzların içinde sağlam karpuz arayan Yiğit Tay, "Bu karpuzlar yenilmez. Bu karpuzları artık hayvanlar yer. 130 dönümü gezdim, birkaç tane sağlam karpuz buldum" diye belirtti. 

'MALİYETİMİZİ ÇIKARMA DERDİNDEYİZ' 

Adana sıcağında tarlada bulunan karpuzların çürümemesi için gazete ile saran Halime Okay da, sıcakların hem kendilerini hem de karpuzları etkilediğini ifade etti. Okay, "Umudumuz karpuzlarımızı kurtarıp yüksek fiyata satmak. Zaten karpuzun maliyeti yüksek. Maliyetimizi çıkarma derdindeyiz" dedi. 

'ÜRÜNLER MASRAFLARINI BİLE KARŞILAMADI'

Antalya'da üreticilik yapan Mustafa Yıldız da, bu yıl 15 dönümlük tarlaya yaklaşık 20 bin lira masraf yaparak kavun ektiklerini, aşırı sıcak ve poyraz nedeniyle kavunların çok büyük zarar gördüğünü anlattı. 

Kavunların tamamının gün yanığı olduğunu ve eridiğini aktaran Yıldız, şunları söyledi: "Olmuş kavunun sarısı erir, onu anlarım; ama ham yeşil kavun da güneş ve poyrazdan dolayı eridi. 15 dönüm kavundan 50- 60 bin lira gelir elde edebileceğimizi düşünüyorduk; ama şu anda kurtarabildiğimiz kavun 1 ton, belki 1.5 ton." 

'TARLADAN 1 KARPUZ ALAMADIK'

Yıllardır çiftçilik yaptığını belirten Fatma Kaynak, dönüm başına 160 TL'ye kirayla tuttukları 70 dönüm tarlaya karpuz ektiklerini, sıcak hava nedeniyle gün yanığı olan karpuzlardan 1 tane bile satamadıklarını söyledi. Karpuz fidesinin tanesini 1 TL 70 kuruşa aldıklarını, ayrıca dönüm başına 40 TL sulama parası ödediklerini vurgulayan Kaynak, şöyle dedi: "Bu tarladan 130 ton karpuz çıkardı. Devletten bir imdat bekliyoruz. O kadar masraf ettik. Çok emek verdik; ama karşılığını alamadık. Bu kadar emek vermemize rağmen tarladan bir tane bile karpuz alamadık."

'KAVUNLARIN TAMAMI ERİDİ'

Erhan Polatlı ise, 12 yıldır böyle bir sıcak yaşamadığını ve 10 dönümlük tarlasında bulunan kavunların tamamının eridiğini kaydetti. Sıcaklıkların az olduğu dönemde tarlasından 5 ton kavun toplayıp sattığını belirten Polatlı, sıcakların aniden etkili olmasıyla ürünlerinin hepsini toplayamadıklarını ve zarara uğradığını söyledi. (DİHABER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yurt sahipleri istedi, MEB yurt yönergesinden geri adım attı

SONRAKİ HABER

Darıca'da bulunan VİP Giyim'in patronu, sendikal faaliyet yürüten işçiyi işten attı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa