Adalet Yürüyüşü 14. gününde: Provokasyona hazırlıklıyız

Adalet Yürüyüşü, 14. gününde devam ediyor. Kemal Kılıçdaroğlu, 'İstanbul'a kadar gülerek, eğlenerek yolumuza devam edeceğiz' dedi.

28 Haziran 2017 10:11
Paylaş

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Adalet Yürüyüşü"nün 14.gününe, Kalıcı Konutlar yolu Yunus Market mevkiinden başladı.  Öncesinde kısa bir açıklama yapan Kılıçdaroğlu, "Yürüyüşümüzün 14. günündeyiz yine güzel bir gün. Güneşimiz olağanüstü bir doğamız var. Yürüyüşümüz her geçen gün daha bereketli, güzel hale geliyor" açıklamasında bulundu.

'ELLERİMİZ HİÇBİR ZAMAN ŞİDDETE KALKMADI VE KALKMAYACAK'

Yürüyüş sırasında olan protestolara da değinen Kılıçdaroğlu, "Zaman zaman sizlerin de tanık olduğu protestolar da oluyor. Ama bizim ellerimiz hiçbir zaman şiddete kalkmadı ve kalkmayacak. Tam tersine provokasyondan sonra gerek ben gerek arkadaşlarım gerek yürüyüşe katılan vatandaşlarım hep birlikte alkışlıyoruz. Bu bizim adalete olan tutkumuz güzel bir örnek olması açısından Türkiye geleneği açısından güzel bir örnek olması açısından son derece önemli. Adalet, adalet adalete dedik ve bağlamda yürüyüşüme devam ediyoruz. Azimli, kararlıyız" diye konuştu.

'HER TÜRLÜ BASKIYA, PROVOKASYONA KARŞI HAZIRLIKLIYIZ'

Kılıçdaroğlu, "İstanbul'a kadar gülerek, eğlenerek yolumuza devam edeceğiz. Hiç kimse buna engel olmasın. Her türlü baskıya, provokasyona karşı hazırlıklıyız. Dün de söylemiştim 12 maddelik bir uyarı metni genelge hazırlamıştık. Katılımcıların tamamı bu genelgeye uydu. Bütün  katılımcılara yürekten teşekkürlerimi sunuyorum" dedi. 

DESTEKLER BÜYÜYOR

Bugünkü yürüyüşte ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş, HTKP Genel Başkanı Erkan Baş, Sosyalist Enternasyonal Genel Sekreteri Luis Ayala, Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı Umut Oran da destek verdi. Kılıçdaroğlu’nun yanında yürüyen Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı yürüyüşe 1000 partili ile destek verdiklerini söyledi. Uysal, 2015 yılındaki seçimlerde partinin sloganının da ‘Herkes için adalet, herkes için demokrasi, herkes için zenginlik’ olduğunu hatırlatarak CHP liderinin başlattığı yürüyüşe destek verme kararı aldıklarını ifade etti.

ALPER TAŞ: MÜCADELE YERELLERE TAŞINMALI

Yürüyüşe katılan ve Kılıçdaroğlu ile beraber yürüyen ÖDP Eş Genel başkanı Alper Taş Evrensel’e konuştu: Yürüyüşe katılan insanlar moralli. Katılım da coşku da artıyor. Moral artıyor direnç artıyor. Türkiye’nin geleceğine dönük bir yürüyüş olarak algılıyorlar. AKP hükümeti adaletsizliği içselleştirmiş, bu da adaletsizlik bitene kadar sürecek bir yürüyüş gibi düşünülebilir. Biçimleri değişebilir. Yeni biçimler kendini bulabilir. 16 Nisan’dan sonra ortaya çıkan ‘hayır’ mücadelesinin bir tür güncellenmesi manasına geliyor. ‘Hayır’da buluşan bütün kesimlerin bir anlamı; ete kemiğe bürünmüş hali gibi görünüyor. Bundan sonra büyütmek, geliştirmek, daha da yaygınlaştırmak, yerellere de taşımak, sadece adalet yürüyüşüne katılma değil herkesin bulunduğu yerden bu yürüyüşle ilişkisini kuran çeşitli biçimlere yürüyüşü tamamlayan işler yapması lazım.

Sadece bu yürüyüşe odaklanmaması lazım. Taleplerini iş yerlerine evlerine mahallelerine semtlere il ilçe köylerine taşımak lazım. Özellikle 9’una dönük büyük bir buluşmayla taçlanacağı söyleniyor. Bu buluşma öncesi yerelleri de harekete geçirip büyük bir adalet buluşmasını gerçekleştirmek lazım diye düşünüyoruz.

AKP yürüyüşü itibarsız kılmak için demagojilere, yalan ve karalamalara başvuruyor ama çaresizliklerinin de bir göstergesi bu. Bütün tehdit ve karalamalara rağmen halk adalet yürüyüşünü sahiplenmiş durumda. Yürüyüş boyunca çeşitli tahrik etme biçimleri, yola mermi bırakma ve benzeri tehdit edici tutumlarla da karşı karşıya kalınıyor ama bunun dışında yürüyüş kortejini selamlayan, karşılayan halkımız da var. Düzce’den AKP’nin güçlü olduğu yerden geçiyoruz. Bu tehditlerin yanı sıra alkış ve çiçek de eksik değil. Hak, hukuk, adalet sloganları ile de genişleyen bir yürüyüş olarak devam ediyor.

ÖNÜNDE TABANCA MERMİSİ BULUNDU

'Adalet yürüyüşü'nün 14'üncü gününde, ikinci etebı saat 10.00'da Küçük Sanayi Sitesi Mevkiinde başladı. Yaklaşık 500 metre sonra grupla birlikte yürüyen Kılıçdaroğlu'nun önünde yolda bir tabanca mermisi olduğu görüldü. Saat 10.15 sıralarında Kılıçdaroğlu'nun 10 metre önünde yerdeki tabanca mermisinin farkedilmesi üzerine polisler, hemen etrafını çevirip önce fotoğrafını çektiler. Ardından mermiyi yoldan aldılar. Bu sırada basın mensuplarının görüntü çekmeye çalışması sırasında küçük çaplı bir kargaşa yaşandı. Kısa süreli bir duraklamanın ardından yürüyüş normal şekilde devam etti.

CHP’Lİ ARIK, HASTANELİK OLDU

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara'dan İstanbul'a başlattığı 'Adalet Yürüyüşü'ne ilk günden itibaren destek veren CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, ayaklarından rahatsızlanınca Düzce'de hastanelik oldu. Ayakları şişen, su toplayan ve aynı zamanda sol ayağının serçe parmağının tırnağı düşen Arık’a Düzce Devlet Hastanesi Acil servisinde müdahale yapıldı.

TEZCAN AÇIKLAMA YAPTI  

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, Düzce İhsaniye Mevkii'nde MYK toplantısı ardından basın açıklaması yaptı, 9 Temmuz Pazar günü saat 16.00'da Maltepe'de miting meydanında olacaklarını söyledi.

Tezcan, yola mermi atılmasıyla ilgili “Son dönemlerde mafya babaları beyanatta bulunma yarışına girdiler. Mermi atma olayı ilk değildir. Biliyorsunuz ki Karadeniz'de bir suikast girişimindeydiler. Sadece şunu söylüyorum. Mermi değil oraya otomatik tüfek de atsalar bizi korkutmaya güçleri yetmeyecek. Bu tehditlere, şantajlara pabuç bırakmayacağız. Biz bu yola tehditleri düşünerek yola çıkmadık. Hedefimizin kutsallığını düşünerek yola çıktık. O nedenle bu saldırılara itibar etmiyoruz" dedi.

SERBEST BIRAKILDILAR

CHP’in Adalet Yürüyüşü’nde Düzce’deki kamp alanı önüne hayvan gübresi dökülmesi olayında gözaltına alınan Serdar A., İlhami.Ç. ve Serdar Arslan S., emniyetteki işlemleri ardından “Çevreyi kasten kirletmek” suçundan sabah saatlerinde adliyeye sevk edildi. 3 kişi savcılıktaki ifadeleri ardından serbest bırakıldı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

İsveçli Aktör Michael Nyqvist yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Trump ve Erdoğan, görüşmeleri sonrasında ortak basın toplantısı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa