Adalet Yürüyüşü 13. günü: Gezi aileleri de yürüdü

Adalet Yürüyüşü'nün 13. gün etabı bugün Bolu'dan başladı. Kılıçdaroğlu'ya bugün, Gezi'de hayatını kaybedenlerin aileleri de eşlik etti.

27 Haziran 2017 09:24
Paylaş

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanması sonrası, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ankara Güvenpark'tan başlattığı Adalet Yürüyüşü 13. gününe girdi.

Bolu'dan başlayan 13. gün etabından önce Kılıçdaroğlu basına bir açıklama yaptı. "Bugün Köroğlu'nun diyarını terkediyoruz. Köroğlu'ya ve Köroğlu gibi olanlara selamlar, onlar için yürüyoruz" diyen Kılıçdaroğlu adalet için, birlikte yürüdüklerini ifade ederek "Kimse rahatsız olmasın. Bizi protesto edenler olabilir, biz onları sadece alkışlıyoruz" ifadelerinde bulundu.

Yürüyüşün bugünkü etabında Kılıçdaroğlu'ya Gezi direnişinde hayatını kaybedenlerin aileleri ve "Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu" üyeleri de eşlik etti. 

DÜZCE'YE GİRİŞTE RABİA İŞARETLERİ ERDOĞAN POSTERİ 

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Düzce kent merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıktaki Üçköprü mevkisindeki molanın ardından 3'üncü etap için tekrar yürüyüşe başladı. Kılıçdaroğlu, Düzce'ye yaklaştıkça güvenlik önlemleri arttırıldı. Orta refüje çıkıp rabia işareti yapan bir kadın ile erkek, polisler tarafından uzaklaştırıldı. Yürüyüşçülerin karşı şeridinde yol kenarındaki tesislerin önünde toplanan 15-20 kişilik grup da rabia işareti yapıp Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan afişleri taşıdı. Çevik kuvvet ekipleri bu grubun önünde barikat kurdu. Kılıçdaroğlu alkışlarla karşılık verdi, arkasındaki kalabalık da "Hak, hukuk, adalet" sloganı attı. Kılıçdaroğlu'ya bu bölümde Yalova Milletvekili Muharrem İnce ile Deniz Gezmiş'in ağabeyi Bora Gezmiş de eşlik etti. Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler 4.4 kilometrelik 3'üncü etabı da bitirerek Acaroğlu tesislerinde yeniden mola verdi. Mola sırasında tüm milletvekillerinin toplantı için otobüse gelmesi anonsu yapıldı.

KAMP ALANINA GÜBRE DÖKÜLDÜ

Kılıçdaroğlu'nun kamp kurduğu alanın hemen yanındaki yola kamyonla hayvan gübresi döküldü.

13'ÜNCÜ GÜN TAMAMLANDI

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü'nde 13'üncü günü de geride bıraktı. Kılıçdaroğlu, Acaroğlu tesislerindeki 3'üncü moladan sonra tekrar Düzce kent merkezine doğru yürüyüşe geçti. Polisin güvenlik önlemleri altında yürüyen Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler, 13'üncü günü toplam 21 kilometre yürüyerek tamamladı. Kılıçdaroğlu, geceyi Düzce Kalıcı Konutlar yolu üzerindeki Cumhuriyet Mahallesi mevkisinde yol kenarındaki kamp alanında geçirdikten sonra yarın Sakarya'ya doğru yürüyüşe devam edecek.

12 MADDELİK GENELGE DAĞITILDI

Kamp alanında yürüyüşe katılanlara CHP tarafından hazırlanan 'Adalet Yürüyüşü Temel Kuralları' başlıklı 12 maddelik genelge dağıtıldı. Dünyanın ve Türkiye'nin gözü, kulağının Adalet Yürüyüşü'nde olduğu ifade edilen genelgede şu maddeler yer aldı:

1- Bu zorlu yürüyüşte genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun güvenliğinin sağlanabilmesi ve düşme, burkulma gibi yürüyüşü tamamlaması engelleyecek kazaya uğramaması için genel başkan önde yalnız yürüyecektir.

2- Hiçbir kişi ve kurumun genel başkanın önünde yürümesine izin verilmeyecektir.

3- Genel başkana sadece uğradıkları adaletsizliklerin sembol isimleri, temsil ettikleri kitlelerin seçilmiş başkanları, toplumsal kanaat önderleri ve katılımları ile yürüyüşümüze güç verecek kişiler geçici süre eşlik edecektir. Belirtilenler dışında hiç kimsenin kortej düzenini bozacak şekilde genel başkanla yürümesine izin verilmeyecektir.

4- Bu yürüyüş boyunca uzaktan çekilen resimler, önceden izin alınan istisnai haller haricinde genel başkanla özel resim çekilme talepleri karşılanmayacaktır. 

5- Konaklama alanlarının grişinide emniyet görevlilerince bütün katılımcıların üstü ve çantalar aranacak, arama yapılmadan kimsenin alana girilmesine izin verilmeyecektir.

6- Yürüyüş sırasında trafik akışının korunması çok önemlidir. Yürüyüşe katılanların araçlarını yürüyüşü engelleyecek şekilde yol kenarına park etmemesi gerekecektir.

7- Trafik akışının sağlanması için yol genişliğine göre en fazla 6 kişi aynı sırada yürüyecek, trafiğin aktığı şerit ihlal edilmeecketir.

8- Yürüyüş boyunca güvenliğimizi sağlayan polisimizin ve jandarmamısın tüm uyarı ve ikazlarına uyulacaktır.

9- Yürüyüş sırasında yürüşümüzü taciz etmek isteyen provokatörlerle karşılaşıldığında asla karşılık verilmeyecek, bu tahrik ve tacizlere karşı sadece 'hak hukuk adalet' sloganı ile karşılık verilecektir. Bu tahriklere karşılık vremek yürüyüşe zarar vereceğinden bu duruma asla müsaade edilmeyecektir.

10- Yürüyüş sırasında Türk bayrağı 'Adalet' yazılı pankart ve dövizler kullanılacaktır. Hiç bir partinin, kurumun veya grubun bayrak, flama ve dövizinin açılmasına izin verilmeyecektir.

11- Bu yürüyüşün sloganı 'hak hukuk adalet'tir. Bu slogan dışında hiçbir slogan atılmayacaktır.

12- Yürüyüş ve konaklama alanlarınad alkollü içki tüketimi kesinlikle yasaktır.

SOSYALİST ENTERNASYONAL GENEL SEKRETERİ DE KATILACAK

Öte yandan Sosyalist Enternasyonal Genel Sekreteri Luis Ayala’nın da yarın Türkiye'ye gelerek "Adalet Yürüyüşü"ne katılacağı öğrenildi. Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı Umut Oran yazılı açıklama yaparak Adalet Yürüyüşünün yarınki etabına Ayala ile birlikte katılacaklarını, perşembe günü de yazarları tutuklu olan Cumhuriyet ve Sözcü gazetesini ziyaret edeceklerini bildirdi.

Luis Ayala'nın Türkiye'den perşembe akşamı ayrılacağı kaydedildi.  

AHMET TÜRK: ADALET YÜRÜYÜŞÜNE KANDIRA'DAN KATILACAĞIM

Mardin eski Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, Adalet yürüyüşüne Kocaeli'nin Kandıra ilçesinde katılacaklarını söyledi.

Yürüyüşe, HDP'nin vekilliği düşürülen eski eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın kaldığı Kandıra Cezaevinin bulunduğu Kandıra'dan katılacaklarını söyleyen Türk, "Partideki arkadaşlarla görüştük. Günü kararlaştırıp ona göre hareket edeceğiz. Yürüyüşü yapan CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlunu ziyaret edeceğiz. Sağlığımın el verdiği kadar yürüyüşe eşlik edeceğim" dedi.

Ahmet Türk, adaletin herkes için gerekli olduğunu, ömrünün bunu savunmak ile geçtiğini, bu ülkede Kürtler, Aleviler, toplumun çeşitli kesimlerinin mağdur edildiğini de ifade ederek, "Yürüyüş desteklenmelidir. Otoriter rejim karşısında ortak bir birlik oluşturmamız gerekir" diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Beşiktaş'ta 'Adriano giderse Eliseu' iddiası

SONRAKİ HABER

Çin ile Hindistan arasında 'sınır' gerilimi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...