28 Mayıs 2017 12:45

129 yıl sonra bir ilk: Maden işçilerine kadın başkan

İsveç’te maden ve metal işkolunda örgütlü IF Metall Federasyonu’nda ilk kez bir kadın başkanlığa seçildi.

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

İsveç’te maden ve metal sektöründeki işçileri örgütleyen IF Metall Federasyonu’nun başkanlığına 53 yaşındaki teknisyen Marie Nilsson seçildi. Böylelikle Nilsson, sendikanın 129 yıllık tarihinde ilk kadın başkan olma ünvanını kazandı.

İsveç İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na bağlı IF Metall 313 bin üyesiyle İsveç’in en büyük 5 sendikasından biri. Volvo, SKF, Scania, Saab gibi büyük tekellere bağlı işyerlerinde çalışan emekçileri örgütleyen sendikanın üyelerinin yüzde 19’u kadın.

ÖNCEKİ BAŞKAN KADIN İŞÇİLERDEN TEPKİ GÖRMÜŞTÜ

IF Metall’in önemi, üye sayısının fazlalığından değil örgütlediği işyerlerinden geliyor. Geleneksel olarak patronlar ilk toplu sözleşmeyi her zaman IF Metall ile imzalıyor; diğer iş kollarındaki sendikalar sanayi işkolunda yapılan sözleşmeyi temel alarak ücret zammı talebinde bulunuyorlar.

IF Metall’in imzaladığı sözleşmenin norm alınması, özellikle kadınların yoğun olarak çalıştığı işkollarındaki sendikaların tepkisine neden olmuş, sanayi sözleşmesinin esas alınarak zam istenmesinin, talepleri sınırlandırdığı belirtilmişti.Sendikaların eleştirilerine IF Metall’ın bundan önceki başkanı Anders Ferbe’nin, “kadınların eğitimlerini tamamlayarak sanayi ve inşaat işkolunda çalışmaları” ve böylelikle daha fazla ücret almaları önerisi tepkilere yol açmıştı.

CİNSLER ARASINDA ÜCRET ADALETSİZLİĞİ

IF Metall, sanayi sektöründe çalışan kadın ve erkekler arasındaki ücret farklılığını gidermek için bir dizi önlem almasına rağmen İsveç’te kadınların ücretleri, erkeklerin ücretlerinin yüzde 93’üne denk geliyor. Yani yüzde 7 daha az kazanıyorlar. Son yıllarda cinsler arasında ücret eşitsizliğinin azalmasına karşın sendika yönetimi, bunu yeterli bulmamış ve farkın kapatılması için yeni önlemler alınmasına karar vermişti.

Son yapılan IF Metall kongresinde oluşturulan yeni yönetimde kadınlar ve erkekler eşit sayıda temsil edilmeye başlandı. Başkanın da ilk kez bir kadın olmasından dolayı sendikanın eşitsizliği giderecek politikalara ağırlık vermesi bekleniyor.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ankara Barosu: Mustafa Karadağ'ın sürülmesi kabul edilemez

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...