2017 yaş çay fiyatı 2 lira 13 kuruş

Yaş çay fiyatı 2 lira 13 kuruş olarak açıklandı. Üretici köylüler, yaş çay fiyatının 2.5 lira olmasını talep ediyordu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yaklaşık 1 milyon üreticinin merakla beklediği 2017 yılı yaş çay fiyatını 2 lira olarak açıkladı. Çelik ayrıca 13 kuruş destekleme primi de verileceğini duyurdu.

ÇAYKUR Genel Müdürlüğü’nde konuyla ilgili açıklama yapan Bakan Faruk Çelik, üreticiye yaş çay için 2 lira taban fiyat ve 13 kuruş da destekleme primi olmak üzere kilo başına 2.13 lira ödeme yapılacağını söyledi. Yaş çaya geçen yıl 1.77 lira taban fiyat, 13 kuruş da destekleme pirimi olmak üzere 1.90 lira ödeme yapılmıştı.

PRİM HEP AYNI

Destekleme primi olarak yıllardır sadece 12 kuruş verilen yaş çaya geçen yıl için 13 kuruş verilmişti. Mazota, gübreye ve işçiliğe gelen onca zamma rağmen neredeyse değişmeyen prim rakamı bu yıl da 13 kuruş olarak belirlendi.

Üretici köylülerin sendikası Tüm Köy Sen başta olmak üzere üretici örgütleri yaptıkları açıklamalarla, çay sezonunun açılmasından önce, destekleme rakamının bu yıl artırılmasını talep etmişti.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde Rize, Artvin, Trabzon ve Giresun illerinde yaklaşık 830 bin dekar alanda 1 milyon üretici aile tarafından yapılan yaş çay tarımında yıllık 1 milyon ila 1 milyon 200 bin ton arasında değişen miktarda ürün elde ediliyor. Üretilen yaş çay, 151’ i özel sektör, 46’sı ÇAYKUR’ a ait fabrikalarda işlenerek yılda ortalama 200 ila 230 bin ton arasında kuru çay elde ediliyor.

KABUL EDİLEMEZ

Çay üreticisinin beklentisinin 2017 yaş çay alım fiyatının 2.5 lira olduğunu belirten Gıda-İş  Sendikası yönetimi Tarım bakanlığının fiyatını yetersiz buldu. Yaş çay fiyatının çayda kampanya döneminin başlamasından 3 hafta sonra açıklamasına tepki gösteren sendika yöneticileri bu duruma tepki gösterdi: “Fiyat açıklamasının gecikmesi ve çaya uygulanan kota  üreticileri özel sektörün kucağına itmiş ve insafına terk etmiştir. 200 bin çay üreticisinin emeği, alın teri yerine 20 çay şirketinin kârı gözetilmektedir”.
Sendika yöneticileri ayrıca şu talepleri dile getirdi: Açıklanan fiyatın taban fiyat olduğu ilan edilmeli ve bu fiyattan aşağıya alım yapılmasını engelleyecek önlemler (yasaklama, denetim dahil) alınmalıdır. ÇAYKUR bir önce Varlık Fonundan çıkarılmalı ve özelleştirilmesine yol açacak tüm politikalardan vazgeçilmelidir. Çay ithalatı yasaklanmalıdır”. (EKONOMİ SERVİSİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 26 Mayıs 2017 15:03
www.evrensel.net