Gıda-İş, cam grevinin yasaklanmasına tepki gösterdi

Gıda-İş, cam grevinin yasaklanmasına tepki gösterdi

DİSK’e bağlı Gıda-İş sendikası, cam işçilerinin grevinin yasaklanmasına tepki göstererek hükümetin tutumuna dikkat çekti.

DİSK’e bağlı Gıda-İş sendikası, cam işçilerinin grevinin yasaklanmasına tepki gösterdi.

Genel Başkan Seyit Aslan, imzasıyla yayımlanan açıklamada “Cam işçilerinin grevi bir kez daha sermayenin iktidarı tarafından, patronların isteği doğrultusunda yasaklandı. AKP iktidarı döneminde sayısız grev yasaklarının yanına bir yenisi eklenmiş oldu” denildi. Aslan, iktidarın patronlara “OHAL’de ne istediniz de yapamadınız” dediğini hatırlatarak sermayeye her türlü imkanı sağlayan hükümetin cam işçilerini açlığa, sefalete mahkum ettiğini söyledi.

Grevin milli güvenliği bozucu nitelikte olduğu iddiasıyla yasaklandığını hatırlatan Aslan’ın açıklaması şöyle:
“AKP ve Cumhurbaşkanı grev yasaklarını, OHAL’ i sevdi. Pazar günü yapılan AKP kongresinde, AKP Genel Başkanlığına seçilen Cumhurbaşkanı OHAL kalkmayacak diye bir kez daha ilan etti. Sermayeye neyiniz eksik istediğinizi yapıyorsunuz demekten geri durmadı. Arkasından gelen Cam işçilerinin grev yasağı şunu bir kez daha açık ve net biçimde göstermiştir. On beş yıldır sermayeye her türden imkân, olanak ve teşvik sağlayan AKP iktidarı, sıra işçilere gelince hak aramanın önüne her türden engeli çıkarıyor ve grevleri yasaklıyor. Sermayeye her türden imkân, olanak sağlayan, önlerine turkuaz halı seren, kiralık işçilik yasası çıkartan, taşeron işçiye kadro vermeyen, esnek çalışmayı, yaygınlaştıran, kıdem tazminatımıza göz diken AKP hükümeti, Cam işçisinin grevini yasaklayarak, işçileri açlığa, aileleri ile birlikte sefalete mahkûm ediyor. Cam işçilerinin grev yasağı kabul edilemez, grev yasakları kabul edilemez. OHAL koşullarının arkasına alan sermaye ve onunu hükümetine karşı, işkolu, sendika ve konfederasyon ayrımı yapmadan grev yasaklarına karşı birleşik mücadelenin ayaklarını yerelden kurarak, haklarımız savunmak ve yeni haklar kazanmak için birleşmeliyiz. Cam işçilerinin grev yasağına karşı güçlü bir ses çıkarmak ancak, yerelde birleşik bir mücadeleyi örebildiğimiz oranda mümkün olacaktır. Cam işçilerinin grevinin yasaklanmasının kınıyor, yasağın bir an önce kaldırılmasının istiyoruz. Cam işçilerinin haklı davasında yanlarında olduğumuzu, sendikalarıyla dayanışma içinde olacağımız belirtiyoruz. (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)

www.evrensel.net