JİTEM’ci komutan: Mardin'in allahıyım

JİTEM’ci komutan: Mardin'in allahıyım

Kızıltepe JİTEM davasında konuşan gizli tanık Aydos, dönemin İlçe Jandarma Komutanı Uğur'un kendisine 'Mardin'in allahıyım' dediğini aktardı.

Ankara 5'inci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen Kızılepe JİTEM davasının 10. duruşmasında konuşan gizli tanık Aydos, dönemin Kızıltepe İlçe Jandarma Komutanı Hasan Atilla Uğur'un kendisine "Mardin'in allahıyım" dediğini aktararak infazlara ilişkin beyanlarda bulundu. 

1992-1996 yılları arasındaki gözaltına alınarak öldürülen 22 kişinin ölümüne ilişkin Ankara 5'inci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen Kızıltepe JİTEM Davasının 10. duruşmasına, sanık avukatları ile Hafıza Merkezi ve Şırnak Barosu adına dava izleme ekibi olarak Asya Ergün ve Gülbahar Doğan da katıldı.. Duruşmada, müşteki avukatları, Adıyaman 1. Ağır Ceza Mahkemesinde yine JİTEM ile ilgili görülmekte olan davanın dosya 2015/125 esas, 2017/57 karar sayısısnın görülmekte olan bu dosya ile birleştirilmesine karar verdiğini ifade ederek Yargıtay tarafından birleştirilmesinin kabulu halinde bu celsede dinlenmesine karar verilen gizli tanık Aydos'un birleştirilmesi düşünülen dosya ile bilgisi olduğundan bu celsede dinlenmesinin ertelenmesini, Yargıtay’dan karar çıktıktan sonra dinlenilmesini talep etti. Avukatların talebi reddedildi. 

‘İNSANLARI EVLERİNDEN ALIYORDU’

Tutuklu bulunduğu Kırıkkale Cezaevinden getirilen gizli tanık Aydos, ses ve görüntüsü değiştirilerek dinlendi. Gizli tanık Aydos,   Kızıltepe İlçe Jandarma Komutanı Hasan Atilla Uğur'un olayların merkezinde olduğunu, o dönem için "Ben Mardin'in allahıyım" dediğini söyledi. Aydos, komutan Uğur’un Kızıltepe ilçesindeki tüm olayları bildiğini, “Mardin'in allahıyım” dediğini anlattı. Aydos, komutan Uğur’un insanlara baskı yapıp istediği malına el koyduğunu ifade ederek “Gece yarıları suçsuz insanları PKK'li diye evlerinden alarak infaz ediyordu, kuyulara atıyordu, kemik bir kadrosu vardı. Hasan Atilla Uğur'un yaptığı buydu memlekette” dedi. 
Sanık avukatları da Aydos'un daha önceki ifadelerinde Uğur'un Yasin adlı bir örgüt üyesini kafasından vurduğu ve infaz ettiğini fakat bunun resmi belgelerde yalanlandığını iddia etti. Bunun üzerine söz verilen Aydos, bahsedilen kişinin Yasin olmadığını, infaz edilenin örgüt üyesi Ali Temel olduğunu söyledi. Aydos ifadesine şunları ekledi: Bahsettiğim olay Yasin ile ilgili değildir, Ali Temel ile ilgilidir. Bir mağarada yakaladık onları. 5 kişi idiler, 3'ünü orada öldürdük, Ali Temel ile 2 kişiyi de Kızıltepe girişinde infaz ettik. Bir kız, bir erkeği öldürerek Kızıltepe Hastanesinin önüne attık. Hasan Atilla, Uğur Ali Temel'in kafasına sıkarak infaz etti. O gece bizzat oradaydım.

Yine duruşmaya tutuklu bulunduğu Mardin E Tipi Cezaevinden SEGBİS ile katılan Mehmet Salih Kılınçaslan da Aydos'un beyanlarına katılmadığını söyledi. Davanın 11. Duruşma günü olarak 14 Eylül 2017 tarihi belirlendi. 

Davada Emekli Albay Hasan Atilla Uğur, dönemin Diyarbakır İl Jandarma Komutanı Albay Eşref Hatipoğlu, Jandarma Komando Bölük Komutanı Ahmet Boncuk, Başçavuş Ünal Alkan ile dört asker ve "Bıçak Timi" olduğu belirtilen Abdurrahman Kurga, Mehmet Emin Kurga, Ramazan Çetin, Mehmet Salih Kılınçaslan ve İsmet Kandemir yargılanıyor. (Ankara/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 11 Mayıs 2017 09:36
www.evrensel.net