‘Hasta Tutsak Bülent Özdemir serbest bırakılsın’

‘Hasta Tutsak Bülent Özdemir serbest bırakılsın’

İHD Hapishane Komisyonu, Galatasaray Meydanı'nda düzenlediği 'F oturumu'nun 267'ncisini gerçekleştirdi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Hapishane Komisyonu hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek için her hafta Galatasaray Meydanı'nda düzenlediği "F oturumu”nun 267'ncisini gerçekleştirdi. Bu hafta hasta tutsak Bülent Özdemir’in serbest bırakılması talep edildi. "267. Hafta F oturması Bülent Özdemir serbest bırakılsın", "Hasta mahpuslar serbest bırakılsın", "Tecrit öldürür, dayanışma yaşatır", "Tecrit öldürüyor, F tipi hapishaneler kapatılsın" pankartı açan tutuklu yakınları ve insan hakları savunucuları  "Hasta mahpuslar serbest bırakılsın", "Bülent Özdemir serbest bırakılsın", "Tedavi haktır engellenemez", "Tecrit işkencesine son", "Tecrit öldürür, dayanışma yaşatır", "Onursuz arama işkencesine son", "İnsan, haklarıyla insandır", "Susma, suça ortak olma", "İnsanlık onuru işkenceyi yenecek" sloganları attı.

‘İHD OLARAK YAŞAMA HAKKININ KUTSALLIĞINI SAVUNACAĞIZ’

Burada ilk konuşmayı TİHV İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe yaptı. Efe, idam edilişlerinin 45. yılında 68 devrimci gençlik önderlerinden Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ı andı. Sabah saatlerinde evine yapılan operasyonda polislerce DHKP-C üyesi olduğu iddiasıyla 18 yaşındaki Sıla Abalay'ın katledildiğine dikkat çeken Efe, "İHD olarak yaşama hakkının kutsallığını ve işkence yapılmamasını savunmaya devam edeceğiz" dedi. İstanbul Belediye Başkanı AKP'li Kadir Topbaş'ın damadının epilepsi hastası olduğu için tahliye edildiğinin altını çizen Efe, ayrım yapılmaksızın tüm hasta tutsaklara yasaların uygulanması gerektiğini söyledi.

OHAL kararnamesi ile ihraç edilen ve açlık grevi direnişlerinin 60. gününde olan akademisyen Nuriye Gülmen ile Semih Özakça ve çocuklarının cenazesini alabilmek için başlattığı açlık grevinin 72. gününde olan 70 yaşındaki Kemal Gün'ün direnişine dikkat çeken Efe, "İnsanların hak temelli arayışlarını bedenlerini ölüme terk ederek elde etmeye çalıştığı bir dünya istemiyoruz" diyerek dayanışma çağrısında bulundu.

‘HASTA TUTSAKLARIN SESİ OLALIM’

Daha sonra Bülent Özdemir'in ağabeyi Cemal Özdemir söz aldı. Kardeşinin tek kişilik hücrede kaldığını, en son ateşi çıktığında hapishane doktorunun muayene etmek ya da ilaç vermek yerine "soğuk suya girsin" dediğini aktaran Özdemir şöyle konuştu: Kardeşim hapishane koşullarında ölüme terk edildi. Üç ayda 21 kilo verdi. Neden bu denli kilo verdiği bilinmiyor çünkü defalarca dilekçe vermesine ve şikayetlerini bildirmesine rağmen hastaneye sevki yapılmadı. Kalp bölgesinde de yoğun ağrılar yaşadığını söyledi.”

Özdemir, "28 Nisan'da endoskopi yapıldı. Hiçbir tetkik ve tahlil sonucu iletilmedi. Ağrılarını dindiren aspirin dahi kendisine verilmiyor. Ağız içinde yaralar çıktı. Hapishane idaresi yapılan şikayetlerden rahatsız olmuş ki, kardeşime baskıyla 'sağlam' raporu aldırmaya çalışıyor" diye konuştu. Sağlık şikayetlerinden dolayı doktora giden Özdemir'e doktorun hak verdiğini ancak hapishane idaresinden çekindiği için raporlaştıramadığını söylediğini söyleyen Bülent Özdemir, "Kardeşim ve tüm hasta tutsakların sesine ses olalım" dedi.

‘MUAYENESİNİN VE TEDAVİSİNİN ÖNÜNE ENGEL KOYMAYIN’

267. oturumun basın açıklamasını okuyan Mine Nazari, 2000 sonrası yapılan ölüm oruçlarına katılan ve 266 gün ölüm orucunda kalan Özdemir'in 40 yaşında olduğunu söyledi. Wernice Korsakoff hastası olan Özdemir'in 19 Aralık Hapishaneler katliamında yaralandığına ve "ölü sanılarak" morga kaldırıldığına dikkat çeken Nazari, "O dönem Cumhurbaşkanlığı affı ile tahliye edilen Özdemir, 23 Ocak 2016'da yine tutuklandı. Ciddi sağlık sorunları olduğunu ailesine anlatan Özdemir, uzun zaman talepte bulunduktan sonra Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne götürüldü. Son üç ayda 21 kilo vermiş olduğu tespit edildi, kalbindeki ağrının ve ani kilo kaybının sebebinin tespiti için kardiyolojiye sevk edildi, kan tahlili yapılması için kan verdi” dedi.

Nazari, ailenin mücadelesi sonucunda en son 4 hafta önce hastaneye götürüldüğünü, gerekli test ve tahlillerinin yapılmadığını belirtti. Kadiyoloji bölümünde muayenesi yapılmayan Özdemir'in, yarım kalan tedavisinin yapılması için aile ve avukatların mücadele ettiğini vurguladı. Özdemir'in 23 Mayıs'ta 2. duruşmasının yapılacağını söyleyen Nazari, "Buradan tüm yetkililere sesleniyoruz. Bülent Özdemir'in sağlık sorunlarını gözardı etmeyin, muayene ve tedavisinin önüne engel koymayın. Bir an önce hastaneye sevkini yapın. 3 ayda 21 kilo veren bir insanın durumunun ne kadar vahim olduğu su götürmez bir gerçektir" diye konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 06 Mayıs 2017 16:05
www.evrensel.net