Amedsporlu Deniz Naki’nin beraat gerekçesi açıklandı

Amedsporlu Deniz Naki’nin beraat gerekçesi açıklandı

Amedsporlu Deniz Naki’nin beraat gerekçesi açıklandı: İfade özgürlüğü rahatsızlık veren fikirlere de uygulanabilmeli.

Felat BOZARSLAN

Türkiye 2’nci Ligi’nde mücadele eden Amedsporlu Deniz Naki’ye beraat kararının gerekçesi açıklandı. Naki hakkındaki dava “Terör örgütü propagandası” yaptığı iddiasıyla açılmıştı.

Hakkında 5 yıla kadar hapis istenen Naki’yi beraat ettiren Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesinin gerekçeli kararında, “Yasalar ve uluslararası sözleşmelerle teminat altına alınan ifade özgürlüğünün, terörle mücadele kapsamında en çok müdahale ve sınırlamaya maruz kalan temel haklardan olduğu” belirtildi. Mahkeme, Terörle Mücadele Kanunu’nda geçen propaganda yasağının bu duruma örnek teşkil ettiğini ifade etti.

“Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne göre kişinin hakkı ile toplumun çıkarları, özellikle kişinin temel ifade özgürlüğü hakkı ve demokratik toplumun terör örgütlerinin faaliyetlerine karşı kendini korumaya ilişkin meşru hakkı arasında bir denge kurulması ihtiyacını beraberinde getirdiği” belirtilen kararda şu ifadelere yer verildi:
“Terörle mücadele kendine özgü birtakım zorlukları barındırdığından, devletlerin bu mücadelede daha geniş bir takdir marjına sahip olduğu kabul edilmekle birlikte, terörle mücadele de bir hukuk rejimidir. Uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlülüklerin ihmal edilebileceği bir alan değildir. İfade özgürlüğü memnuniyetle karşılanan, zararsız veya önemsiz sayılan, insanların kayıtsız kalacağı bilgi ve fikirler için değil, aynı zamanda demokratik toplumu şekillendiren çoğulculuğun, hoşgörünün ve geniş fikirliliğin doğasında bulunan bir gereklilik olarak saldırgan, şok eden, rahatsızlık veren ya da ayrılık yaratabilen fikirler için de uygulanabilmelidir.”
Naki’nin paylaşımlarının, “Örgütün şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek veya teşvik edecek nitelikte olmadığını” belirten mahkeme, bu nedenle beraat kararı verildiğini kaydetti.

BİR CUMHURİYET SAVCISI BERAAT KARARINA İTİRAZ ETTİ

Gerekçeli kararın açıklanmasının ardından, Diyarbakır’da bulunan bir Cumhuriyet Savcısı, Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi’ne istinaf başvurusu yaparak, Naki’nin beraatine itiraz etti. İtiraz dilekçesinde, “Sanığın sosyal medya hesabında terör örgütünün şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini meşru gösteren, bunları öven, teşvik eden propaganda niteliğinde paylaşımlar olduğunu” öne süren savcı, mahkemenin sanık hakkında beraat kararı vermesinin yasaya aykırı olduğunu, bu nedenle kararın bozulmasını talep etti. (Diyarbakır/DHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 03 Şubat 2017 11:26
www.evrensel.net