Gözaltındaki 6 gazeteci Meclis gündeminde

Gözaltındaki 6 gazeteci Meclis gündeminde

HDP'li Filiz Kerestecioğlu, 25 Aralık 2016 tarihinden bu yana gözaltında tutulan ve açlık grevine başlayan 6 gazeteciyi Meclis gündemine taşıdı.

HDP Grup Başkan Vekili İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, 25 Aralık 2016 tarihinden bu yana gözaltında tutulan ve açlık grevine başlayan 6 gazeteciyi Meclis gündemine taşıdı. 

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması talebiyle Meclise soru önergesi veren Filiz Keresticioğlu şunları söyledi: “25 Aralık 2016 tarihinden beri Etkin Haber Ajansı (ETHA) Sorumlu Müdürü Derya Okatan, Eski Diken Editörü Tunca Öğreten, Yolculuk Gazetesi İmtiyaz Sahibi Eray Sargın, DİHA Haber Müdürü Ömer Çelik, Muhabiri Metin Yoksu ve BirGün Muhasebe Çalışanı Mahir Kanaat  20 gündür İstanbul Vatan Emniyette hukuksuz bir şekilde gözaltında tutulmaktadır. Avukatlar, organize şube polislerinden “Soruşturma dosyası ile ilgilenen savcının 30 günlük OHAL gözaltısı süresinin tamamını kullanacağını” söylediklerini ve gözaltına alındıktan sonra dosyaya bakan soruşturma savcısının izne çıktığını, bu yüzdende gözaltı sürecinin daha da uzayacağını aktarmıştır.” 

ETHA Sorumlu Müdürü Derya Okatan’ın gözaltına alındığı gündem beri açlık grevinde olduğunu da hatırlatan Kerestecoğlu, Okatan’ın açlık grevinde olduğuna, avukatının verdiği bilgiye göre sağlık durumunun kötüye gittiğine dikkat çekti. 

BOZDAĞ’A SORULAR 

Filiz Keresticoğlu, Bakan Bozdağ’a şu soruları yöneltti:

* 20 gündür gözaltında tutulan 6 gazeteci hakkında suçlamalar nedir? Gazetecilerin avukatları, müvekkillerinin dosyalarla ilgili bilgi sahibi olamazken, Sabah gazetesi dosyanın RedHack ile ilgili olduğunu nereden öğrenmiştir?

* Gazeteciler eğer Sabah gazetesinin iddia ettiği gibi Enerji Bakanı Berat Albayrak’a ait olduğu iddia edilen maillerinin yayımlanmasından dolayı gözaltına alınmışsa, bu maillerde suç unsuru teşkil eden iddialar hakkında Sayın Albayrak hakkında bir inceleme başlatılmış mıdır ya da başlatılması düşünülüyor mudur? Eğer düşünülmüyorsa, bu, kamu yararının ihlali anlamına gelmeyecek midir?

* Gazetecilerin dosyasına bakan soruşturma savcısının gözaltı işleminden hemen sonra izne çıkmasının nedeni nedir? Bu şekilde gözaltı süreci uzatılmaya mı çalışılmaktadır?

* Eğer savcılık ifadesinin tamamlanması için savcının izinden dönmesi bekleniyorsa, bu,  hukuki süreçlerin aksaması manasına gelmeyecek midir? Bu hukuksuzluğun önlenmesi için nöbetçi savcılığa sevk uygulamasının işletilmemesinin sebebi nedir?

* 20 gündür açlık grevinde olan gazeteci Derya Okatan’ın sağlık durumuyla ilgili bir bilginiz var mıdır? Derya Okatan’ın enfeksiyon geçirdiğine, şiddetli bel ağrısı çektiğine, belirgin bir kilo kaybı yaşadığına, algılarının ve hareketlerinin yavaşladığına ve sağlıksız koşullarda tutulduğuna dair iddialar ile ilgili bir girişiminiz olmuş mudur?

* Tıp hekimleri 20. günden sonra açlık grevinin ciddi fiziksel ve biyolojik zararlar doğurmaya başlayacağını söylemektedir. Sayın Okatan ise eylemini savcılık ifadesine çıktığında sonlandıracağını belirtmektedir. Bu göz önüne alındığında, Sayın Okatan’ın bir an önce savcılık ifadesine çıkması için bir girişimde bulunmayı düşünüyor musunuz?” (MEDYA SERVİSİ)

www.evrensel.net