'Sevgi evlerinde çocuklar kime emanet?'

'Sevgi evlerinde çocuklar kime emanet?'

Sezgin Tanrıkulu, 'Sevgi evleri' ve 'Çocuk evleri' hakkında Başbakan Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 100 bine yakın korunmaya muhtaç çocuğun kaldığı “Sevgi evleri” ve “Çocuk evleri”ni  Meclis gündemine taşıdı. Tanrıkulu, Başbakan Binali Yıldırım'ın yazılı olarak cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde,  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının çocukları dernek adı altında ancak bu alanda yetkisi olmayan taşeron elemanlara emanet ettiğine ilişkin iddiaları sordu. Tanrıkulu, 2007 yılına kadar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı kurumlarda yaşayan kimsesiz çocukların, 2007 yılından itibaren “Sevgi evleri” ve “Çocuk evleri”ne yerleştirildiğini ve yapılan protokolle evlerin idaresinin ağırlıklı olarak dernek ve vakıflara bırakıldığını hatırlattı. Tanrıkulu, “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının, korunmaya muhtaç çocukları, apartman dairelerinde, dernek görevlisi adı altında hiçbir yetkili olmayan  “taşeron elemanlara” emanet ederek, hangi derneklerin korunmaya muhtaç çocuklardan sorumlu olduğu bilgisini kamuoyuyla paylaşmamasının izahı nedir?” diye sordu.

'ÇOCUKLAR CEMAAT MENSUPLARINA EMANET'

Tanrıkulu, AKP hükümetlerinin sürekli “3 çocuk” çağrısına vurgu yaparak, 100 bine yakın korunmaya muhtaç çocuğun sorumluluğunun devlet tarafından alınmamasını eleştirdi. Tanrıkulu, 2014 yılından itibaren sevgi ve çocuk evlerinde cemaat mensuplarının bulunduğunun tespiti üzerine Bakanlığın, yönetmelik yayınlayarak bu evleri Bakanlığa bağlı Çocuk Koordinasyon Merkezi'ne bağlamasının sonucu değiştirmediğini söyledi. Tanrıkulu, derneklerle yapılan protokollerle çocukların bakımının yine derneklere bırakıldığını kaydederek, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının konu ile ilgili acilen kamuoyunu bilgilendirmesini istedi.

'KAÇ ÇOCUK ŞİDDETE VE İSTİSMARA UĞRADI, KAÇ ÇOCUK ÖLDÜ?'

Tanrıkulu soru önergesinde ayrıca, son 10 yılda illere göre bu evlerde yaşayan kaç çocuğun “görevli” adı altında çalışanlar tarafından şiddet ve cinsel istismara uğradığını ve kaç çocuğun uğradığı cinsel istismar ve tecavüz sonrası hayatını kaybettiğini sordu. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net