04 Aralık 2016 12:15

CHP’den AKP’ye: Önce siz döviz hesaplarınızı TL’ye çevirin

CHP, Erdoğan ve AKP yöneticilerine hesaplarınızdaki döviz hesaplarını TL’ye çevirip, makbuzunu kişisel sayfalarında açıklama çağrısı yaptı.

Paylaş

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, “Sadece Erdoğan değil bütün AKP yöneticilerine çağrımızdır, vatandaşa çağrı yapana kadar önce siz hesaplarınızdaki bütün döviz hesaplarınızı TL’ye çevirin ve makbuzunuzu kişisel sayfalarınızda açıklayın” dedi.

Cankurtaran yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TL’nin değer kaybı karşısında “dolarları bozdurun” çağrısının Türkiye’nin ekonomik gerçekleriyle bağdaşmadığını belirtti. “Erdoğan’a kim akıl veriyorsa doların düşmesi için değil, tersine yükselmesi için çalışıyor. Erdoğan sanki kasıtlı olarak doların yükselmesini istiyor” diyen Cankurtaran, Erdoğan’ın her konuşmasının ve getirdiği her önerinin doları yükselttiğini kaydetti. Türkiye’nin altın ithalatçısı bir ülke olduğunu, altına talebin artmasının döviz talebini arttıracağı belirten Cankurtaran, “Erdoğan bu gerçekten habersiz olamaz. Daha sonra dolar konusunda da ‘ekonomi danışmanları tarafından aldatıldık, Rabbim affetsin’ mi diyecek” ifadelerini kullandı.

Cankurtaran, “Sadece Erdoğan değil bütün AKP yöneticilerine çağrımızdır, vatandaşa çağrı yapana kadar önce siz hesaplarınızdaki bütün döviz hesaplarınızı TL’ye çevirin ve makbuzunuzu kişisel sayfalarınızda açıklayın da görelim. Vatandaşın yastık altındaki kötü gün için ayırdığı üç beş liralık tasarrufuna göz koyana kadar balya balya dolarlarınızı bozun” dedi.

‘LİYAKATA UYULMADAN TANIDIK ATAMA YÖNTEMİ EKONOMİYİ BOZUYOR’

Cankurtaran, ekonominin bozulmasının ve sürecin yönetilememesinin bir nedeninin de devletin ve ekonomi yönetiminin kritik birimlerine yapılan atamalarda liyakat esasına dikkat etmemesi olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Son olarak kritik bir birim olan Merkezi Kayıt Kurumu A.Ş’nin tecrübeli, kurumun kuruluşundan itibaren görevde olan üst yönetim kadrosu tamamen görevden alınarak yerine AKP’ye yakın kişiler atandı. Fakat Sermaye Piyasası Kurulu halen asaleten atamaları yapamadı, yeni yönetim vekaleten göreve bakıyor. Neden, çünkü atadıkları kişiler bu görev için gerekli olan kriterlere uymuyor. Yani yine liyakata uyulmadan tanıdık atama yöntemi uygulanıyor. Bu sadece MKK değil her kurumda yapılıyor. Tecrübesiz ve bilgisiz kadroların eksik ve yanlış uygulamaları ekonominin ve finansal piyasaların iyice bozulmasına neden oluyor bunun bedelini de halk ödüyor.”

‘BİST TL’YE GEÇMEK İÇİN NEDEN 14 YIL BEKLETİLDİ’

Borsa İstanbul’un nakdi varlıklarını TL’ye çevirme kararına ilişkin de Cankurtaran, “Madem hesaplarını Türk lirasına çevirince dolar düşecekti, milli paramıza geçmek önemliydi Borsa İstanbul, neden 14 yıldır Türk lirasına geçmek için bekletildi de şimdi geçiyor” değerlendirmesinde bulundu. (ANKA)
 

ÖNCEKİ HABER

Barzani, ABD’ye heyet gönderdi

SONRAKİ HABER

‘İsraf’tan sonra ‘talan’ demek de hakaret sayıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa