03 Aralık 2016 14:38

Gazeteler bombalanmıyor ama gazeteciler tutuklanıyor 

Özgür Ülke gazetesinin bombalanmasının 22. yılında yapılan anmada, Özgür Gündem gazetesine ve basına yönelik baskılar gündeme geldi.

Paylaş

Özgür Ülke gazetesinin merkez binası ve bürolarının bombalanmasının 22’inci yılında, gazeteciler bombalanan Kadırga’daki gazete binası önünde bir araya geldi. Yapılan anmada, saldırıda yaşamını yitiren gazete çalışanı Ersin Yıldız için kaleme alınan bir mektup okundu. “Özgür basın susturulamaz” pankartının açıldığı anmada konuşan DİSK Basın-İş Yönetim Kurulu üyesi Ayşe Düzkan, “Bugün bombalanmıyor ama tutukluyorlar. Yüzlerce gazeteci, yazar bugünde cezaevlerinde” dedi.

ERSİN YILDIZ’A YAZILAN MEKTUP OKUNDU

Katledilen Ersin Yıldız’ı anan Çaksu, Ersin Yıldız’a yazılan mektubu okudu. “Seni burada anmak için bir araya gelmişken memleketin ahvalini biraz arz edelim” diye söze başlayan Çaksu, “Döneminizde yazdığınız bütün olayların dosyaları ve failleri yerli yerinde duruyor. Kimisi tozlu zarflardan olduğu gibi, kimisi zaman aşımına sokularak... Açığa çıkmış kimi olayların failleri ise ‘aklanarak’ terfi ettirildi. Onlar mı? Kaldıkları yerden devam ediyorlar” dedi.

ZİHNİYET DE UYGULAMALAR DA DEĞİŞMEDİ

15 Temmuz’dan sonra yaşananları hatırlatan Çaksu, “Darbe girişimi lütuf olarak değerlendirildi. OHAL ilan edildi. 12 Eylül anayasasını bile dar buldular. İhlal ediyorlar. 
Gazeten bombalandığında dayanışmaya gelip gazete dağıtan Ahmet Altan’ı cezaevine koydular. Burada anmana gelen Zana Kaya cezaevinde. Necmiye Alpay, Aslı Erdoğan, İnan Kızılkaya cezaevinde. Daha kimler mi? Yüzü aşkın gazeteci, yazar, dağıtımcı cezaevinde. Yine o kadar gazete, televizyon, radyo da kapatıldı. Neden mi? Maalesef bombalamayla aynı sebepten… Zihniyet de uygulama da değişmiyor. Bizler de Ülke’mizin aydınlık insanları ile birlikte direnmeye devam ediyoruz. Hakikatin üstü örtülemez, Özgür basın susturulamaz” ifadelerini kullandı.

‘ÖZGÜR ÜLKE GAZETESİ, KİLOMETRE TAŞLARINDAN BİRİ’

Okunan bu mektubun ardından ise, anmaya katılan isimlerden biri olan DİSK Basın-İş Yönetim Kurulu üyesi Ayşe Düzkan konuştu. Düzkan, “2016 yılında bu anmayı yapmanın başka bir anlamı var. Muhaliflerin bombalanması uygun, muhaliflerin sloganlarının suç olduğu bir dönem yaşanıyor. Bugün bombalanmıyor ama tutukluyorlar. Yüzlerce gazeteci, yazar bugünde cezaevlerinde” dedi. 

HDP İstanbul İl Eş Başkanı Doğan Erbaş, Özgür Ülke gazetesinin, basında kilometre taşlarından biri olduğunu belirtti. Erbaş, “faili meçhullerin, hak ihlallerinin ortaya çıkmasından korktukları için, özgür basını hedef aldılar. Kimi zaman bombaladılar kimi zamansa tutukladılar” dedi. 
Anma etkinliği, yapılan konuşmalar sonrası anmaya katılanların, ellerindeki karanfilleri bombalanan gazete binasının girişine bırakmasıyla son buldu. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Dilovası'da fabrikanın deposu yandı, ölü veya yaralı yok

SONRAKİ HABER

Özgür Ülke’den Özgür Gündem’e neler oldu?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa