27 Kasım 2016 11:03

Fidel Castro: Maradona’nın hayatını kurtaran adam

Arjantinli efsane, Devrimci Castro’ya çok şey borçlu. Onla olan ilişkisi, Maradona’nın halen aramızda olmasının nedeni.

Paylaş

Marcos VAZQUEZ

Fidel Castro’nun hayatını kaybetmesi, futbol dünyasına çok uzak bir gelişme gibi görülebilir ancak 1959’da Che Guevara’nın desteğiyle Batista rejimini devirerek sosyalist devleti inşa eden simge lider, oyunun gördüğü en büyük yıldızlardan Diego Maradona’nın yaşamında önemli bir yere sahip.

Arjantinli yıldız, Küba’ya ilk kez 1986’da, ülkesine 2. Dünya Kupası’nı kazandırdıktan sonra gitmişti. Maradona burada Castro ile tanışmış ve ondan çok etkilenmişti. Sonrasında birkaç kez daha Karayip’teki adalara gitti. Başkana hediye olarak futbol formaları götürüyordu.

MARADONA’YI TEDAVİ ETTİRDİ

Ancak ikili arasındaki ilişki asıl olarak Maradona’nın emekliye ayrılması sonrası gelişti. Arjantinli yıldız uyuşturucu bağımlılığı sebebiyle kötü durumdaydı ve tedaviye ihtiyaç duyuyordu. Castro, Afrika’nın tamamından daha fazla kalifiye doktoru olan Küba sağlık hizmetleri için bunu bir fırsat olarak gördü ve ‘La Pedrera’ kliniğini dostunun kullanımına açtı.

Bu, Maradona’nın başarılı tedavisinin başlangıcı oldu. Maradona’ya yakın isimler, Castro’nun müdahalesinin onun hayatını kurtardığını belirtiyor.

Maradona, Castro’nun ölüm haberini Davis Cup finalini izlediği Hırvatistan’da aldı. “Benim için bir baba gibiydi. Turnuva bitince Küba’ya giderek dostuma veda edeceğim. O, Arjantin bana sırtını dönerken Küba’nın kapılarını bana açtı” dedi.

Dünya futbolu, tutkulu bir beyzbolsever olan Castro’ya, tarihin en iyi futbolcularından birini kurtardığı için teşekkür borçlu. Diego’nun onun için bir puro yakacağına şüphe yok. (SPOR SERVİSİ)

Goal.com’dan çevrilmiştir.

ÖNCEKİ HABER

Russell Westbrook'un tarihi 'Triple-Double' sezonu

SONRAKİ HABER

Adana Salih Tekstil işçileri alacaklarını istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa