11 Kasım 2016 16:22

OHAL kapsamında 370 derneğin faaliyeti durduruldu

OHAL kapsamında 370 derneğin faaliyetinin durdurulduğu açıklandı.

Paylaş

OHAL kapsamında 370 derneğin faaliyetinin durdurulduğu açıklandı. İçişleri Bakanlığı tarafından faaliyetleri durdurulan derneklerin 'PKK/KCK, FETÖ, IŞİD ve DHKP-C' ile bağlantılı oldukları iddia edildi.

İçişleri Bakanlığı'nın açıklaması şöyle:

"OHAL Kanunu 11. Maddesi kapsamında genel güvenlik, asayiş ve kamu düzenini korumak amacıyla 39 ilde milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen; FETÖ bağlantılı 153, PKK/KCK bağlantılı 190, DHKP-C bağlantılı 19 ve DEAŞ bağlantılı 8 olmak üzere toplamda 370 derneğin faaliyeti valiliklerimizce durdurulmuştur. Bunlara ilişkin inceleme, değerlendirme çalışmaları devam etmekte olup, terör örgütleri ile irtibatlı tüm yapı, grup, oluşum, kurum ve kuruluşlarla mücadelemiz hız kesmeden kararlılıkla devam edecektir."

GÜNDEM ÇOCUK DERNEĞİ'NİN DE FAALİYETİ DURDURULDU

Hangi derneklerin faaliyetinin durdurulduğu yavaş yavaş netleşiyor.

Faaliyeti durdurulan dernekler arasında Gündem Çocuk Derneği de var. Derneğin Ankara Büklüm Sokak'taki ofisi mühürlendi.

ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ'NİN KAPISINA MÜHÜR!

Çağdaş Hukukçular Derneği'nin faaliyetleri de İçişleri Bakanlığı'nca 370 dernek ile birlikte durduruldu. ÇHD'nin genel merkezine giden polis ve yetkililer derneğin kapısına mühür vurdu.

ÇHD derneklerinin mühürlendiğini, “İçişleri Bakanlığı kararı ile derneğimizin faaliyetlerinin durdurulması kararı alındı. Kararı tanımıyoruz! Faşizme boyun eğmeyeceğiz!” ifadeleri ile Twitter hesabından duyurdu.

ÖHD: İYİMSER DEĞİLİZ

Evrensel'e konuşan Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) İstanbul Şubesi Eş Başkanı Banu Güveren, "Çağdaş Hukukçular Derneği’ni aramışlar, ‘açık tutun gelip tebligatta bulunacağız’ diye. Muhtemeldir ki tüm hak ihlallerini raporlaştıran, bunun takipçisi olan ve hukuki başvurularını yapan bütün kurumlara yöneleceklerdir. Bu kurumlardan biri de tabii ki hak, hukuk ve özgürlükleri korumaya çalışan ve ezilen kesimlerin avukatlığını yapan bizlere de olacaktır. O kadar iyimser değiliz; bu karamsar tablo içerisinde bekliyorduk biz de... Elbette insanların sesini çıkarmayıp varolan her şeye evet demesi için yapılan bir faaliyet tamamen hukuksuz, tamamen evrensel ilkelerden bağımsız olarak alınan bir karar" dedi.

Panayır Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Filiz Tali:  Kadınlar katledilirken koruyamayanlar, kadınları korumaya çalışan bir derneği kapattılar!

MEYA-DER MÜHÜRLENDİ

Mühür vurulan derneklerden biri de Mezopotamya Yakınlarını Kaybedenlerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği oldu. MEYA-DER’in Batman ve Adıyaman şubeleri bakanlıktan yapılan açıklamanın ardından mühürlendi.

DERNEKLERİN 47'Sİ DİYARBAKIR'DA

DHA'nın haberine göre faaliyeti durdurulma kararı verilen derneklerin 47'si Diyarbakır'da bulunuyor. Faaliyetlerinin durduralacağı iddiaları üzerine görüştümüz Rojava Derneği, 'derneğimizin kapatılması neyle izah edilecek' dedi. (HABER MERKEZİ)

 

ÖNCEKİ HABER

Plan Bütçe görüşmesinde Saray tartışması

SONRAKİ HABER

"Ali Babacan, Erdoğan’a partiden ayrılacağını söyledi" iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa